Există un element care ar trebui să ne dea fiori reci pe șira spinării: suntem intrați în plină dictatură, pe care o simțim la fiecare pas, dar care e infinit mai bizară decât tot ceea ce am trăit până acum. Și asta pentru că ne este imposibil să-l identificăm pe dictator! Oriunde te-ai uita vezi numai slugi care execută, slugi pe care le poți urî, dar știi că debarcarea lor nu va rezolva problema. Suntem în epoca absurdului absolut.
Există explicații, pot fi găsiți vinovați principali sau secundari, dar ceea ce e cel mai crâncen e că toate explicațiile sunt incomplete, iar sentimentul dominant este acela că înlocuirea celor arătați cu degetul reprezintă un efort mult prea mare față de beneficiile reale al înlocuirii. De fapt, dacă e să judecăm critic, vom observa că și în cazul înlocuirii se ajunge la soluții chiar mai proaste. A fost eliminat Plăvanul, a venit în locul lui un neghiob, Bolojan. S-a rezolvat ceva? Din contră, situația e mult mai obscură, iar dictatura s-a adâncit. Pe vremea Plăvanului nu era o cenzură atât de teribilă precum cea de acum. Culmea, din punct de vedere tehnic, puterile lui Bolojan sunt mult mai mici decât cele ale Plăvanului. Și, cu toate acestea, tirania e mult mai mare. Ce se întâmplă?
Suntem într-o teribilă negură a istoriei. Suntem victime ale dictatorului fără chip. Știm că suntem în dictatură deoarece o simțim pe propria piele, dar dictatorul nu ni se-arată. Mai mult, îl putem căuta pe oriunde am crede că s-ar ascunde și observăm că acolo nu se ascunde nimic. Ba, mai mult, ai un sentiment ciudat: de fiecare dată când te apropii de un centru al puterii ai sentimentul că te îndepărtezi de sursa reală de putere, că aceasta radiază din altă parte. Însă știi bine că e o putere de care ți-e frică deoarece, iată!, nu-ți mai vine să spui ceea ce crezi, îți alegi cuvintele cu grijă. De ce faci asta dacă nu din teamă, iar teama îți vine de la sentimentul că o putere infernală s-a instaurat pe nesimțite și-și exercită influența sa tenebroasă.
Totul e de un absurd infernal. Într-o dictatură clasică există un punct de reper - dictatorul. Știi la cine să te raportezi, știi dacă ceea ce ți se întâmplă e pornit sau nu de la el și astfel poți contracara. În dictatura fără chip punctul de reper dispare. Există doar o putere ocultă, disipată și, în același timp, concentrată, care acționează mult mai tiranic și mult mai puțin previzibil. Neexistând un punct de raportare nu știi dacă ceea ce ți se întâmplă vine de la putere sau e un simplu abuz făcut la umbra puterii.
Ceea ce e înfiorător la o astfel de dictatură este - așa cum deja am evidențiat - absurdul său, ticăloșia de care dă dovadă. Practic, într-un asemenea sistem, poți avea parte de abuzuri înfiorătoare. E ca și cum întreg universul kafkian s-ar fi răsturnat peste tine. Ești prins într-o cursă de șoareci. Te trezești obiect al abuzurilor și nu ai unde să reacționezi. Puneți-vă în pielea lui BogPR. Nu există absolut nicio dovadă împotriva sa, dar stă la pușcărie, iar instanțele îi resping solicitările de eliberare motivându-și deciziile din ce în ce mai aberant. La fel i se întâmplă lui Cezar Avrămuță. Practic omul ăla a ajuns să fie amendat și că merge pe stradă, iar dacă protestează împotriva abuzului ori e amendat, ori e dus la spitalul de nebuni pe motivul că „vrea să-și facă rău”. Acestea sunt cazuri particulare, însă teroarea se execută la nivelul întregii societăți.
Dacă vă spun că nu mai aveți bani, îmi veți spune că fabulez și veți sări să-mi arătați extrasele de cont sau veți agita telefoanele în care „se vede” că aveți bani. Nu, dragii mei, odată de ați dat banii băncii, acei bani nu mai sunt banii voștri, ci ai băncii, iar banca vă dă voie să-i folosiți! Asta înseamnă inclusiv că, la o adică, vă poate poate restricționa accesul la banii voștri. E un abuz, dar, ce să vezi?, e unul cu legea-n mână. Așa se manifestă teroarea dictaturii fără chip: cu legea-n mână! O să rămâneți la fel de muți de uimire dacă vă voi spune inclusiv că acei bani pe care-i credeți „în contul vostru” de fapt nu sunt acolo. Nu mă credeți? Studiați bilanțul băncii și-o să rămâneți uimiți când veți constata că banca NU ARE cum să returneze banii deponenților. Știu, n-ați înțeles, dar o veți înțelege când veți merge la bancă și ăia vă vor spune că „nu mai e bani, dom'le”. Și țineți minte ce vă spun: pentru un asemenea scenariu nici măcar nu e nevoie să fie vreo criză bancară. E nevoie doar de o nenorocire venită de nicăieri și-atunci să vedeți tangoul deznădejdii!
Dar să revenim la ale noastre, la zodia nefastă în care suntem intrați. Crâncena dictatură a dictatorului fără chip devine din ce în ce mai tiranică, de la o zi la alta. Indiferent de speranța ta în schimbare, realitatea ne demonstrează că teroarea se adâncește, abuzurile devin din ce în ce mai frecvente, iar oamenii suferă din ce în ce mai mult. Și, pe măsură ce suferă, lasă privirea în jos, acceptându-și cu spășire înfrângerea. Ba, mai mult, sperând că vor avea de câștigat, fac pactul cu puterea difuză, devenind ei însuși unelte benevole ale sistemului. Iar totul capătă o conotație din ce în ce mai paradoxală întrucât te trezești cum întreaga societate devine tributară unui nimic. Întrucât, în esență, „dictatorul fără chip” e un nimic!
Ajunși aici mă veți întreba care-i rezolvarea? Ei bine, e simplă și, în același timp, extrem de complexă. Singurul mod de a înfrunta și a elimina dictatorul fără chip este confruntarea directă cu el, opoziția brutală. Atunci când ai parte de un abuz trebuie să reacționezi cu o intensitate și o formă cel puțin la fel de brutală ca și abuzul. Doar așa îl poți opri. Există, desigur, o condiție: aceea ca și ceilalți să respingă abuzul, în același fel. Și-aici intrăm pe tărâmurile complexității întrucât avem de-a face cu ticăloșia umană. Așa cum unii se înhamă benevol în a-i chinui pe alții, doar cu speranța că vor avea de profitat din propria lor ticăloșie, la fel și ceilalți, cei oprimați, preferă să stea de-o parte, gândindu-se că astfel nu vor intra în belele. E fals! Chiar dacă ești parte a sistemului, nu vei fi ferit de abuzuri întrucât abuzul e forța dominantă a sistemului, cea din care-și trage seva și fără să-și manifeste abuzul către TOȚI, sistemul nu-și poate justifica existența. Așadar, indiferent dacă ești parte sau doar taci, e o chestiune de timp până când vei ajunge să fii abuzat. Și, așa cum acum pe cel abuzat îl disperă ticăloșia abuzatorilor și nemernicia celor care bagă capul în nisip precum struții, la fel abuzatorul sau ignorantul, când vor ajunge să fie abuzați, vor fi cuprinși de aceeași disperare. Trebuie însă să înțeleagă că-și merită deplin pedeapsa. Și uite-așa, abuzul nu mai e un abuz, ci o pedeapsă pentru propria-ți lașitate. Meriți să fii abuzat deoarece în trecut ori ai fost ticălos, ori ai fost laș. Și răscumpărarea ta nu poate fi alta decât opoziția fățișă la abuz. Doar așa poți tăia răul din rădăcină!
Iată micul-mare secret: sistemul dictatorului fără chip este, în sine, de o fragilitate extremă, dar își trage puterea din lașitatea oamenilor. Cu cât oamenii sunt mai lași, cu atât dictatura e mai radicală. Iar la noi, cum cantitatea de lașitate e imensă, dictatura dictatorului fără chip va fi obsedant de abuzivă. Suntem abia la început, ce e mai rău urmează! Ține minte însă un lucru pentru atunci când teroarea va ajunge la tine sau în proximitatea ta: dacă nu vei reacționa, vei fi parte a dictaturii. Și, cu cât vei reacționa mai radical, tăind răul din fașă, cu atât mai ușor va pica dictatura. O viață ai și tu ești singurul care decide dacă ești leu sau cârtiță!
Dictatura nu e ceva nou, cum cred unii, dictatură a fost mereu, doar că acum e pe față. Acum 35 de ani doar s-a schimbat o dictatură cu alta, dictatura proletariatului cu dictatura securiștilor care au preluat puterea de la activiștii de partid. Deci în decembrie '89 n-a fost nicio revoluție, ci doar o rocadă, rocada activiști-securiști, instaurându-se o dictatură... bine zis, "a dictatorului fără chip", pentru că noi nu-i vedem decât pe executanții ordinului de zi pe unitate, slugi ale celor de la putere, puși în funcții de aceștia tocmai pentru a le servi interesele. Și cum stăpânii sunt fostul braț înarmat al partidului, aceștia procedează așa cum știu ei mai bine, totul este militarizat, totul este la ordin. Inclusiv procesul electoral este la ordin, fiind gestionat de un serviciu secret, STS. Și nimeni nu țipă! Așa că... n-avem nicio șansă să se solidarizeaze cei din jur cu noi, atunci când reacționăm, când ne opunem abuzurilor. Din contra, mulți se vor poziționa împotriva noastră, fiind de partea acuzatorului, în speranța că ei nu vor fi abuzați, ci recompensați. Asta-i natura umană, am trecut deja prin asta toți, la un nivel mai mic, la locul de muncă. Așa că eu nu-mi fac prea mari iluzii...
RăspundețiȘtergereIn 89 am dat jos dictatorul si partidul si a ramas Securitatea. Care s-a ingrasat ai a crescut frumos pana controleaza tot. Si pe parcurs sefii ei s-au vandut altor interese tradand tara. Asta e situatia.
ȘtergereȘi totuși dictaturile sunt mâncate și ele de alte dictaturi. Ne-a ajutat Rusia în războiul de independenta contra turcilor. Ar trebui sa ii folosim pe unii contra altora. Suntem aici de mai mult de 4000 de ani , deci se poate. Cei slabi mor primii, uita-te la vaccinați. Rezistă! Cu Dumnezeu.
ȘtergereDoar solidaritatea brutala de tip socialist poate spulbera o astfel de dictatura care se sprijina pe parvenitism si individualism capitalistoid.
RăspundețiȘtergereHAHAHAHA!
ȘtergereVedeti cine au creat religiile...ideologiile de orice fel...banii...si toate cele...acolo sunt abuzatorii ...dar eu cred ca soarta lor este cumva asumata si pecetluita !
RăspundețiȘtergereFoarte buna remarca Doni!
ȘtergereCulmea este ca DE DATA ASTA chiar si Stapanii banilor stiu cu precizie acest lucru: faptul ca in cel mai scurt timp, noi, Lumea si Universul nu va mai avea nevoie de ei, in cel mai pragmatic si concret si relaxat mod posibil, evident constientizand ca nici noua nu ne va fi usor...
In schimb la ei va fi dupa cum se zice..." si-au trait TRAIUL si si-au mancat malaiul!"
Corect. Cautati" inventatorii creștinismului ".
ȘtergereDictatorul este nenumit (untold). Planul a fost întotdeauna pus în lucrare prin trepăduși.
RăspundețiȘtergereHristos i-a biruit...
Permetez-moi une réflexion :
RăspundețiȘtergereLa DÉMOCRATIE << EST VALABLE POUR LE PEUPLE ,S'EXERCE PAR LE PEUPLE ET POUR LE PEUPLE !
Malheureusement, le PEUPLE C'EST TRANSFORMÉ EN << POPULACE >>, sans colonne vertébrale, sans Honneur, sans Dignité...
La LÂCHETÉ D'AGIR, A TUÉ LA DÉMOCRATIE !
Elle n'est pas faite pour les moutons...
Cand ai rege macar stii cine e la putere.
RăspundețiȘtergereDoamne Fereste!... prefer sa nu stiu cine este la putere.
ȘtergereDa...cel care l-a pus! :)
ȘtergereDe acord cu comentatorul anterior (12 aprilie 2025 la 08:24). As mai adauga ceva: deocamdata nu a ajuns cutitul la os. Libertatea inca le apare oamenilor ca ceva mai putin important decat iluzia de siguranta pe care incearca sa si-o cladeasca. Problema principala ar fi ... romanii rabda mult si multe, prea multe. Sansa sa-si revina in urmatoarele decenii este infima daca "dictatorul necunoscut" lasa mici supape.
RăspundețiȘtergereMarele dictator care conduce lumea din umbra, este bine stiut deorice om informat, si anume sunt sefii lui Soros, adica acei mari hyper bancheri care stapanesc cca 80 % din bogatiile planetei si au subjugat financiar marea majoritate a tarilor lumii.Ei sunt oameni fini, cu o educatie inalta si care pozeaza in filantropi, in timp ce slugile lor au misiunea sa le extinda puterea si stapanirile.
RăspundețiȘtergereAceste persoane bine educate si inalt calificate, se folosesc de razboaie pentru a-si extinde puterea.
Si cum prostalaul consumerist nu se gandeste sa-si sacrifice confortul pentru a lupta in razboaie mondiale de partea dusmanului sau, si nici sa isi sacrifice propria viata de consumerist, pentru interesele dusmanului sau.
Iata ca stapanii planetei au nevoie de o tiranie FASCISTA. prin care tot prostanul sa poata fi mobilizat si trimis in prima linie unde sansa lui de supravietuire sa masoara in ore.
Acesta si motivul pentru care a fost sprijinita cu bani, arme si informatii Ucraina FASCISTA, si Mass Media Sorosista chema la solidaritate cu biata Ucraina fascista, pentru ca tot din "solidaritatea" impusa de slugile politice ale acestei "elite", sa fim mobilizati si trimisi pe front, pentru ca FASCISMUL si teroarea impusa prin ea, sa oblige sa faca cu forta, ceea ce consumeristul comod nu ar vrea sa faca in mod voluntar.
Teroarea care vine de sus, se poate elimina doar prin teroarea impusa de jos in sus, impotriva celor care reprezinta pe plan local, acest sistem diabolic care vrea sa ne impuna teroarea fascista.
Luptand in felul acesta, nici nu avem nevoie sa stim cine ne sunt dusmanii din umbra, pentru ca daca noi am actiona de jos in sus, dar la nivel de mase, orice incercare de a impune dictatura fascista nu va avea niciun efect, daca si lupta noastra va fi anonima, si daca fiecare o face pe cont propriu, adica neorganizat, dar bine mascat la ore tarzii din noapte.
Sa fie clar, asta nu este un indemn la revolta, ci un exemplu preluat dintr-o istorie pe care o cunoaste toata lumea, si anume istoria revolutiei din Franta anului 1789.
Lumea nu se limiteaza la Occidentul colectiv nici la ultimii 200-2000 de ani.
ȘtergereRăbdarea asiatică e nemărginită...
Normal că are chip dar preferăm să nu-l vedem. Chipul se numește tandemul SUA-UE, adică partenerul strategic împreună cu Uniunea Europeană. Ăsta e chipul. Cum naiba se face că exact când Trump pune taxe Chinei, apare Kaka Kallas care spune că 80% din produsele furnizate de China Federației Ruse sunt cu utilizare dublă (civilă și militară) iar Ukraina află în același moment că în Donbas sunt 155 de mercenari chinezi care luptă împotriva Ukrainei după ce ia prizonieri doi asiatici care au pașapoarte chineze? Coincidență nefericită? Sau ceva trebuie să se schimbe în apropierea graniței cu Russia? Credeți că acuma au visat cei de la CCR că foștii securiști post-revoluție pot fi și procurori sau după alegeri urmează execuții juridice sumare? Vedeți mai întâi cine îi asigură paza lui Zselensky și cine avizează tot ce se mișcă în Ukraina și după aceea să ne întrebăm ce chip are dictatorul de la noi.
RăspundețiȘtergereTotul este extrem de bine calculat. Incet, incet suntem prinsi intr-o plasa din care putini vor mai scapa.Nu mai merge cu: il schimbam pe ala, pe celalalt, etc., toti sunt duplicate si genereaza duplicate.Vin si vor veni peste noi "fara numar". Dictatorul fara chip este chiar vecinul dumneavoastra, medicul de familie, mecanicul auto, individul de pe banca din parc, zugravul, profesorul de la scoala, educatoarea, militianul, pompierul, controlorul de bilete, notarul, avocatul, colegul de birou, asociatul, unchiul, verisorul, etc. Dictatorul fara chip are de fapt nenumarate chipuri, iei o palma din dreapta, una din stanga, un cap in gura, un uppercut, un genunchi in abdomen, o lovitura la genunchi, una in ficat, alta in rinichi,etc. Cu banii "la banca" treaba e clara treaba, cum spunea un tip: "Băncile mari pot eșua în câteva ore, iar economiile de o viață pot dispărea peste noapte. Sistemul bancar de astazi este deosebit de vulnerabil. Deci, de ce atât de mulți oameni își pun încrederea – și economiile de o viață – într-un sistem atât de fragil?
RăspundețiȘtergerePentru că nu înțeleg trei adevăruri fundamentale despre banca modernă:
#1. Banii nu sunt ai tăi.
#2. Banii nu sunt de fapt acolo.
#3. Banii nu sunt chiar bani."
Sarbatori frumoase de Florii tuturor!
Multumesc si dvs.
ȘtergereDe câțiva ani , după ce am recitit o povestire umoristică de Stephan Leacock (pe la 1900 trait el, din anii '60, ediția mea) "O datorie sincera", fac următorul exercițiu.
Citesc o reclama si o traduc..Da, aveti dreptate, cele mai "interesante" sunt cele de la banci dar si de la companii de telefonie: " Viitorul suna bine" "Aici sunt banii dvs." (mistocarul de port ȘTIA ceva), "Compara oferte de la diversi asiguratori!" " Sunt banii tai,faci ce vrei cu ei" "Tu iti alegi perioada de returnare" "Credit ipotecar pe o perioadă de pana la 30 ani" " un telefon nou cu 36 de rate lunare de doar cate 24 euro" "Ultimul model de Singsong la pret promoțional de doar 996 eur".Lista e deschisa.
Domnule Dan, ma bucur, in ciuda situatiei in care traim, ca gasesc in ceea ce scrii dumneata reflectia propriilor mele ganduri si a simtirilor mele. Te pricepi mai bine ca mine sa exprimi in scris ceea ce se intampla si ceea ce traim. Noi, eu si fiica mea, aici in Arizona, traim exact ceea exprimi dumneata in articolul acesta. Din pacate, nu gasim o cale de a ne opune abuzului comis de dictatorul fara chip, decat de a refuza impunerile ce sunt in contradictie cu ceea ce simtim noi ca trebuie acceptat., chiar daca ne confruntam cu cea mai grava criza existentiala pe care eu nu am trait-o in cei 80 de ani ai mei. Ai dreptate, nu mai sunt bani. Noi nu mai avem bani decat pentru cateva zile si de nicaieri nu apare o situatie din care am castiga minimul pentru a nu fi aruncate in strada ca un nimic. Esti eliminat fara scrupule de.....nici macar nu stii cine te elimina. Ii zicem sistemul existent, dar cine este sistemul? Dictatorul fara chip!
RăspundețiȘtergerePai Doamna Sefora parca Trump promisese ca va va da cate $5000+ de persoana nevoiasa din Trilioanele stranse ca urmare a confiscatiilor efectuate cu Elon de la USAID si alte institutii corupte. Era o stire oficiala nu o parere.
ȘtergereCe se mai aude cu aceasta compensatie pentru cetateanul de rand adus in pragul disperarii?
La cate vorbe oficiale s-au transmis....Nu, nu se aude despre asa ceva in State. Nu da nimeni nici un ban omului obisnuit ajuns la disperare. Sunt doar vorbe-n vant. Minciuni, minciuni.....
ȘtergereUn comentariu, tocmai, a fost postat de un cititor francez.
RăspundețiȘtergereInformația este atât de șocantă încât este reprodusă aici în traducere:
Doamnelor și domnilor,
Vă scriu pentru că atunci când am auzit de vaccinuri, primul lucru pe care l-am făcut a fost să aflu cine sunt acţionarii principali ai vânzătorilor...
Pentru mine, care nu domin dezbaterile științifice, aceasta a fost o informație crucială:
Cine mi le vinde?
De la cine le cumpăr?
Aceasta este ceea ce am găsit, prin simpla introducere a numelui acționarului și al companiei, pe Google și făcând clic pe o Bursă.
Așa că puteți verifica cu ușurință ceea ce vă spun!
DECI:
Cel mai mare acționar al Pfizer este grupul Vanguard.
Cel mai mare acționar al Johnson & Johnson este grupul Vanguard.
Al treilea acționar al AstraZeneca este grupul Vanguard.
Al patrulea acționar al Modernei este grupul Vanguard.
Al treilea cel mai mare acționar al Sanofi este grupul Vanguard.
NB: Primul este L'Oréal, (l’oréal, “al tău”, nimeni altul decat, cel care a făcut gazul, pentru a gaza evreii în timpul celui de-al doilea război),
daaar abia al 3-lea este Vanguard.
Cel mai mare acționar al Google (YouTube, Googlemaps, WhatsApp etc.) este Vanguard Group.
Cel mai mare acționar al Facebook este grupul Vanguard.
Principalul acționar al Microsoft este grupul Vanguard.
Principalul acționar al Apple este grupul Vanguard.
Acționarul principal al Akamai este grupul Vanguard.
NB: Akamai este cea mai importantă companie de stocare de date digitale din lume.
Ea este, împreună cu tipografia națională, cea care stochează datele aplicației: “tousanticovid” și de aceea cred (vă las să verificați) că stochează și datele codului QR care este folosit pe post de permisul sanitar.
Principalul acționar al MacDonald este grupul Vanguard.
Cel mai mare acționar al Coca-cola este grupul Vanguard.
Principalul acționar al Studiourilor Walt Disney este grupul Vanguard.
Și în final, cireașa de pe tort:
Cel mai mare acționar al Philip Morris este grupul Vanguard.
NB: Philip Morris este cel mai mare producător de tutun din lume.
Tutunul ucide 8 milioane de oameni pe an, cu aprobarea statului.
Și în țările în care se poate, copiii sunt ținta principală.
În mod ironic, Champix este unul dintre cele mai rentabile medicamente Pfizer, pentru renunțarea la fumat...
Cardul de sănătate sau de vaccinare (nu contează) cu 3 doze de 19,50 EUR în 6 luni pentru 50 de milioane de francezi este un fleac de 2,975 miliarde de dolari (doar pentru Franța), pentru companiile farmaceutice și deci indirect pentru Vanguard Group și, prin urmare, pentru Google, Facebook și Phillip Morris pentru a ne “recupera libertatea”.
PS: Grupul VANGUARD este un Fond de Pensii American.
Gestionează “un fleac” de peste 7 trilioane de dolari, mai mult decat PIB al Franței si Germaniei, la un loc! Mai trebuie sa cântărească/ conteze si la nivelul lobby-ului internațional!
REFLEXIE: Ce norocoși pot fi unii pensionari, pe planeta Pământ!Contemporani alor nostrii si ai altora, care primesc “modeste atenții”, din partea sistemelor (lor) naționale de Pensii, lipsiți fiind de șansa de a fi beneficiarii unui asemenea prosper, influent si mai ales profitabil Fond de Pensii ...
Cristian Deheleanu
Deabia incepe, deoarece EU si US sunt in decadere, iar contractul social este rupt. In US este aceeasi dictatura si cenzura, numai ca acolo sunt alte teme. In comunism oamenii se autocenzurau singuri, in fata autoritatii, fara exceptie. Ba mai mult ei erau parte din autoritate. Asteptati sa-i atace foamea si lipsurile si o sa vdeti cum se vor manca intre ei. Se creeaza practic un motor care isi va devora propriul combustibil, creat de el. Dar sa nu disperam si sa avem incredere in Dumnezeu, care este totul. Intodeauna cand facem ceva sa ne gandim daca este conform legilor lui sau nu, iar daca nu, sa nu ne asteptam la bine. Rumanii nu sunt mai sfinti sau mai pervertiti decat alte popoare, dar e o mare problema, furtul. Si nu uitati ca furtul este degenerat din minciuna ,iar crima degenereaza din furt. Cei mai mari pierzatori vor fi cei de partea puterii ,,degenerate,, deoarece vor deconta de 2 ori.
RăspundețiȘtergereUn exemplu că și micile slugi au prins curaj și rânjesc : am traversat azi bulevardul Unirii pe la Fântâni. Circulația era oprită pentru un "maraton", o cursă de marș/jogging pentru familiști, copii, etc. Trec pe la capătul "turei", unde erau niște jaloane mici și doi jandari.
RăspundețiȘtergerePrimul, un obosit de vreo 4o și, rânjește, cum ziceam și-mi varsă : "Nu puteai dom"'ne să treci prin spate?! "
Adică, prin spatele lui. Deși nu am încurcat pe nimeni. Alegătorii schimbau sensul la câțiva metri. Dar am deranjat autoritatea! Am îndrăznit să trec prin fața lui. Cum de am îndrăznit?!
Că nu am văzut jaloanele?
I am replicat și eu:" alwaa6sunt pentru mașini!" A strâmbat gura.
Celalalt, un puțoi de vreo 3o mă aștepta rânjind și el de genul :"mai zi ceva și te legăm!"
Erau înarmați.
De când păzesc jandarmii o cursă de alergări ÎNARMAȚI?!
Nu le ajung niște pulane și spray-uri?
Aveau și veste antiglont pe ei. Pentru? Contra?
Ăștia sunt unul din brațele armate ale dictaturii. Dar ei: "doar îmi fac datoria, respect ordinele și" legile țării! "
Cică ar fi mai mulți decât armata țării.
Ba, cum mă - sa să te faci jandar?! Adică, să bați oameni, români de-ai tăi?! Poate și pe mă-ta sau tac'tu!
Când sunt atâtea profesii frumoase, interesante și...folositoare!?
Orice dictatură are un chip - și la noi pot fi identificate mai multe. În ”1984”, chipul dictaturii era ”Fratele cel Mare”. Există însă o diferență esențială între dictatura actuală și cea din ”1984”. Această diferență este cea care induce fragilitatea extremă a sistemului actual. Care să fie această slăbiciune? Aștept răspunsul în comentarii.
RăspundețiȘtergereBrasil ,, sau 1984 si 1/2,, unde dictatura nu are nici un chip.
ȘtergereIn opinia mea unii dintre "ei", lupii tineri care muska din bătrâni , s au prins ca așa nu mai merge si vor sa bage o versiune mai soft.
ȘtergereDeci după ce au ajuns sa domine ' Lumea liberă " se bat intre ei.
Fiecare presedinte al FSN-ului (PSD, PNL avand in vedere faptul ca membrii acestui din urma partid provin din PSD via PDL), partid aflat la putere de 35 de ani, a fost si este un dictator. Prin urmare cred ca dictatorul actual este COVRIGARUL DE BUZAU si binenteles gasca ce-l inconjoara. Asta datorita lasitatii si ticalosiei multora din cetateni care toata viata lor au fost niste pupaciosi!
RăspundețiȘtergereCaldararu du Buzeau este doar un Bobu, de pe vremea lui Ceausescu, care scrie dupe dictare, prost cum stie si el de la 6 clase primare, dictatorul este de fapt in afara coloniei.
Ștergere...Pitești dupa pitesti...
RăspundețiȘtergereTrist dar foarte adevărat.
RăspundețiȘtergerepfff.....asta nu trebuie sa publici , aici ai fost chiar tare. Asta da , articol!!
RăspundețiȘtergereKafka a știut. Se pare ca a si platit. Respect pt "inter information".
RăspundețiȘtergere