Marți ceva s-a prăbușit zgomotos în politica americană. Stenogramele unei convorbiri telefonice dintre emisarul președintelui american Steve Witkoff și Iuri Ușakov - consilier al președintelui Vladimir Putin - au fost făcute publice arătând - în concepția mediei de propagandă - că Witkoff i-a sfătuit pe oficialii ruși cum ar putea prezenta planul de pace pentru Ucraina ca pe o inițiativă americană. S-a speculat intens despre modul în care americanul a recomandat ca Vladimir Putin să-l felicite pe Donald Trump pentru succesul acordului de pace din Gaza. Din aceasta, aceeași propagandă a tras concluzia că Witkoff i-ar învăța pe ruși cum să-l lingușească pe Trump.
Ca să înțelegeți, asemenea discuții sunt extrem de complexe și, fără doar și poate, ultra-secrete. De ce?Pentru că e vorba de negocieri clare, în care limbajul diplomatic e lăsat de-o parte pentru atingerea scopurilor urmărite de fiecare parte. De aceea se numesc „discuții tehnice”. De ce a recomandat Witkoff ca Putin să-l felicite pe Trump pentru planul din Gaza? În mod sigur, nu pentru a-l linguși ci pentru că un asemenea mesaj ar însemna susținerea de către Rusia a respectivului plan de pace. Sunt implicații imense ale unei asemenea declarații! Inclusiv negocierea paternității planului de pace reprezintă o tentativă de menținere a unei iluzii de primat american, la care SUA ține foarte mult în actualul context geopolitic.
Problema dezvăluirii stenogramelor în presa americană nu este gravă, ci de-a dreptul infernală. Nici în cea mai dezarticulată țară africană astfel de discuții nu ajung la presă. Este ceva absolut anormal, arătând nu doar o breșă imensă de securitate, ci chiar mai mult: o detonare a fundațiilor statului american.
Mulți cred că e vorba de o luptă politică internă între două tabele. Doar că nu e așa întrucât aici e vorba de dezvăluirea unor discuții tehnice care se desfășoară, de când lumea, într-o discreție absolută. Ați mai auzit până acum așa ceva? E o premieră istorică întrucât doar prin arhive mai poți da de astfel de lucruri, dar și acolo prin referiri la respectiva discuție. Ceea ce s-a întâmplat în SUA este efectiv o prăbușire a credibilității statului american. Cine credeți că mai poate desfășura cu încredere o astfel de discuție în condițiile în care acel stat e incapabil să mențină nivelul necesar de confidențialitate?
În ceea ce privește actualele negocieri de pace, ele pot fi considerate moarte. Din punctul rusesc de vedere, SUA nu mai e un partener credibil de discuție, astfel încât nu pot continua negocierile. Nu greșim dacă spunem că, în actualele condiții, SUA nu se poate salva decât dacă Trump folosește teroarea pentru a le impune ucrainenilor absolut toate doleanțele rușilor. Nu, nu e o speculație măruntă, asta e realitatea. Nu cred că Rusia va mai pierde timpul cu negocieri în condițiile în care SUA nu prea mai e stat.
Scăparea unei asemenea stenograme sugerează o luptă pentru putere care nu e normală în niciun stat care se consideră stabil. Așa ceva se întâmplă doar când vrei să răstorni un regim deoarece consideri că toate actele sale sunt ilegale. Când apare un astfel de fenomen? Într-o revoluție sau o lovitură de stat. Nu e cazul în SUA, asta vedem pe moment. Însă e clar că nu mai poți vorbi despre o țară, ci maxim despre o fundătură.
Poate că vi se pare că repet ca o moară stricată, dar credeți-mă, evenimentele de acest tip sunt absolut imposibile pentru o țară care se consideră mare putere. Când se întâmplă semnalizează clar că nu poți avea încredere în sustenabilitatea regimului țării respective, că nu mai este un partener viabil de dialog. Pe scurt, despre asta e vorba! Rușii au înțeles și fac ceea ce știu că trebuie să facă: dau declarații diplomatice, dar s-au retras din joc. Ei au înțeles că orice pact semnat cu SUA nu valorează nici cât o ceapă degerată. De aceea continuă presiunea pe Ucraina, iar frontul se mișcă masiv, fără nicio șansă de oprire. Au eliberat Kupianskul și au reușit să elibereze jumătate de Seversk într-un timp record. În Zaporoja au înconjurat Guliaipole, ultimul obstacol major înainte de capitala regiunii, cea care le asigură controlul total asupra cursului inferior al Niprului și care e cheia către Herson, Nikolaiev și Odesa.
În timp ce diplomația americană se rățoiește când la europeni, când la ucraineni, rușii merg înainte deoarece înțeleg că nu ai cu cine. Și, culmea, singurul element care ar putea da în acest moment credibilitate SUA este cel care le șterge relevanța, anume întreruperea oricărui ajutor către Ucraina, ceea ce se va constitui într-o cădere a frontului și o înfrângere a Occidentului.
De ce am făcut afirmația anterioară? Pentru că Rusia nu mai crede nimic din ceea ce spune SUA. Orice afirmație de-a lor e pusă sub semnul întrebării. În aceste condiții, Rusia are nevoie de o confirmare a capacității regimului american de la putere de a opri ceea ce au declanșat. Și cum pot demonstra americanii această capacitate? Doar oprind brusc întregul sprijin dat Ucrainei, lăsându-l astfel pe piticul porni de la Kiev orb, surd, mut și ciung în același timp. Adică, mai pe șleau, după ce rușii constată că piticul e total în rahat, pot înțelege că regimul american are capacitatea cu care se laudă, deci se poate negocia cu el. Doar că asta e o poziție total asimetrică, rușii putând din acel moment să cucerească în 24 de ore întreaga Ucraină. Adică e o poziție ultra-sensibilă pentru SUA depinzând exclusiv de cuvântul pe care rușii și l-au dat. E o situație ciudată, în care SUA nu s-a mai aflat până acum, una de umilință. Adică o situație, practic fără ieșire.
Oricine înțelege că SUA e cu spatele la zid. Ce poate face? Poate escalada conflictul? Nu, pentru că asta înseamnă terminarea lor ca nație și a lumii ca viață. Mai poate menține frontul? Nu. Deci indiferent ce ar face Trump e în pericol să piardă. Și atunci? Aici e marea întrebare! Cu o situație internă tensionată precum cea de acolo, devine clar că se coace ceva, iar acel ceva nu poate fi nimic altceva decât o confruntare internă, pe viață și pe moarte, adică un război civil. Personal cred că Trump deja a pierdut o parte din frâie și că statul subteran e atât de împărțit încât, în scurt timp, situația va deveni critică. Semnalele sunt mai mult decât clare, urmează să vedem confirmarea. Și dacă se va mai declanșa și furtuna bursieră - confirmând poli-criza - va deveni cât se poate de clar că ne vom afla într-un setup complet în care imperiul gol va face implozie.
Rusia știe asta, China știe asta, doar SUA nu s-a prins încă.

Prin planul de pace propus Trump oricum a castigat.
RăspundețiȘtergereDaca se aproba acum e f bine iar daca nu, viitorul, cand conditiile vor fi mult mai grele pt Ukr, va arata ca a avut dreptate.
Important este ca a punctat acum cu un plan realist pe baza caruia se putea sta la masa de discutii cu rusii.
Mai sunt posibilitati. De exemplu ca acel document scapat sa fi fost "scapat", special pt a le intinde rusilor o cursă : ei sa refuze planul de pace si europenii se bucura.
RăspundețiȘtergereSau pt ca Zele sa refuze si SUA sa iasa brusc si elegant din joc (Trump a zis ferm ca daca ucra refuza... SUA nu ii mai sustine militar). Evidrnt intra UE in locul SUA, cu capabilitatile NATO.
Si inca mai sunt variante. Asta cu razboiul civil din SUA...as pune o pe ultimul loc ca probabilitate.
Bursele din America, sunt conduse chiar de catre Nicolae Guta, aflat atat la sefia FED, cat si la sefia SEC!
RăspundețiȘtergere"Sa vezi ce-mi trecu' prin cap mie!
Cea mai mare smecherie:
Cine da mai mult cu banii? Ca sa-i moara toti dusmanii!
Da cu teancuri d-alea mari!
Sa viseze numai bani, numai bani!
Pa iei, cumnate!"
da , daca nu pot convinge, zapaceste, acolosa au impuscat 2 soldati din garda nationala la cativa pasi de casa lu Trump, ce sa mai vorbim in provincii. In provincii in mom. in care garda nat. primeste ordin sa curete mizeria si ei nu executa intorcandu-se impotriva stpanirii, e razboi civil. Deja au aparut fosti soldeti care indeamna la neexecutarea ordinelor ca fiind nelegale. Sa speream ca sefii la lume vor aplica varianta Beta adica suveranismul in locul razboiului total si al haosului. Cred ca da, pentru ca fara caderea pietelor suveranismul nu prea are tractiune.
RăspundețiȘtergerehttps://evadare.ro/politica/o-institutie-cheie-a-statului-a-creat-o-strategie-de-accelerare-a-ritmului-migratiei-si-contracarare-a-opozitiei-populare/
RăspundețiȘtergerehttps://evadare.ro/politica/colonizarea-romaniei-continua-in-ritm-tot-mai-accelerat/
https://evadare.ro/politica/presa-complice-ascunde-ca-ciolacu-si-ciuca-au-acceptat-de-o-jumatate-de-an-primirea-migrantilor-de-la-austrieci/
https://evadare.ro/politica/scandalul-blocului-pentru-migranti/
SUA se afla in situatia Rusiei din 1917...Atunci a fost lupta dintre bolsevici si trupele tarului parca le ziceau mensevici .Cu ajutorul occidentului bolsevicii in frunte cu Lenin au castigat.Secolul XXI este aproximativ asemanator ...numai locatia si denumirea difera ,respectiv Gesara ( palariile albe ) si palariile negre adica aceasi bolsevici care au condus revolutia rusa. Conditiile sunt aceleasi !Probabil se va inplini profetia lui Marx in care spune ca socialismul va invinge intr-o tara foarte dezvoltata.Experienta au de la rusi deoarece tot ei au fost sefii acolo...Vad o mare vanzoleala pe mas media,podcasturi,I.A. ,influienseri,etc....inseamna ca se pregateste ceva mare ! Romania nu face exceptie !
RăspundețiȘtergereTare ma tem ca, modificand planul de pace initial, conform dorintelor lui zelensky + celor ale acolitilor lui europeni, a anulat in mod deliberat orice posibilitate de negociere cu rusii, asta neinsemnand nimic altceva decat ca ESTE pregatit pentru a alimenta in continuare conflictul de aici, fie si numai prin vanzarea de armament, munitii si sustinere logistica si informativa catre UE+Ucraina.
RăspundețiȘtergereNu stiu daca e suficient de realist incat sa-si dea seama ca asta va insemna mai devreme sau mai tarziu, si o confruntare militara directa cu Rusia, posibil si cu aliatii ei (China, Iran, Coreea de Nord), confruntare in urma careia e aproape sigur ca nimeni nu va castiga nimic dat toata lumea va pierde.
Trump, la alta scara evident, e oarecum ca mucusor “al nostru”. Este uimitor de influentabil, are cateva idei fixe dar nimeni, nici dintre apropiatii lui, nici dintre dusmanii lui, nu poate avea incredere in ce zice el si, fiind si extrem de impredictibil, mai ales, avand in vedere pozitia sa de presedinte al americii, este si extrem de periculos! Fiind in mod evident prins intre interesele atatului subteran american, eminamente “progresist” si interesele enorme ale marilor corporatii americane, chiar daca intentiile lui sunt bune, Trump e legat fedeles si practic, nu are nici o libertate de miscare, fiind obligat ca pana la urma, sa adere la una dintre factiuni. Cert e ca ambele factiuni, au o dorinta nebuna de razboi, de preferat de un razboi cat mai extins si cat mai naprasnic, cu conditia sa se desfasoare cat mai departe de teritoriul american, chestie care in mod cert, NU se va intampla!
Ce urmeaza? Daca lucrurile merg in directia asta, rusii vor zice pas oricarei negocieri (si pe buna dreptate!), America va pompa in Ucraina, pe banii altora, arme si armament pe care in curand nu va mai avea cu ce sa le produca si va furniza doar sustinerea logistica si informatiile necesare continuarii razboiului, fara sa realizeze faptul ca, chiar si numai furnizarea de informatii ucrainenilor, inseamna o implicare de facto in razboiul contra rusiei.
Pe masura ce loviturile rusilor in Ucraina vor fi mai dure, europenii se vor amesteca si mai mult in conflict, impotriva rusilor, lucru care va duce in mod extrem de previzibi si inevitabill, la un conflict deschis pe care Trump, daca va mai fi presedinte la acel moment, va fi obligat sa-l sustina, de partea “binelui euro-atlantic”, evident!
Daca din acel moment va mai exista un “mai departe” si in aceasta ipoteza, cum va arata acel “mai departe”, e practic imposibil de previzionat acum.
Parafrazandu-I pe multii mistici care mai bantuie pe aici, probabil ca va urma “pacea de 1000 de ani”, pana cand cei cativa oameni ramasi pe planeta, se vor imnulti un pic si se vor reorganiza intr-o noua “civilizatie democratica”, suficient cat s-o ia de la capat cu auto-distrugerea.
https://www.tiktok.com/@scorpion_king.1/video/7576943089240018198
RăspundețiȘtergerehttps://www.tiktok.com/@scorpion_king.1/video/7577069779610094870
https://www.libertatea.ro/stiri/ionut-mosteanu-recunoaste-ca-a-mintit-in-cv-5536839
https://www.romaniatv.net/ionut-mosteanu-cade-grav-in-penibil-ministrul-apararii-recunoaste-ca-a-mintit-in-cv-o-greseala-care-recunosc-ca-ma-jeneaza-si-a-publicat-diploma-de-la-bioterra_9266521.html
Tratativele sunt prezentate Occidentului ca ,, Plan de pace ,, în realitate însă se discută despre condițiile Capitulării Ucrainei.
RăspundețiȘtergereAstfel Occidentul ar obține o ,,victorie,, politică sub formă de comunicare propagandistică în ochii propriei populații, realitatea fiindu-le ascunsă.
Pe ruși, chinezi, nu-i interesează vorbele ci realitatea pe teren.
Ucraina de care nu-i pasă nimănui și Zelensky sunt la mijloc ...
Nu au spus ei ( un senator american ! ) că se vor bate cu rușii până la ultimul ucrainean ?!? ei bine, uite că se mai găsesc ucrainieni. Asta vrea și Occidentul european, Franța, Germania, UK ...
Eu cred ca rusii stiu ca nu se poate semna niciun tratat acuma. Se va semna la anul, fara Odesa si Nikolaev. Ucraina va ramane fara iesire la mare, fara armata (600000 de persoane in Armata este o gluma, poate 60000), Ucraina va fi stat preponderent agrar, cam acesta e viitorul pe care il “vad” eu pentru Ucraina!
RăspundețiȘtergereBafta!
Dane comuismul va fi acceptat de americani prin tokenizarea activelor lucru care este in desfasurare...vezi Black Rock care are capital social de aprox. 400 miliarde de dolari si administreaza cu drept de vot in adunarea generala a actionarilor active / capital social de 9,8 trilioane de dolari. Cand se va pune mana pe putere in totalitate se va proceda exact ca in acest link : palantizarea americii care merita de vazut . https://www.youtube.com/watch?v=F8aTIF3coYE
RăspundețiȘtergerehttps://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/sri-infiinteaza-o-unitate-speciala-dedicata-luptei-anticoruptie-nicusor-dan-nu-repetam-greselile-din-trecut.html
RăspundețiȘtergerehttps://recorder.ro/hidroelectrica-a-dat-curent-fara-factura-de-aproape-2-milioane-de-euro-pentru-pile-de-partid-si-institutii-religioase/
https://anchetatorii.ro/2025/11/25/cum-jefuieste-ciolacu-judetul-buzau-2-000-de-hectare-de-teren-agricol-clasa-i-au-fost-scose-ilegal-din-circuitul-agricol-pentru-ca-nepotul-sa-faca-sute-de-milioane-de-euro-prin-afaceri-cu-fotovoltaic/