luni, 28 iulie 2025

Și, totuși, demiterea lui Anastasiu este o mare victorie


Senzorii pe care i-am plasat prin mediile tefelistice de propagandă îmi indicau o regrupare agresivă a vectorilor mediatici în direcția protejării cu orice preț a lui Anastasiu. 

Înainte de a începe, sper să conștientizați existența infernalului aparat de propagandă, perfect coordonat care, după ce finanțările USAID au picat, a fost preluat de către Uniunea Europeană, prin intermediul Comisiei. Care a eliberat fonduri generoase pentru întreținerea acestui luxuriant aparat stângist de influențare. 

Elementul supărător este că, prin finanțarea sa de către Comisie, se ajunge la situația jenantă în care un aparat antinațional de propagandă este întreținut din banii statului. Și-avem de-a face, așa cum am mai spus, cu un aparat infernal, care atacă extrem de coordonat. Pentru a înțelege, o să vă ofer câteva exemple.

De câte ori ați auzit, după alegerea frauduloasă a nulității Mucușor, formulări de genul „acum trebuie să uităm diferențele de opinie dintre noi și să ne așezăm toți la aceeași masă pentru a scoate țara din impas”. Înțelegeți șmecheria? O dudă de doi bani necesară consolidării puterii unui clovn ilegitim și cam damblagiu.

Dar ceea ce e interesant de urmărit este dezvoltarea apărării gafelor. De exemplu, în vizita lui Mucușor din Austria, s-a văzut de la o poștă că nu numai el e zălghit, ci și tovarășa concubină oficială, probabil pe principiul „nu strică Dumnezeu două case”. Spectacolul ridicol pe care l-au oferit cei doi e suficient pentru a-ți crăpa obrazul de rușine că ești român. După ce că Mucușor e ciudat, a trebuit să și-o ia și pe împiedicata aia de Mirabela după el ca să execute amândoi un macabru dans al gafelor, călcând efectiv în străchini. Ei bine, imensul aparat de propagandă a deturnat întreaga poveste cu o replică total scoasă din context: „au sărit suveraniștii să critice faptul că președintele a ales să meargă cu copiii în vizită. Ce-au de se leagă de un subiect atît de sensibil?”. Ați auzit pe cineva vorbind despre copii? Evident nu, dar propaganda își are propriul său limbaj, menit a capta atenția opiniei publice și apoi de a o deturna.

Și acum e momentul să revenim la Anastasiu. Am observat dezvoltarea mai multor redute de apărare a șpăgarului. Chestiuni de genul „în perioada aceea nu aveai cum să supraviețuiești altfel deoarece ANAF se comporta agresiv cu mediul privat” sau, mai gogonata, „Anastasiu nu a știut de șpagă până în momentul în care a izbucnit scandalul; abia atunci partenerul său de afaceri i-a dezvăluit ceea ce s-a întâmplat timp de opt ani”. Ambele elemente sunt minciuni notorii, dar, după cum ați văzut, au fost preluate inclusiv de Anastasiu la anunțarea demisiei. Chestia cu „șpaga de supraviețuire” s-a aflat fix în mesajele pe care le cloceau propagandiștii.

Acum e momentul să înțelegem ce e cu acest infernal aparat de propagandă. În sine, include practic întreaga piață media din România. Nu vă lăsați păcăliți de aparențe. Ăia de la România TV se comportă de parcă ar fi opozanții cei mai acerbi ai puterii. Însă, în spatele așa-zisei opoziții, avem la momentele oportune execuții ritualice, detonări în direct sau, pur și simplu, episoade în care își trag inexplicabil gloanțe în propriul picior. De ce? Pentru că așa funcționează o rețea de propagandă. În afara nulilor și obositelor de la UM Digi, ai nevoie ca mesajul tău să fie perceput de către dușman, și cum e cel mai propice să-l transmiți altfel decât inventând opoziția? Îl mai țineți minte pe vajnicul coclit Ciutacu în episodul „știu că mă piș contra vântului”? Despre asta e vorba.

Cu adevărat copleșitoare este  dimensiunea aparatului de propagandă. Pur și simplu, a ține mii de oameni cu salarii e un efort uriaș. Efort pe care Comisia Europeană îl face fără să crâcnească. De ce? Pentru că, iată, prin intermediul furajării viermilor, se reușește deturnarea unei întregi națiuni. Românii au ajuns să se considere proști și chiar să facă pasul următor, comportându-se scandalos de prostește, prin executarea comenzilor care le sunt date nu doar prin canalele oficiale, ci și prin cele de propagandă.

Ei bine, cu toată dimensiunea gargantuescă a aparatului de influențare, cu toată dominarea eșichierului politic de către alianța de strânsură de la putere și cu toată dominarea tiranică a instituțiilor statului de către ideologia „Made in Bruxelles”, Anastasiu a zburat din Guvern. Pentru mine - v-o spun sincer - a fost o surpriză. Și o să vă și explic de ce.

În primul rând, după cum vă amintiți, formarea Guvernului și a majorității care să-l susțină a fost un proces anevoios, cu numeroase hopuri. După ce s-a stabilit structura Guvernului - în urma unor negocieri infernale - s-au trezit toți cu un vicepremier în plus, aruncat de nicăieri acolo. N-am văzut niciun protest pe fondul unei asemenea decizii scandaloase luate aparent exclusiv de către Bolojan. De ce? Nu cumva din cauză că omul rezulta dintr-un alt algoritm în fața căruia toate nulitățile cocoțate prin vârful statului român știu că trebuie să se supună? Altfel nu-mi dau seama cum de n-au protestat fripturiștii din arcul guvernamental, doar era rost de negociat alte posturi pentru clientela de partid. 

Și-acum vine momentul meu de perplexitate: în ciuda aparatului mediatic imens, în ciuda susținerii și a impunerii sale, în ciuda așadar a tuturor elementelor care ne spuneau că omul e din categoria „la impuse”, s-a întâmplat ceva care i-a determinat pe nulii de la putere să cedeze. Și au cedat într-un mod cât se poate de pripit, aproape isteric. De ce? În  mod sigur deoarece simt presiunea de jos în sus.  Oamenii nu mai pot fi prostiți, au înțeles exact că toată treaba cu Ucraina ține, mai degrabă, de Codul Penal și că tot circul anulării alegerilor s-a făcut tocmai pentru a fi protejat grupul infracțional din fruntea țării. Oamenii știu că nulitățile ălea retardate n-au nici pic de legitimitate și încep să înțeleagă din ce în ce mai bine mecanismul prin care sunt jefuiți. Iar atunci când vezi mecanismul jafului, înțelegi că oprindu-l îți va fi mai bine. Iar aici nu e vorba de împărțirea în două tabere distincte: noi ăștia de-aici și ei ăia de-acolo. Situația e mult mai gravă: oamenii din interiorul instituțiilor reacționează din ce în ce mai vehement. „Mi-ai tăiat banii, OK, nu mai fac ore suplimentare”. Iar când nu se mai fac ore suplimentare se întârzie procesele și se declanșează supărări pe întreaga linie ierarhică a statului. 

Prostia mucușorilor și a bolojanilor din fruntea țării este atât de mare încât au reușit să-și taie creanga de sub picioare, iar acum se miră că se află într-o cădere abruptă. Și e abia începutul. Oamenii nu s-au lovit încă de efectul deciziilor tembele. Să alegi să liberalizezi piața energie - dominată de bandiți - și în același timp să mărești TVA-ul, iată un setup atât de dezastruos pe care nu l-ar face nici măcar un copil oligofren. 

Probabil securiștii le-au atras atenția prostovanilor că senzorii sociali sunt hiper-excitați și asta acum, când lumea se gândește mai degrabă la concedii decât la prostiile bolovanilor din fruntea țării. Ce înseamnă asta? Că oricând e posibil să te trezești, de nicăieri, cu o mulțime înarmată cu furci, topoare și ce s-o mai găsi prin case. Iar în fața unei asemenea situații cine să-i apere? Jandarmii care-i văd între cei revoltați pe părinții, bunicii sau frații lor? Armata? Oare va avea curajul ca și de data asta să tragă în populație? Doar s-a văzut că, până la urmă, și capii armatei de la Revoluție s-au perindat prin pușcărie, cu gradele anulate.

Iată motivele pentru care Anastasiu a fost sacrificat. Un semn că le este frică. De aceea au sacrificiul care, din punctul meu de vedere, este imens deoarece a expus fragilitatea sistemului. De aceea Bolovan nu mai are curaj să dea declarații și tot de aceea liderii politici bagă capu-n nisip mai ceva decât struții. E primul moment limită în care gașca infernală a penalilor ilegitimi a fost pusă la colț. Și, cu siguranță, urmează altele! Vestea bună e că puterea ilegitimă se clatină. Vestea rea e că e nevoie de și mai multă determinare pentru a-i da jos. 

Ce urmează acum? Deja au ieșit la iveală legăturile de afaceri dintre Bolojan și Anastasiu, via Hildegard Brandl. Banii scurși cu nemiluita în contracte cu încredințare directă nu au cum să nu trezească suspiciuni. Însă, în ceea ce-l privește pe sprâncenat, sunt sigur că există o întreagă bibliotecă gata să iasă la suprafață. 

Vine cu repeziciune momentul în care le veți vedea adevăratele caractere. Iar lor le e teribil de frică de acel moment. Și, prin repeziciunea cu care l-au demis pe Anastasiu ne semnalizează că le e frică. Vă tremură șepcile, tovarăși, cu tot cu unica circumvoluțiune pe care șapca v-a făcut-o pe creier.

59 de comentarii:

  1. Probabil ca a venit momentul dupa picarea clovnilor actuali pentru reintroducerea in Constitutie a pedepsei cu moartea. In special pt. tradare de tara daca detii functii publice sau in justitie.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Exact de aia au scos-o in 90 pentru că știau exact ce o sa facă!! Pentru aceștia nu exista pedeapsa in codul penal...roata, furca, zmoala si trenu peste ei sunt pedepse ușoare! Scursori tradatori, criminali! Pierde-i Doamne! Pierde-i Doamne! Pierde-i Doamne! Amin

      Ștergere
  2. As fi crezut ca le tremura chilotii daca ar fi inceput urmarirea penala contra lui Ciolacu pentru dezastrul financiar. Asa, debarcarea singurului vicepremier netrimis (oficial) de vreun partid, nu inseamna nimic. Pana si faptul ca toate televiziunile au folosit "spagar" si nu "mituitor" indica spre faptul ca debarcarea s-a facut la dorinta sistemului si nu de frica mamaligii

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Nu ca as fi fan Ciolacu, dar covrigarul e chiar cumsecade pe langa Cîțu. Asta apropo de dezastrul financiar. Eu as lua serios la întrebări toate guvernele de după Dancilă. Atunci a început prabusirea dezastruoasa a României.

      Ștergere
    2. Bolos este mult mai vinovat decat Ciolacu si a fost in functie inclusiv pe vremea lui Ciuca.
      Pe langa Ciolacu si Ciuca trebuie sa mai pice si Orban si Catu, iar pe laga Bolos, trebuie sa mai pice si alti idioti ca Caciu plus Trancos Barna si Nazare.

      Ștergere
  3. Demisie de "supraviețuire"

    RăspundețiȘtergere
  4. Banii donați și cheltuiți în campania prezidențială de Nicușor și primiți înapoi de la statul român nu sunt mită ?

    RăspundețiȘtergere
  5. Ce nu întreabă nimeni e de ce în capul majorității românilor e normală spaga de " supraviețuire". Majoritatea o dau , șmecherii scapă , babele ce o dau la doctor sunt frecate până mor . De ce e normală dubla măsură ?
    Doamna de la ANAF a făcut pușcărie, șeful sau șefa ei cu care s-a întâlnit Anastasiu să fie sigur că șpaga lui îi aduce beneficii , e bine mersi.
    Statul ăsta nu mai e stat, e mafie, unde în fișa de post a funcționarilor scrie că trebuie să facă bani pentru el și șefii ierarhici, că va face pușcărie dacă e la baza organizației, important este sa fie mut.
    Campaniile de anticorupție mai schimbă funcționarii împrafuiți cu alții mai eficienți în colectare. De fapt marea daună din această afacere e pierderea acestui instrument devenit necredibil: campaniile anticorupție.
    În sediul guvernului, în fața steagurilor României și UE , Anastasiu a proclamat existența statului mafiot român.
    De ce nu se pune adevărata întrebare : cine e nașul ?

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. "Statul ăsta nu mai e stat, e mafie, unde în fișa de post a funcționarilor scrie că trebuie să facă bani pentru el și șefii ierarhici, că va face pușcărie dacă e la baza organizației, important este sa fie mut."

      Cand anume in ultimii 35 de ani acest stat si acest popor au fost altfel?
      Acum anumite lucruri ies la iveala sau sunt mai vizibile ca s-a ajuns la fundul sacului, nu ca ar fi ceva unicat, exceptional sau in afara normalitatii

      Ștergere
    2. Nașul e in exterior. Vedeti ploconirile lui Calin Georgescu, proslavindu-i pe Netanyahu si Trump, ale lui N.Dan & Bolojan & Comp, pentru Ursula & UE, etc... Statul român e capturat și condus de o MAFIE aservită intereselor STRĂINE. Nu e așa de greu de priceput, după 35 de ani, nu ?! De ce trebuie blamat continuu, poporul român , captiv și iobag, în propria țară, obligat fie sa emigreze în masă , fie sa "se descurce" (EXACT ca în "epoca de aur", cand murea literalmente de foame) ?! ANAF strânge de gât orice IMM românesc și favorizează jaful companiilor străine, ca și toate instituțiile statului - de la Parlament la Guvern, de la DIICOT la Jandarmerie, de la SRI la SIE ...  De ce s-a inoculat așa intens REFLEXUL de a NU GÂNDI și de a blama victima (poporul român) și nu călăul ?! De ce se reacționează pavlovian, avand sentimentul de vinovatie continua si de nimicnicie, induse de EDUCATORII orwellieni ?! 

      Ștergere
    3. "Vedeti ploconirile lui Calin Georgescu, proslavindu-i pe Netanyahu si Trump, ale lui N.Dan & Bolojan & Comp, pentru Ursula & UE, etc."

      Pe langa faptul ca doar naivii isi pun sperantele in niste pupincuristi infecti si fara coloana vertebrala ca Georgescu sau Simion asta este in realitate poporul roman si comportamentul lui natural de mii de ani: slugoi in patru labe pupandu-i in cur benevol si nesilit de nimeni pe toti strainii posibili si imposibili care au trecut sau nu prin Romania.



      "Statul român e capturat și condus de o MAFIE aservită intereselor STRĂINE. Nu e așa de greu de priceput, după 35 de ani, nu ?!"

      Statul roman este "capturat" si condus de romani de o gramada de timp, nu doar de ieri sau de azi. Atat de romanii care conduc cat si de cei ce voteaza, legitimeaza si sustin aceasta conducere, iar romanii sunt cunoscuti de secole pentru faptul ca sunt prosti, hoti si slugile benevole ale altora.



      "De ce trebuie blamat continuu, poporul român , captiv și iobag, în propria țară, obligat fie sa emigreze în masă , fie sa "se descurce" (EXACT ca în "epoca de aur", cand murea literalmente de foame) ?! "

      Pentru ca asa a fost in absolut toata existenta lui de mii de ani si tot nu se mai satura, iar de emigrat emigreaza doar aia destepti, restul raman sa indure umilintele si abuzurile ca doar sunt obisnuiti din mosi stramosi cu asa ceva.



      "ANAF strânge de gât orice IMM românesc și favorizează jaful companiilor străine, ca și toate instituțiile statului - de la Parlament la Guvern, de la DIICOT la Jandarmerie, de la SRI la SIE ... "

      Probabil iti scapa din vedere ca toate aceste institutii sunt infiintate de guvernele Romaniei formate majoritar din romani, legiferate de parlamentul Romaniei format majoritar din romani si au angjati vasta lor majoritate "romani verzi ca brazii", care se stie cum sunt de milenii: hoti, vatafi pe mosie si tortionari cu romanii lor si benevol slugi proaste si pupincuriste la straini.



      "De ce s-a inoculat așa intens REFLEXUL de a NU GÂNDI și de a blama victima (poporul român) și nu călăul ?!"

      De ce unii sunt incapabili sa faca niste eforturi intelectuale minime si sa observe faptul ca de mii de ani, nu doar in zilele nostre, romanii sunt hoti, rai, prosti, slugi voluntare la altii si implicit PROPRII LOR CALAI?
      E chiar asa greu sa treci prin viata si sa nu pricepi nimic din ce se intampla in jurul tau si mai ales care sunt cauzele? Din toate tarile din blocul estic comunist, dupa Albania care a fost condusa in mod real de un dement si un schizofrenic, absolut nimic din raul ce s-a intamplat in Romania condusa de romani nu a fost posibil si nu s-a intamplat in restul tarilor comuniste conduse de conationalii lor, de la bulgari, yugoslavi, unguri, cehoslovaci, polonezi si pana la baltici.
      Cum mortii ma-sii poate sa fie cineva atat de orb si de batut in cap incat sa nu vada niste lucruri absolut evidente de 80 de ani de zile si in loc sa dea vina pe romani care in realitate sunt vinovatii reali, atat in perioada comunista cat si in cea postcomunista, se tot se chinuie cu tot felul de gimnastici mentale puerile de a da vina inutil pe altii.
      De ce altii nu sunt "capturati"?
      Iti spun eu: PENTRU CA NU SUNT SLUGOI HOTI SI PROSTI ASA CUM SUNT ROMANII IN TOATA EXISTENTA LOR!

      Ștergere
    4. Luați și astea, sa vedem cum îi porcaiți și pe englezi, americani, palestinieni, în același mod, ca pe români. Și nu în ultimul rand, luați Protocoalele Înțelepților ..., despre care un director FBI spunea: "dacă sunt false, cum se face ca tot ce scrie acolo, e adevărat ?!"
      Video: Foametea din Gaza / Văzând, vom înțelege mai bine de ce lumea se va închina Antihristului
      https://saccsiv.wordpress.com/2025/07/29/video-foametea-din-gaza-vazand-vom-intelege-mai-bine-de-ce-lumea-se-va-inchina-antihristului/

      . England, an Extinct Nation https://www.truth11.com/england-an-extinct-nation/
      Anglia, o națiune dispărută. În timpul vieții mele, Marea Britanie a trecut de la „soarele nu apune niciodată peste Imperiul Britanic” la o țară nelocuibilă, unde imigranții-invadatori vânează tinere englezoaice și le supun la violuri în grupUn fost prim-ministru, Liz Truss, a declarat într-un interviu recent că „ "ortodoxia" a preluat controlul asupra instituțiilor britanice, la fel cum a preluat controlul asupra instituțiilor europene. Această "ortodoxie" crede în migrația în masă, multiculturalism și toleranță față de islamism. Am asistat la musamalizari îngrozitoare ale bandelor de pedofili din Marea Britanie, în care fete de numai 12 ani erau violate sistematic, fără ca vreo anchetă națională să fie declanșată. Totul a fost mușamalizat. Există un grup de oameni care, în esență, au preluat controlul asupra instituțiilor noastre, având o viziune particulară asupra lumii, și care nu doresc să fie contestați, motiv pentru care asistăm la suprimarea libertății de exprimare, deoarece nu vor ca oamenii să afle cât de gravă este situația.”.

      The Shocking REAL Reason They Won’t Release the Epstein Files!
      https://www.youtube.com/watch?v=u3BQOAqGue4
      Motivul REAL șocant pentru care nu vor publica dosarele Epstein ! Catherine Austin Fitts: "Epstein făcea Dosare pentru șantaj, folosind capcane sexuale". Dar tabloul complet e despre spălarea de bani, pe scara mare: 21.000 miliarde de dolari au dispărut din DoD ( Departamentul Apărării) și HUD ( Department of Housing and Urban Development - Departamentul pentru Locuințe și Dezvoltare Urbană ), in perioada cand Epstein a funcționat. El a mers la Casa Alba; Rubin, care a devenit Secretarul Trezoreriei, cred ca l-a luat in 1994. Și Rubin ajunge la Trezorerie, banii încep sa dispară. Epstein umfla (încasează / manipulează) sume fantastice de bani . Deci cred ca Epstein spăla / albea banii scurși de la Departamentul Apărării (DoD). Și dacă te uiți la relația lui cu M0$$ad și Serviciile Israeliene, cand M0$$ad preia controlul DoD și banii lipsesc, și știm ca securitatea cibernetică și IT-ul din "constelatia" israeliană, erau f.active, in Guvern, in același timp, cred ca dacă lași fișierele sa iasă la iveala, oamenii vor face legatura dintre Epstein, M0$$ad, puterea crescândă a Israelului, a AIPAC (ONG-ul lobby-ului israelian, in SUA) si unde s-au dus banii lor de pensii. Și vor face legătura. Instituția care a spălat 20 de trilioane de dolari, într-un fel sau altul, este aceeași instituție care a condus operațiunea Warp Speed ( Vaccinarea la Viteza Maximă, a lui Trump), care a otrăvit, a transformat in invalizi și a falimentat milioane de americani. Chiar credem ca e o coincidență ?! Cred ca dacă dosarele Epstein ies la iveala, oamenii vor face prea multe legaturi și vei putea vedea literalmente, ca ramificațiile spre sistemul financiar, sunt dramatice". UNDE S-aU DUS ACEI BANI ?!

      Ștergere
  6. Ce părere ai despre parteneriatul economic SUA și UE semnat ieri? Ce va însemna pentru noi?

    RăspundețiȘtergere
  7. Adevărat. Oamenii s-au trezit încet încet din amorțire și simt asta in grupul meu social care este in zona rurală, nu in vreo aglomerare urbană unde orice informație ajunge mai repede. Culmea este că majoritatea urmăresc știrile TV, însă minciuna este atât de puturoasă și propaganda sfidează orice logică simplă, încât și cei mai modești oameni înțeleg că gașca ilegitimă, uzurpatoare a funcțiilor statului, nu este altceva decât un grup infracțional organizat, susținut din afară și înfipt în jugulara țării. De-aia le e teamă că se formează masa critică și tăvălugul de mămăligă va spulbera toți paraziții înfipți in inima țării.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Mai înainte de a exploda mămăliga, blindatele Zeților vor trece tăcute, încolonate, frumos, către *Vestul luminos*; după ce rachetele acelorași vor face praf deveseaua, aturzii câmpie și emka ul constănțean. Atunci *se vor exprima deplin și liber masele largi, populare, române*.

      Ștergere
    2. "De-aia le e teamă că se formează masa critică și tăvălugul de mămăligă va spulbera toți paraziții înfipți in inima țării."

      Nu va spulbera nimeni nimic.
      In ultima jumatate de an tocmai ai trait pe pielea ta un adevarat sabotaj national si o adevarata lovitura de stat ambele date calm si fara absolut nici o bataie de cap si nu s-a intamplat absolut nimic. Mai nimeni nu este deranjat de acest lucru iar sabotorii si uzurpatorii stau linistiti la conducere cu absolut toata puterea in mana

      Ștergere
  8. Ești foarte haios cum combini tu în poza aleasă secera și ciocanul care a încetat complet in 89 să se mai manifeste și de care tinerii neliniștiți nu au nici un habar, cu epoca asta parazitară a luptătorilor înverșunați la KEYBOARD și IA.
    Intens de tot!

    Faptul ca inevitabil vom ajunge pe câmpurile patriei ECO tot la cazmale sape și furci având sau nu diplome universitare este partea a 2-a.

    RăspundețiȘtergere
  9. Eu am prezis, faptul ca:

    Musk=Anastasiu, vor pieri rapid cu DOGE/Austeritatea contra naturii, cu tot!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Tu nu ai "prezis" absolut nimic pentru simplul motiv ca esti prea prost iar comentariile tale in totalitatea lor sunt doar niste idiotenii fara valoare si de cele mai multe ori sunt lipsite si de sens.

      Ștergere
    2. Anonim 13 si 17,

      profetia e scrisa pe blogul asta!

      Pizmuitorule!

      Ștergere
  10. Pana cand nu iesim din Nato si din Ue, vom continua sa ne supunem de buna voie si nesiliti de nimeni, la silnicii pidosnice ... in absolut toate domeniile vietii!

    RăspundețiȘtergere
  11. https://foncea.ro/ep-48-denunt-penal-public-impotriva-numitului-faptuitor-corupt-bolojan-ilie-gavril/

    RăspundețiȘtergere
  12. Anastasiu a fost înlăturat nu pentru că a dat șpagă ci pentru că a îndrăznit să bage un șpăgar la pușcărie. El ducea o campanie ( în educație) pentru reformă mult înainte de a ajunge în preajma Cotrocenilor. Debarcarea lui subțiază legătura Bolojan - Nicușor. Apoi rămânerea în funcție a unor vicepremieri mult mai împuțiți îl lasă pe Bolo din ce în ce mai singur în fața redutei psd formată din bugetari.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Partenera lui Anastasiu, abonată fără licitație de „pornstarul” Dunca la banii Spitalului Județean din Reșița.
      https://flux24.ro/partenera-lui-anastasiu-abonata-fara-licitatie-de-pornstarul-dunca-la-banii-spitalului-judetean-din-resita/

      Partenera lui Dragoș Anastasiu, 4 contracte cu Primăria Oradea
      https://www.cotidianul.ro/partenera-lui-dragos-anastasiu-4-contracte-cu-primaria-oradea/

      Părerea mea este că sunt firme acoperite ale SRI și SIE Dragoș Anastasiu a fost parașutat în guvernul Bolojan, consideră jurnalistul… […]
      https://www.cotidianul.ro/parerea-mea-este-ca-sunt-firme-acoperite-ale-sri-si-sie/

      Trosneală între Servicii în cazul Anastasiu, politică și firme sub acoperire
      https://www.youtube.com/watch?v=ZXQsicZFsGs

      Chiar așa ușor e să păcălești Serviciile? Cine are acces la informații privilegiate, în România? […] L-am avut pe Georgescu care a evoluat sub radar, l-am avut pe Atanasiu. Oare cine mai urmeaza ? ” [...] Bolojan i-a permis lui Anastasiu sa pună in scena un show penibil menit sa ii salveze cariera publica. Și mai grav este faptul ca, de la Palatul Victoria, Anastasiu a vorbit de ,,spaga de supravietuire” ca fiind ceva normal și, mai mult, a atacat ANAF-ul despre care a afirmat ca practica astfel de scheme si in prezent. Cu sigla Guvernului in spate. E incredibil.
      https://www.cotidianul.ro/chiar-asa-usor-e-sa-pacalesti-serviciile/

      Reformă cu șpagă: Cazul Anastasiu și oglinda României Oneste
      https://www.national.ro/politica/reforma-cu-spaga-cazul-anastasiu-si-oglinda-romaniei-oneste-854382.html/

      Toni Neacșu: Dragoș Anastasiu pleacă din Guvern exact cum a venit — cu un denunț al unor mari oameni de afaceri. Așa aflăm și de ce evaziunea și necolectarea taxelor sunt ca niște plăgi biblice, în România
      https://www.activenews.ro/opinii/Toni-Neacsu-Dragos-Anastasiu-pleaca-din-Guvern-exact-cum-a-venit-%E2%80%94-cu-un-denunt-al-unor-mari-oameni-de-afaceri.-Asa-aflam-si-de-ce-evaziunea-si-necolectarea-taxelor-sunt-ca-niste-plagi-biblice-in-Romania-198885

      Mirel Palada: „La sfârşit, Anastasiu a mulţumit teatral tuturor, de ziceai că a primit premiul Oscar pentru cea mai bună şpagă
      https://60m.ro/mirel-palada-la-sfarsit-anastasiu-a-multumit-teatral-tuturor-de-ziceai-ca-a-primit-premiul-oscar-pentru-cea-mai-buna-spaga/

      CTP desființează demisia lui Anastasiu cu „lacrima scremută”: „Dresorul de șobolani morți a făcut vorbire, Bolojan și Dan tac”
      https://adevarul.ro/politica/ctp-desfiinteaza-demisia-lui-anastasiu-cu-2460464.html

      Lovitură cumplită de imagine pentru România: Corupția lui Anastasiu face înconjurul lumii
      https://www.activenews.ro/stiri/Lovitura-cumplita-de-imagine-pentru-Romania-Coruptia-lui-Anastasiu-face-inconjurul-lumii-198882

      Ștergere
  13. "Oamenii nu s-au lovit încă de efectul deciziilor tembele. Să alegi să liberalizezi piața energie - dominată de bandiți - și în același timp să mărești TVA-ul, iată un setup atât de dezastruos pe care nu l-ar face nici măcar un copil oligofren."

    Ai uitat de marirea accizelor la combustibili, de devalorizarea leului, de marirea impozitelor pe profitul si pe dividendele SRL-urilor plus de cresterea birocratiei, de inmultirea restrictiilor idioate si lipsite de sens si implicit de legiferarea abuzurilor statului.
    Toate aceste masuri vor determina in curand inflatie, somaj si saracire accelerata a populatiei. La unele produse deja s-a dublat pretul fata de anul trecut iar dupa 1 august va fi mai rau.

    Cine are lei cash sau la banca, daca nu stie ce sa faca cu ei, macar sa ii schimbe de urgenta in euro. Mai are cateva zile pana la 1 august, dupa care pana la sfarsitul anului in mod garantat va pierde o cantitate mare din ei, iar pe Bolojan, Mucusor, Isarescu, & Co ii va durea fix in cur ca ei deja stiu cum stau lucrurile, ce se va intampla si s-au pus deja la adapost.

    Cei de pe la tara care planuiti renovari, extinderi sau constructii noi, cumparati-va de urgenta materialele necesare pentru constructii si stocati-le acolo o perioada pana incepeti treaba. Vine haosul si incertitudinea. Pe langa motivele mentionate mai sus, umbla vorba prin targ ca o foarte mare cantitate de materiale de constructii produse in Romania sunt redirectionate la ordin politic si prin firmele de contrabanda ale unor politicieni catre Ucraina, care fizic este pusa la pamant, unde cererea este enorma si unde nu se mai incurca nimeni cu facturi sau cu evidente contabile. "Tigareta II" in sens invers dar nu cu tigari, ci cu materiale de constructii romanesti.

    La fel, cine planuieste sa-si schimbe electrocasnicele, frigiderele, masini de spalat, televizoare, aparate de aer conditionat, sisteme fotovoltaice, calculatoare, telefoane mobile, etc achizitionali-le acum, ca in 1-2-3 luni veti plange cand veti vedea noile preturi. Cu cat un produs este mai scump cu atat va fi mai dureros. Eventual imprumutati niste bani de la familie sau rude si nu mai asteptati.
    etc.

    Sa nu spuneti ca nu ati fost avertizati si ca nu ati stiut!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Creșterea exagerata a preturilor duce la contracția exponentiala a consumului,apoi la contracție a producției industriale și la închiderea multor afaceri, începând cu cele mici și mijlocii.E o metoda verificata în trecut, spre a provoca criza mondiala și revolte sociale.Chaos este mijlocul;Împăratul mondial este obiectivul.

      Ștergere
    2. @11:58
      De ce tarile din jurul Romaniei incepand cu Bulgaria si cu Ungaria nu au de peste 20 de ani de zile acest haos legislativ, fiscal si economic s nici nu se pregatesc pentru "imparati mondiali"?
      Ba mai mult, in timp ce Romania incepea sa cultive masiv plante modificate genetic, Ungaria le interzicea irevocabil, le pedepsea aspru si la ordinul lui Orban absolut toate campurile cultivate cu asa ceva au fost incendiate la propriu fara sa asigure nici o despagubire nimanui?
      De ce in Bulgaria oamenii au iesit in strada si guvernul bulgar a interzis extragerea hidrocarburilor prin fracturare hidrauluica de sist, iar companiile Exxon si Chevron au fost interzise pe vecie si scoase in suturi din tara in timp ce in Romania, prin Transilvania companii private romanesti insotite de agenti de la firme private de paza si de politisti intrau cu forta in curtile si in gradilile oamenilor si sondau-cercetau terenul cu explozibili reali, in timp ce guvernul Ponta trimisese smardoii sa-i casapeasca pe amaratii aia de la Pungesti?
      Voi nici pana acum nu ati priceput din ced fel de popor faceti parte?

      Ștergere
    3. " guvernul Ponta trimisese smardoii sa-i casapeasca pe amaratii aia de la Pungesti? Voi nici pana acum nu ati priceput din ced fel de popor faceti parte?"

      Ponta (Naumovici) e nepot de NKVD-ist, adus de tancurile sovietice. In primul Parlament din 1990, romanii erau MINORITARI - si nici acum nu stau prea bine, nici in Guvern, nici in Servicii, etc.

      Ștergere
    4. @03:06
      Mai scuteste-ma bai idiotule!
      Intotdeauna aia care au tras cu pusca si au dat cu bulanul, de la "revolutionarii comunisti", la tortionari, la mineri si pana la politistii si jandarmii de la Mosna, Alma Vii si Pungesti intotdeauna au fost romani si absolut niciodata in istorie nu au avut nici cea mai mica problema sau remuscare sa-si bata, schilodeasca, fure, jefuiasca si chiar sa-si omoare proprii conationali.
      Romania si Albania singurele doua tari est europene populate majoritar de retardati hoti si tortionari.

      https://jurnaluldearges.ro/23-iulie-1950-rascoala-taranilor-vranceni-inabusita-in-sange-de-general-maior-nicolae-ceausescu-139553/

      https://www.capital.ro/crima-lui-ceausescu-de-la-vadu-rosca-descopera-marturia-unui-inalt-demnitar-comunist-despre-asasinarea-taranilor-care-se-opuneau-colectivizarii-in-1953-in-noul-numar-al-revistei-evenimentul-istoric.html

      Ștergere
  14. "Că oricând e posibil să te trezești, de nicăieri, cu o mulțime înarmată cu furci, topoare și ce s-o mai găsi prin case."

    Slabe sperante. Nu cred ca mamaliga va exploda acum.
    Poate de la anul dupa ce mai cresc inca o data accizele la combustibili, dupa ce vor duce asa cum deja au planuit de cativa ani TVA-ul, impozitul pe profit, impozitul pe dividende si impozitul pe castigurile de capital la 24%, si mai ales dupa ce vor majora masiv impozitul pe proprietati si pe autovehicule plus dupa introducerea impozitului progresiv pe venituri, la inceput in trei trepte pana la 24% si mai apoi in 3-4 trepte pana la 42% chiar la 48% ca pe vremea imbecilului marxist, hot si terorist Adrian Nastase, sau a taxei de "solidaritate", eventual si dupa introducerea a tot felul de "taxe de carbon" incepand cu impozitarea si asigurarea autovehiculelor atat in functie de norma Euro cat si in functie de kilometri parcursi anual, dupa impozitarea sau chiar dupa interzicerea centralelor pe gaz, pe peleti, pe lemne, etc.



    "Jandarmii care-i văd între cei revoltați pe părinții, bunicii sau frații lor? Armata? Oare va avea curajul ca și de data asta să tragă în populație? Doar s-a văzut că, până la urmă, și capii armatei de la Revoluție s-au perindat prin pușcărie, cu gradele anulate."

    Cunosti vreun jandarm sau ai stat vreodata de vorba mai aprofundat cu unul.
    Sunt numai semianalfabeti literari si analfabeti functionali care au terminat liceul si care au luat Bac-ul nu note minime. Oare de ce crezi ca s-au dus si inrolat la Jandarmerie? Ca aveau un viitor prosper concurand cu altii in diverse domenii pe piata libera?
    Acelasi lucru este valabil si pentru "capii armatei".
    Sunt doar cu o palma mai sus fata de jandarmi sau de politisti!
    Sa te astepti la morala sau la constiinta din fata unora ca acestia...



    "Vestea bună e că puterea ilegitimă se clatină."

    Nu se clatina absolut nimic.
    Faptul ca un papitoi bagat la inaintare de unii cu niste interese obscure a cazut, asta nu inseamna ca vor cadea si cei din spatele lui sau ca va cadea tot sistemul ce conduce si distruge tara de zeci de ani si care a orchestrat lovitura de stat de la ultimele alegeri.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Apropo de jăndari absolut corectă evaluarea...ba chiar aș zice că sînteți un optimist ...

      Ștergere
  15. Nu, nu le e frica de nimeni. În niciun caz de români. De o singură chestie le e frică. De americani. După începerea degringoladei din America, nemțoii și franțujii s-au simțit pe val și nu au mai ascultat ordinele de la Washington. Cum DNA este o agentură americană (cum de altfel este valabil pentru toate instituțiile anticorupție din Europa), prin eliminarea botoxatului din fotoliul de vicepreședinte, s-a dat semnalul că a ajuns din nou sherifful în oraș. Urmează Bolojan.

    RăspundețiȘtergere
  16. Eu sunt de părere ca a fost gândită treaba asta dinainte sa fie pus în funcție tocmai ca să îl demită și să atragă atenția de la altele mai groase astfel încât sa zică lumea ca uite domne au acționat când s-au aprins spiritele. Este fix un pion aruncat în luptă. Dar desigur este părerea mea..

    RăspundețiȘtergere
  17. Ma intreb cum de nu a pus-o mai degraba pe madama Hildegard Brandl vicepremier in loc de Anastasiu....
    Cei ce nu o cunosc pot cauta prestatiile ei televizate de prin 2016....era horror madama,si cred ca impreuna cu Anstasiul ei au lasat amprentele pe toate clantele de la toate usile de pe la toate nivelurile politicii romanesti...
    Din ce tenebre ale gindirii a erupt ideea de a activa din nou acesti impostori si ai aduce la conducerea tarii???
    Li s-a terminat securistilor rezerva de cadre santajabile ??? Au ajuns in asa hal incit au trebuit sa recurga la un dezorientat si la concubina lui despletita ,ca sa-i planteze in fruntea tarii???
    Ce erau de ris americanii cu Biden,dar ce este de ris Romania cu acest cuplu,care parea ca se afla la o intilnire la gratar in curte si se impingeau unul pe altul sa dea mina cu cei prezenti....Iti vine sa plingi ....Nu era de ajuns ca asa zisul presedinte seamana cu o jucarie stricata,au mai plusat si cu concubina,care nepotrivindu-se deloc cu pantofii eleganti,a descaltat-o pe fie-sa (care a luat o pauza de la aparitii) si a incaltat pantofii gen opincute ai fetitei si hop s-a prezentat la intilnirile oficiale cu copilul in brate,cum se face la Vaslui ,cind te vezi cu vecinii de peste gard...
    Frumos....Ramii fara cuvinte.
    Ar fi bine sa se fi trezit lumea,dar eu nu vad semne...Cineva trezit ,nu accepta bataia de joc,si nu accepta sa fie reprezentat de astfel de nulitat, si reactioneaza vehement, ceea ce nu prea se vede.Eu nu am vazut reactii in spatiul public ,referitor la faptul ca un partid cu 13% in preferintele alegatorilor la alegerile din decembrie 2024,a ajuns sa guverneze singur in Rominia,in dispretul a tot ce inseamna lege si bun simt.Lipsa de reactie fata de acest fapt,nu prea arata ca poporul roman este trezit....

    RăspundețiȘtergere
  18. in curand o sa tremure tot SOVETUL SUPREM al RSSEvropa

    RăspundețiȘtergere
  19. „acum trebuie să uităm diferențele de opinie dintre noi și să ne așezăm toți la aceeași masă pentru a scoate țara din impas”.
    DA.Subscriu ! Astea-s teoriile pe care le toaca astia toata ziuuuuuuuaaa....

    [în ciuda aparatului mediatic imens, în ciuda susținerii și a impunerii sale, în ciuda așadar a tuturor elementelor care ne spuneau că omul e din categoria „la impuse”]-Fara indoiala,D.Anastasiu este un asset al BND-ului inca de pe vremea facultatii,cam ca si Iohannis si "mucofilul" actual al nostru,tot cu studii pe-afara,pe la DGSE.........pardon "sorbonna" de la marginea Parisului :)))))
    Si-au dat la geoale securistii intre ei,este evident acest lucru,de aia Bolovan tace ca kkt-u in iarba.....1-0 pt. "ai nostri" :D

    P.S.1:
    Am ajuns IN SITUATIA ABERANTA in care sa-i spunem la INFECTA aia de Toiu "Doamna Ministru" si la marioneta aia retardata,zis "mucu" cu "Domnule Presedinte".....Ambii cu functii in Politica Externa.
    Baaaaaiiiiii,cacatii astia doi, ne fac noua POLITICA EXTERNAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Voi va dati seama ?!
    P.S.2:
    Pai daca pina si A.M. PIPI-D ,care este "mama lor" se indoia de calitatile si studiile NULITATILOR astea de Mosteanu (Bioterra),Toiu &comp (nici ea nu-i departe).....vorba aia:Ce naste din pisica,soareci maninca;
    IN CE TARA TRAIM FRATIIILORRRRRR!!!!!!!!
    TREZIREA URGENTA,CA-I BAI!







    RăspundețiȘtergere
  20. De lipitorile din anaf de ce nu se leaga nimeni ???

    RăspundețiȘtergere
  21. Exelenta analiza dvs., chiar ma intrebam cand veti reveni cu una despre Romania...

    Un reputat analist economic șterge pe jos cu ANAF. Evaziunea fiscală este sursa veniturilor politicii în România
    https://www.national.ro/economie/un-reputat-analist-economic-sterge-pe-jos-cu-anaf-evaziunea-fiscala-este-sursa-veniturilor-politicii-in-romania-854278.html/

    ANAF contraatacă. Momentul autodenunțului lui Anastasiu coincide suspect cu termenul de prescripție a evaziunii fiscale
    https://www.national.ro/economie/anaf-contraataca-momentul-autodenuntului-lui-anastasiu-coincide-suspect-cu-termenul-de-prescriptie-a-evaziunii-fiscale-854383.html/

    Lovitură cumplită de imagine pentru România: Corupția lui Anastasiu face înconjurul lumii
    https://www.activenews.ro/stiri/Lovitura-cumplita-de-imagine-pentru-Romania-Coruptia-lui-Anastasiu-face-inconjurul-lumii-198882

    Manifestul unui popor care nu mai înțelege nimic
    https://www.napocanews.ro/2025/07/manifestul-unui-popor-care-nu-mai-intelege-nimic.html
    Am crescut crezând că trăiesc într-o țară. Că avem guvern, parlament, economie, suveranitate, profesori, academicieni și patrioți. Azi îmi dau seama că totul a fost o piesă de teatru prost regizată. L-ați împușcat pe Ceaușescu pentru că „submina economia”, deși România nu avea niciun leu datorie externă. Azi avem peste 160 ( 210, de fapt) de miliarde euro datorie și nu mai produceți nici măcar un cui. Cine subminează azi, economia? Cine e următorul care va fi judecat? Ceaușescu era dictator. Dar azi avem 600 de democrați cu imunitate și 0 responsabilitate. Avem sute de agenții, comisii, ministere și niciun plan. Nicio direcție. Doar ordine venite de la Bruxelles și sloganuri traduse prost din engleză. [..]Patriotismul a devenit crimă. Patriotul – suspect de serviciu. În România de azi, dacă ești patriot, ești extremist. Dacă vorbești despre suveranitate, ești rusofil. Dacă vrei ca românii să trăiască bine la ei acasă, ești populist. În schimb, dacă vinzi țara bucată cu bucată – ești „reformist european”. Dacă o îndatorezi pe 100 de ani – ești „responsabil fiscal”. Dacă pleci în Dubai cu amantele – ești „om de afaceri”. Dacă distrugi familia, credința, cultura – ești „progresist”. În România voastră, trădarea e diplomă. Iar loialitatea față de țară e boală psihică. Țara asta nu e a voastră. Nu v-am dat-o, n-ați câștigat-o! Voi n-ați clădit nimic. Ați moștenit un stat funcțional și l-ați distrus bucată cu bucată.  Voi n-ați făcut istorie. Ați călcat-o în picioare!  Dacă România ar fi o afacere, Ce CEO ar rămâne în funcție după asemenea dezastru? Și totuși, voi sunteți încă acolo. Zâmbind. Semnând. Vânzând.”

    RăspundețiȘtergere
  22. Aveți mare dreptate ! Orice derapaj din partea guvernanților trebuie mediatizat de către adevărații jurnaliști- onesti si patrioti si asa cetățenii sa le facă publice pe toate rețelele de socializare .Consider ca doar asa vor pleca de la ciolan
    .Felicitări domnule Dan Diaconu
    !

    RăspundețiȘtergere
  23. Credeti ca o "natzie" care a detronat un Ceausescu & Co i ar fi fost frica de ciumpalacii si jandarii lor , din ultimii 36 ani ? Pai ciumpalacii si jandarii erau floare la ureche pe linga securicii si comuistii tatucului . Dar : ....aici nu i o natzie ci o gloata si ... strainii l au dat jos pe Ceasca & Co , strainii au facut treaba . Mai tineti minte ce spunea Cosma M ? Ca el cu 20 000 au dat jos doua guverne . Cate guverne distructive a dat jos "natzia" asta in 36 ani ? NICI UNUL ! Sarbii , bulgarii au avut manifestatii cu milionul de participanti in timpul asta , noi nici una ! Si mai usor cu pianul pe scari vis a vis de intelijentza cirezii de pe aici , va rog .Varfurile tuturor generatiilor , geniile fiecarui leat sunt plecati cu totii de aici ...si pleaca in continuare , fara sa ezite !

    RăspundețiȘtergere
  24. Dap...le e o frica de se caca pe noi!

    RăspundețiȘtergere
  25. OT: s-a gasit imaginea care se dovedeste ca nu e fake (e de la g4):

    https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploads/2022/07/oana-toiu-usr-parlament-e1657040805130.jpg

    RăspundețiȘtergere
  26. Daca privesti strict din afara lui, Sistemul securist-mafiot dambovitean pare pt inca multi dintre romani, drept monolitic, intangibil si indestructibil, insa daca te uiti mai atent, vei vedea ca nu este deloc omogen, asa cum aparent pare, fiind alcatuit din gasti securistice, in care unele sunt aruncate la periferie dpdv al functiilor, privilegilor si al cascavalului, in timp ce altele se infrupta din plin din toate acestea! Atunci cand situatia interna se va degrada accelerat(in foarte scurt timp, adica din septembrie), iar tensiunile si temerile din interiorul Sistemului vor creste serios, unele dintre aceste gasti securiste vor trada, ca sa se puna bine cu poporul si sa scape cumva nepedepsite(doar in mintea lor!), furnizndu-ne informatii si dezvaluiri cutremuratoare din si despre cei din Sistem si, de ce nu, vor incerca chiar sa organizeze o lovitura de stat! Mazilirea lui Anastasiu-omul nemtalailor in Romania(ca si mizeria userista, Dominic Fritz) este clar semnul tensiunilor dintre gastile mafiote ale Sistemului! Din toamna exploziile sociale vor cuprinde intreaga tara, care va fi paralizata de greve si miscari sociale, iar pana la punerea mainii pe arme de foc a populatiei(din sectii de politie si din unitati militare, in urma pactizarii cu romanii a unor parti din Politie si din Armata(care isi dau seama ca s-a ajuns intr-un punct critic, de inflexiune) va mai fi doar un pas! Cand slugoii, tradatorii, bestiile si alogenii care conduc azi Romania vor pierde controlul si puterea, spaima printre ei va fi imensa, facand greseli dupa greseli, iar populatia si mai ales echipele de romani militarizate, motivate, radicalizate si extrem de hotarate(de tipul celei ale lui Horatiu Potra) vor da cat se poate de legitim stingerea definitiva pt acesti sobolani(in acele momente nu mai pot exista sentimentele de mila sau de indurare pt astia)!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. "Mazilirea lui Anastasiu-omul nemtalailor in Romania(ca si mizeria userista, Dominic Fritz) este clar semnul tensiunilor dintre gastile mafiote ale Sistemului!"

      Nu este nimic clar ai atata timp cat individul Anastasiu impreuna cu toti cei implicati in coruptie de atatia ani nu sunt cu catusele pe maini nu se va intampla absolut nimic. A fost doar un pion devoalat si sacrificat ca sa mai scada tensiunile sociale. Individul isi daduse drumul la gura la modul aberant si fiind un idiot si un prost elitist deranja enorm de multa lume la nivel national cu opiniile lui retardate atragand critici si ura catre Nicusor, Bolojan si guvernul lui care sunt efectiv in picaj liber indiferent cate sondaje false arubca ei pe piata.


      " Din toamna exploziile sociale vor cuprinde intreaga tara, care va fi paralizata de greve si miscari sociale, iar pana la punerea mainii pe arme de foc a populatiei(din sectii de politie si din unitati militare, in urma pactizarii cu romanii a unor parti din Politie si din Armata(care isi dau seama ca s-a ajuns intr-un punct critic, de inflexiune) va mai fi doar un pas!"

      Nu va exploda absolut nimic.
      Poate vor fi ceva mitinguri sau greve sifilitice si fara efect.
      Asta cu revolta sau insurectia militara este fie de filme SF, fie de balamuc.


      "Cand slugoii, tradatorii, bestiile si alogenii care conduc azi Romania vor pierde controlul si puterea"

      Romania este condusa majoritar si aproape exclusiv de romani, iar romanii sunt niste slugi proaste si niste hoti.
      Nu evreii au trecut si votat legile lui Vexler prin parlament, ci romanii.
      Nu evreii sau strainii de la Primaria Bucurestiului se pregatesc pentru introducerea "multiculturalismului", a "diversitatii" si pentru stramutarea masiva a unor populatii straine chiar daca acest lucru este interzis inclusiv la nivel de Constitutie, ci romanii.
      Numai orbii si handicapatii mintal nu pot vedea aceste lucruri!


      "ales echipele de romani militarizate, motivate, radicalizate si extrem de hotarate(de tipul celei ale lui Horatiu Potra) vor da cat se poate de legitim stingerea definitiva"

      Nu vor da nici o stingere.
      Potra este arestat iar gruparea lui destructurata.
      End of story!

      Ștergere
    2. Vad ca esti mare psihanalist, care le stii pe toate! Eu iti pun urmatoarea intrebare simpla: cand nu vei mai avea ce sa pui pe masa familiei, copiilor si nu vei mai avea bani sa-ti platesti creditele si facturile, iar executorii vin sa-ti preia locuinta in schimbul datoriilor, ce ai sa faci? Mai ales cand vei vedea milioane de romani, aflati in aceeasi situatie, iesti cu furie maxima in strada! Desigur, ai si varianta de las, de a-ti pune streangul de gat! Vino cu un raspuns sincer!

      Ștergere
    3. "Vino cu un raspuns sincer!"

      1. Eu nu sunt nici muritor de foame si nici nu am datorii de vreun fel. Nici nu am murit vreodata de foame sau am fost dator cu ceva cuiva.

      2. Eu nu am trait niciodata din salariu. De peste 30 de ani traiesc exclusiv din antreprenoriat si din investitii care sunt la valoare zero in Romania. Ba chiar pot trai foarte bine pana la sfarsitul vietii fara sa fie nevoie sa mai muncesc o zi si tot va mai ramane o gramada mostenire la copii. Dar cum comfortul, nu doar cel fizic ci si cel intelectual, te face slab si prost... Dupa o vreme inclusiv hobbyurile devin monotone plictisitoare si te forteaza sa te invarti in acelasi cerc restrans de skilluri si de cunostiinte (umane).

      3. Eu de peste doua decenii traiesc in majoritatea timpului in strainatate, avand inca doua cetatenii in afara de cea romana, dar sunt nevoit sa vin destul de des in tara pentru a rezolva diverse treburi, pentru ca am parintii batrani care din diverse motive idioate si lipsite de sens nu vor sa plece. Asa ca stiu destul de bine cum merg treburile in Romania, inclusiv cu alte tari europene, si merg din ce in ce mai rau din toate punctele de vedere.

      4. Eu si altii ca mine vom sta si vom privi la stiri din tari straine cu o bere rece sau cu un pahar de vin in mana, cand tu si cu astia ca tine veti iesi in strada muritori de foame sa va dati in cap cu jandarmii si cu politistii. De 35 de ani votati masiv numai FSN, intr-o forma sau alta, si aveti permanent majoritar la putere in parlament si in guvern in permanenta FSN + UDMR + minoritati. Se spuna ca "asa cum iti asterni, asa dormi", iar voi in toti acesti 35 de ani v-ati asternut extrem de rau sau chiar nu v-ati asternut de loc. Drept urmare singurul lucru care va ramane de facut este sa suportati cinsecintele.
      Cum spunea Einstein: "definitia prostiei este sa faci de fiecare data acelasi lucru, dar de fiecare data sa te astepti la alt rezultat"!

      100% sincer!


      "Look into the eyes of a madman
      You can see it in his face, he's a weak and sad man
      Staring straight ahead, his eyes set like stone
      With a nine millimeter cocked at your dome
      No way out, it's too late cause you're already in it
      So what ya gonna do you'll be dead in a minute
      Thinking slow will get you nowhere fast
      A young life terminated with one short blast
      ...
      You play the game and you pay the price
      For hustlin' in the gutter with the motherfuckin' street lice
      But sooner or later what goes around comes around
      You wind up dead and buried in the hard, cold ground"

      https://youtu.be/gFvr0sU46C8
      https://genius.com/Biohazard-how-it-is-lyrics

      Ștergere
    4. @15:00
      Vezi ca copii cărora le pregătești moștenirea să nu-ți grăbească internarea la azilul de bătrâni, lucru foarte în trend în Canada și State.
      Bănuiesc ca știi și tu din ce auzi în jur, nu trebuie sa ți reamintesc.

      Ștergere
  27. Știau ce vulnerabilități are și tocmai de aceea a ajuns atât de sus. Acum bagă la greu televiziunile propagandistice gălușca cu șpăgarul, că: Uite dom'le, ăștia fac curat! Ce, trimit corupții la răcoare! E populism ieftin, nu am mai văzut așa ceva de multă vreme. Pur și simplu să-l pui la masă pe scaun de ceară și să-i dai foc.

    Au mai rămas 4 vicepremieri. Tocmai de aia să fie atât de mulți? Balaurul are multe capete! Presimt că vor cădea multe pentru a le apăra pe ale Mucului și Bolovanului.

    RăspundețiȘtergere
  28. Revoltele maselor sunt înscenate.
    Oamenii au fost trimiși în camerele de injectare mai deunăzi și nu a ieșit nimeni cu furci și topoare. Așa că…
    Tu spui că populația reacționează vehement și înțelege că e jefuită. Vorbești de propaganda media. De ce discursul tău nu ar fi propagandă?

    Odată ce populația iese din lenta fază demografică orientată spre tradiție, nu mai există revoltă. Oamenii devin depășiți de tehnologie (arma fenicienilor) și incapabili de a înțelege și prevedea cursul societății — o lume volatilă, incertă, ambiguă…

    Părinții își pierd astfel autoritatea și cad în fosa generațională ( ba chiar în propriile frustrări narcisiste materne). Pentru binele copiilor lor — deja îndoctrinați de noile exigențe cultural-economice ale schimbării și idolatri ai cultului cargo -ului — își reprimă dezacordurile și reticențele încât nu se revoltă. Acceptă lumea așa cum e pentru a evita excluderea copiilor lor.

    În manifestațiile antivax procentul tinerilor (adică de la cohorta Y încoace) a fost extrem de mic. Paradoxal, în revoltele fabricate de către stăpâni sunt plasați doar tinerii… “tineretul progresist” care luptă pentru noua ideologie a libertății și o lume de rinoceri mai bună din care nu vor să fie excluși… “tineretul sindicalist” care luptă pentru Umanitate… “tineretul naționalist” care luptă pentru păstrarea tradiției cât timp cargo -ul fenician de la Brussel e pe drum…
    Parcă am trăi cruciada copiilor.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. S-au rarit idiotii cu religiile, cu "sfintii parinti" si cu "profetiile" religioase, cu conspiratiile, cu evreii bancheri sau nu, cu masonii, cu aliniera planetelor, etc si acum zburda liberi idiotii marxisti ce injura capitalismul desi sunt incapabli sa-l inteleaga minimal si sa-l defineasca la nivel de baza si care pun totul in carca conspiratiilor clanurilor feniciene.
      Asta da balamuc!
      Vorba aia, mare ti-e gradina (zoo) doamne!
      Si ce multe lighioane salasuiesc prin ea!

      Ștergere
    2. @ Anonim 12:48

      Nu ai avea curajul să-mi spui asta față în față.

      Ștergere
    3. @idiotul cu fenicienii...

      BA DA!
      GARANTAT 100%!
      Si in mod sigur nu va fi bine pentru idioti ca tine fata de care am toleranta zero.

      De nenumarate ori m-am intrebat de ce anume li se permite tuturor idiotilor si handicapatilor mintal sa-si publice ideile idioate si schizofrenice. Nu aduc nici un fel de plus valoare sau utilitate si nici macar nu sunt amuzante, iar peiderea de timp cu moderarea acestora este pur si simplu lipsita de sens. Chiar daca in ultimul timp s-a mai facut ceva curatenie tot nu este suficient.

      Ștergere
    4. @ Anonim 07:35

      De golănași obraznici și coprofagi ca tine e plin pământul de când lumea. Nu mă miră.
      În viață poți fi surprins doar când dai peste un om cu bun simț. Asta mirare.

      În fine. Nu voi polemiza cu tine. Agresivitatea, căutarea conflictului trădează o frustrare, un mod de a-ți calma nervii atunci când viața ta e un eșec și ceilalți te ostracizează.

      Ia un Xanax să te mai calmezi.

      Ștergere
  29. Masele merita tot ce este mai bun.Ceea ce vor ele nu inseamna bun.

    RăspundețiȘtergere
  30. Lege-bombă: azilanții favorizați, românii trădați! suspendarea urmaririi penale si a judecatii, pentru cei ce violeaza frontierele Romaniei. Mesajul PSD+PNL+USR+UDMR+Minoritati: "luati cu asalt frontierele Romaniei, pentru ca nimic nu vi se poate intampla !"
    https://www.youtube.com/watch?v=mulm-3J4iM4

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Legea Azilului în România: PSD, PNL, USR și UDMR au votat PENTRU iar AUR și POT s-au abținut, invitând astfel "azilanții" să ia cu asalt frontierele României
      https://www.youtube.com/watch?v=mulm-3J4iM4
      Doar Deputații Partidului S.O.S. România au votat astăzi CONTRA modificării Legii Azilului în România, CONTRA suspendării urmăririi penale și a judecății pentru imigranții care trec fraudulos frontiera de stat a României!
      PSD, PNL, USR și UDMR au votat PENTRU iar AUR și POT s-au abținut, invitând astfel "azilanții" să ia cu asalt frontierele României și asigurându-i prin această modificare legislativă că nu vor păți nimic! Voi ce părere aveți?

      Ștergere
    2. Parerea mea este ca AUR, Simion si Georgescu, sunt doar "raul cel mai mic" nu "salvatori de neam si tara", iar Simion si Georgescu prin pupincurismul si slugarnicia voluntara si gratuita pe care o afiseaza la adresa SUA, Israel si UE sunt doar o "alta fata" a tradarii si slugarniciei nationale. De ratatele alea doua, surorile Gavrila, si de "partidul" lor penibil, nici macar nu are rost sa mai vorbim.
      Cand Romania va avea un om cu coaie care sa aibe tupeul sa spuna in mod deschis: ma preocupa doar interesul meu personal si national, in rest... muie tuturor! sa ma anuntati si pe mine.
      Pana atunci, multumiti-va cu limbrici slugarnici cu respiratie mirositoare a cacat!

      Ștergere
  31. Gelu Vișan, revelații tari despre Dragoș Anastasiu: "Individul e un trimis al Serviciilor Secrete Germane (BND)" pentru a vinde companiile de Stat
    https://www.youtube.com/watch?v=T3jLTsPHeiQ

    RăspundețiȘtergere

Atenție! Comentariile sunt supuse moderării și vor fi vizibile după o perioadă cuprinsă între 1 și 4 ore. Sunt permise doar comentariile care au legătură cu subiectul.
Pentru discuţii mai flexibile folosiţi canalul de Telegram Dan Diaconu(t.me/DanDiaconu)