joi, 25 iunie 2026

Jurnal de front


Dacă ai auzit despre atacul devastator al Ucrainei asupra Moscovei, dacă ți-a ajuns la urechi cum au reușit ucrainenii să cufunde în beznă Crimeea, să dărâme podurile rușilor și să-i aducă aproape de colaps, FELICITĂRI! Ai fost din nou luat de prost de serviciile de dezinformare ale ucrainenilor, atent coordonate de englezi. 

Nu pentru că nu ar fi fost atacuri cu drone, nu pentru că nu ar fi fost pagube, ci pentru că totul e menit unui scop unic: distragerea atenției. Trebuie să fii imbecil ca să crezi că o țară ca Ucraina, singură, poate provoca probleme Rusiei. Trebuie să fii de-a dreptul retardat să nu-ți dai seama că de mai bine de patru ani te bucuri ca prostul la fiecare acțiune teroristă instrumentată prin intermediul Ucrainei, fără să vezi realitatea din teren. De patru ani de zile „Rusia mai poate supraviețui maxim una-două luni”, de mai bine de patru ani de zile „Rusia rămâne fără arme, fără muniții sau, chiar mai grav, fără mâncare”. Dacă ai astfel de credințe sau satisfacții uită-te repede în oglindă ca să vezi cum arată un prost, în toată splendoarea sa!

Dar de ce s-au aglomerat atât de mult informațiile despre „pierderile Rusiei”? Pentru că realitatea din teren e dezastruoasă. V-am spus în mai multe rânduri despre pierderile absolut devastatoare ale Ucrainei(vezi PS-ul cu actualizarea!). E imposibil să nu fi văzut filmulețe cu violența recrutorilor ucraineni care iau oamenii cu japca de pe stradă ca să-i ducă la război. De ce? Pentru că nu mai e carne de tun! Nu aveți habar care-s cifrele reale. Abia când vor deveni publice veți înțelege cât de degenerată a fost conducerea Ucrainei.

Realizați că atunci când spuneți Ucraina, de fapt spuneți NATO sau, chiar mai relevant, întreg „Occidentul Colectiv”, așa cum se denumesc șobolanii ajunși la exasperare. Același Occident pe care l-ați văzut manifestându-se plenar în Iran. Știu, veți spune că acolo n-a fost Occidentul, ci SUA. Eroare! A fost șeful suprem al Occidentului care a decis să îngurgiteze de unul singur un jucător slab - Iranul, în accepțiunea lor tembelă - pentru a da o lecție lumii. La fel cum au făcut în Venezuela. Ce s-a întâmplat în Iran? Americanii au plecat mai rușinos decât din Afganistan, ajungând ținta glumelor. Belgienii, care au terminat la egalitate meciul de fotbal cu Iranul au spus: „E adevărat, am terminat la egalitate, dar cel puțin noi nu suntem nevoiți să le plătim 300 miliarde de dolari!”. Cool, nu-i așa? 

Deci rețineți odată că Ucraina nu e Ucraina, ci întreg NATO. Același NATO care folosește spațiul aerian al vecinilor Ucrainei pentru a ataca Rusia, care furnizează ucrainenilor arme și muniții inscripționate în ucraineană, care recrutează și furnizează inclusiv mercenari. Hai să nu ne mai ascundem după deget și să înțelegem exact care-i treaba!

Dar ce se întâmplă pe teren? Căderea Konstantinivka împinge frontul ucrainean în degringoladă. Practic acum armata rusă urmează să se miște într-o succesiune infernală pentru dușmani. Din Donbas au mai rămas de eliberat Kramatorsk și Slaviansk, iar vectorul principal de atac este cumva modificat: se merge prin infiltrare. În Kramatorsk apar din ce în ce mai multe steaguri rusești, semn că infiltrarea e puternică. Dar vectorul de atac nu este doar cel dinspre Konstantinivka, ci cleștele acționează inclusiv dinspre Lîman. Informația momentului este aceea că  administrația militară a abandonat Lîmanul. Pur și simplu, au rupt-o la fugă! Iar rușii au avut ieri una dintre ultimele operațiuni aeriene de curățare a Lîmanului, în care au inactivat ultimul centru de coordonare și rezistență. 

Frontul însă se dinamizează în același timp în nord. De exemplu, în Volceansk - acolo unde hărțile arată o situație pozițională - e jale. Forțele ucrainene sunt înconjurate. Divizia rusă 71 de pușcași motorizați a Rusiei face ravagii. Ca să înțelegeți situația reală vă dau declarația unui soldat ucrainean dintr-un clip publicat alatăieri: „În acest moment suntem în încercuire. Atât cei din prima companie, cât și cei din a doua și a treia. Comandamentul promite, promite, dar nu face nimic! Nu este mâncare, nu este apă. Sus, în pădure, au rămas băieții. Sunt răniți. Mulți răniți rămân și nimeni nu-i ia, nimeni nu-i evacuează. Suntem în încercuire completă. Ocupanții sunt deja la ora șase, la douăsprezece, la trei și la nouă”. Asta-i adevărata stare de spirit a armatei ucrainene. Iar aici e vorba de soldații radicalizați, cei care făceau incursiuni în teritoriul rus.

În Sumî, Brigada 119 ucraineană mai are puțin și intră în moarte clinică. Pur și simplu, sistemele de rachete rusești au nivelat zona. Iar ceea ce se întâmplă acolo este, pur și simplu, o luptă pentru supraviețuire.

Rușii au pus la punct o nouă strategie, utilizată la scară. Încep prin a bombarda cu FAB-uri la 20-25 km în spatele frontului ucrainean, distrugând infrastructura de suport. Apoi identifică centrele de coordonare a dronelor pe care le fac praf și abia apoi se ocupă de primele linii ucrainene. Este cumva micul-mare secret care a făcut ca, în ciuda faptului că e forța care atacă, Rusia să aibă pierderi de peste 15 ori mai mici decât Ucraina. Repet, finalul războiului ne va arăta adevărul și veți fi șocați!

Acum, cu accelerarea mișcărilor teroriste ale Ucrainei, Rusia a trecut la atacurile punctuale asupra centrelor strategice ale AFU. Fabricile de drone, centrele de instruire, depozitele logistice și infrastructura complexului industrial-militar ucrainean sunt bombardate punctual. Inclusiv în zona litorală, Rusia a început dezafectarea infrastructurii portuare ucrainene pentru a bloca totul la scară. Înțelegi când Rusia lovește un punct nevralgic după tăvălirea pe jos, în public, a propagandei de război. De exemplu, cu ceva timp în urmă, au urlat că Rusia a distrus un studio de film TV. Doar că, în graba livrării comunicatului, ucrainenii au uitat să scoată din cadru cutiile cu aripile de dronă. În fapt, acolo era un centru de asamblare a dronelor, iar bombardarea rusească s-a dovedit a fi chirurgicală.

Atacul cu drone asupra Moscovei a fost unul simbolic, care a stârnit furia reprezentanților din Dumă. Însă, din punct de vedere strategic n-a reprezentat mare lucru. E drept, sistemele antiaeriene, cu toate că au funcționat, nu au reușit să doboare întreg roiul. Problema însă nu sunt distrugerile, ci faptul că o armă a unui dușman a ajuns acolo. Asta e ceea ce a stârnit furia politicienilor ruși, acuzând conducerea superioară militară de faptul că abordează cu prea multă moleșeală situația frontului.

În timp ce deputații ruși vor să vadă sânge, conducerea superioară a armatei e împinsă să abordeze situația prin prisma RĂZBOIULUI, nu a LUPTEI. De fapt, aici e cheia. Ucraina e doar o luptă, în timp ce războiul urmează să apară. În contextul viziunii rusești, ceea ce a încercat Occidentul să instituie prin intermediul Ucrainei a fost o schimbare de regim similară celei din 1917. Acum, întrucât s-a obținut tocmai contrariul acelei dorințe, planificatorii occidentali sunt pe cât de disperați, pe atât de fără soluții. Interesul superior al Rusiei este acela de a sărăci Occidentul. „Spiritul” de la Anchorage - care e tot adus uneori în discuție - a fost cel în care SUA a promis să se retragă din ecuația ucraineană pentru a nu mai suferi pierderi. Trump a promis atunci că va pacifica și europenii, dar, după câteva întâlniri spectaculoase, s-a dovedit că nu stăpânește „interesele superioare” ale planificatorilor. Nici măcar în propria-i țară! S-a dovedit că, în ciuda modului în care și-a început cel de-al doilea mandat, tot nu controlează nimic. 

Eliminarea lui Tulsi Gabbrd arată cât de puternic e sistemul degenerat american. Poate de aceea, pe ultima sută de metri, Tulsi Gabbrd a făcut dezvăluirile spectaculoase legată de biolaboratoarele ucrainene coordonate de SUA, cele pentru care tefeliștii jegoși de la noi mă acuzau de „dezinformare”. Și fac o paranteză pentru a vă spune că în prezent se desfășoară un „export” al biolaboratoarelor ucrainene la vecini. Și noi suntem printre cei care deja avem așa ceva! Rețineți: acele biolaboratoare care sunt suspectate că au făcut experimente pe oameni sunt acum mutate, în grabă, inclusiv la noi! Așa-i că nu știați?

Din ceea ce „transpiră” din tabăra rusă, pare a se pune în aplicare ultima fază a războiului: bombardarea de la vest la est, cu separarea liniei Niprului. Ce se dorește? Fiecare element de infrastructură care leagă Ucraina de Occident urmează a fi distrus: șosele, căi ferate, trenuri, poduri, tuneluri s.a.m.d. Pur și simplu, scopul este „sigilarea” graniței vestice. De asemenea, podurile peste Nipru urmează să fie dărâmate pentru a forța izolarea corpurilor de armată care acționează în estul Ucrainei. 

În realitate, situația Ucrainei este disperată. Occidentul nu mai face față propriilor probleme, dar continuă să subvenționeze cu disperre ceea ce se întâmplă acolo. De ce? Pentru că s-a declanșat așa-numitul „all in”, iar tot ceea ce urmează e ca adversarul să „dea cu sec”. Atunci veți înțelege cu adevărat ce s-a întâmplat în Ucraina. Dar va fi prea târziu întrucât marele război va fi deja început. După tipicul „o mână o spală pe cealaltă”.

Concluzia? Simplă: priviți spre ansamblu, nu vă lăsați cuprinși de propagandă. Vremurile sunt absolut irațional de înșelătoare.

P.S. „Radioul apocaliptic” al Rusiei, UVB-76 „Buzzer”, a transmis 11 mesaje codificate. Din punct de vedere  istoric, acesta este un semn al unor evenimente militare majore. Nu în ultimul rând, un hacking recent dezvăluie că numărul de morți din tabăra ucrainenilor a ajuns la 2.4 milioane. 400 000 de morți doar în acest an!

luni, 22 iunie 2026

Un element îngrijorător: psihiatria îngroapă România!


Recunosc, Bolojan îmi provoacă atâta scârbă încât, când îi văd fața aia dubioasă, prefer să nu-l ascult, să-l ignor. E ca și cum pe marginea drumului ar fi o baltă puturoasă. Ce faci când ești pe trotuar și riști să fii stropit de mașinile care circulă cu viteză? Te grăbești să o depășești, desigur. La fel e sentimentul meu față de Bolojan.

sâmbătă, 20 iunie 2026

Lumea veche s-a prăbușit, lumea nouă nu mai are răbdare


Să începem cu partea hazlie. Trump pretinde că Meloni l-a implorat să-și facă o fotografie împreună. Unii râd, neînțelegând că o astfel de informație e deosebit de prețioasă întrucât ne arată declinul cognitiv al lui Trump. Probabil, dacă aș fi în clasa a șasea, aș putea să afirm că Bella Hadid m-a rugat s-o scot la o întâlnire. Dar chiar și în acele condiții aș spune-o cu teamă întrucât s-ar putea afla că ... după toată tărășenia am căzut din pat și m-am trezit. Cam asta e treaba cu Trump. El se află - atunci când e în formă maximă din punct de vedere mental - undeva pe la pubertate. Toată lumea cu capul pe umeri înțelege că afirmațiile precum cea cu Meloni arată fața adevărată a Occidentului. 

vineri, 19 iunie 2026

Bătălia pentru supraviețuire


Chestiunea e mult mai adâncă decât pare. Iar personajul Bolojan e infinit mai malefic decât credem inițial. Acum realizez un element de o gravitate extremă, care pune sub semnul întrebării întreaga securitate a României. Culmea, individul e ori nebun ori foarte bun în ceea ce face. Și-acum să vă explic.

miercuri, 17 iunie 2026

Iranul a zdrobit SUA și a clătinat definitiv ordinea mondială


Al Arabiya a publicat cele 14 puncte ale acordului dintre SUA și Iran. Inițial am crezut că visez. Efectiv nu am crezut că acele puncte sunt cele negociate. Dar, citind în stânga și-n dreapta, am înțeles că exact acesta e acordul. O să încep prin a vă da în integralitate cele 14 puncte(sublinierile îmi aparțin), după care discutăm.

marți, 16 iunie 2026

În spatele scânteilor liberale


Mai negru ca niciodată, mai bovin ca oricând, nea Ilie încruntatu' a ieșit din ședința lui cu ai lui pentru a anunța verdictul: Veștea ori renunță, ori e exclus. Țuțerii de pe margine urlau că e „tentativă de preluare a PNL-ului de către PSD”. Când auzi așa ceva te și gândești: ce-ar putea face un păduche dacă l-ar cotropi și pe celălalt? Că se sugă de sânge unul pe celălalt nu merge. Ambii sunt la fel de hămesiți!

duminică, 14 iunie 2026

Circul explodat


Văd că toți mai mulți „corecți politic” din zona stângă și stânga extremă(adică PNL, USR și asociații lor) se plâng de „dezamăgirea Nicușor Dan”. Să afirmi că ești dezamăgit de Nicu Psihicu te califică automat la categoria „prost îmbâcsit” întrucât absolut niciun om normal la creier nu poate înțelege ce anume așteptări au putut avea de la un retardat care a fost ales de două ori primar al Capitalei, transformând Bucureștiul într-un Beirut. Și, în ciuda faptului că Bucureștiul n-a fost bombardat, arată ceva mai rău.