duminică, 11 ianuarie 2026

Ne e scris în ADN


Statistica șomajului publicată de INS, cu toate că nu conține cifre spectaculoase, ar trebui să vă dea transpirații reci pe șira spinării. Am intrat în 2025 cu un șomaj de 5.5%, iar la final de an acesta este de 6%(cifra e aferentă lunii noiembrie, iar la decembrie sigur va fi mai mare!). Nu-i mare lucru, o variație de doar 0.5%, nu-i așa? S-a mai văzut. Doar că...

Cifra pe care v-am dat-o are o particularitate. Nu am mai avut un șomaj de peste 6% de zece ani! Acum v-am făcut curioși? Mai mult, perioadele istorice în care am înregistrat asemenea valori au fost cele de după marile crize financiare(2000-2004, 2009-2015). Acum se întâmplă ceva diferit.

Aparent totul e pe plus. „Bursa duduie”, iar unii cred că petrecerea nu se va sfârși niciodată. Sau că, în cel mai rău caz, vom avea de-a face cu o scurtă pauză, după care o vom lua de la cap. Doar suntem pro-europeni, nu-i așa? Ei bine, semnalele sunt cât se poate de clare: balul s-a sfârșit, iar nebunia abia de-aici începe. Dar înainte de a vă explica ce urmează, vă mai dau o cifră șocantă: 27%. Ce reprezintă? Șomajul din rândul tinerilor. Cea mai mare valoare postrevoluționară a fost de 31%, în 2011, ca efect al crizei din 2008. Iar acum, în câteva luni acel maxim va fi depășit!

Mă întâlnesc cu un amic a cărui activitate e în zona IT. Pe vremea când îmi spunea că bubuie la el, că nu găsește suficienți angajați pentru cât are de muncă, îi spuneam că ar fi cazul să se concentreze către un produs propriu, nu către serviciile de outsourcing pe care le făcea. „Aiurea!, îmi spunea. De ce să îți bați capul cu produse proprii când nu faci față cererii externe de development? N-o să câștigi niciodată dintr-un produs cât câștigi de la ăștia”. Și da, atunci avea dreptate. Prețurile erau mari, cererea era imensă, stilul de business simplu. Dar acum totul s-a prăbușit. Are parte de proiecte complexe pe bani puțini. În majoritate trebuie să găsească „găurile” generate de algoritmii AI care au programat diverse sisteme. Și e greu pentru că nimic nu e unitar, e o harababură fără margini și, în plus, prost plătită. La final de 2025 mai are doar 50% dintre angajați și estimează că în primul trimestru va fi nevoit să renunțe din nou la jumătate din oamenii rămași deoarece, pur și simplu, nu mai sunt proiecte. Sună ciudat? 

IT-ul a fost terminat. Scutirea de taxe a venit peste declinul absolut al industriei. Cei din zonă sunt rupți în două și nu știu ce li se întâmplă. Însă nu doar IT-ul este povestea. El e vârful vizibil. Însă sub el e un uriaș aproape necunoscut: întregul sector de outsourcing. Aici nu vorbim doar de companiile care au acest domeniu de activitate, ci inclusiv de companiile care au venit aici pentru a-și angaja forță de muncă ieftină pentru activitatea din țara de baștină. E un uriaș ale cărui dimensiuni nu le știm cu exactitate, dar putem intui că înseamnă cel puțin 15% din piața muncii. 

La „disecția” segmentului de outsourcing de la noi constatăm că în „customer operations” sunt vreo 30%, servicii IT cam la fel, în „finance & accounting” vreo 20% și restul în alte domenii(logistică, HR, project management etc.). Știți care e rata de adoptare a AI-ului la nivelul actual? În „customer operations” și servicii IT s-a ajuns la 50%, în „finance & accounting” 45%, în logistică sau project management pe la vreo 30%. Sunt statistici oficiale, la nivel mondial, oameni care-și pierd joburile deoarece sunt înlocuiți de AI. 

Mi-a solicitat un prieten o soluție pentru „cold call” și i-am creionat ceva bazat pe servicii AI care-l costă 1.4 lei pe minut. E mult, e puțin? În termeni reali e de de aproximativ de 8 ori mai ieftin decât dacă ar angaja oameni! Iar rezultatele arată clar avantaje în zona AI. 

Aveți idee câți români lucrează în call center-uri? Dacă vă spun că industria call center din România este cea mai mare din Europa promiteți să reveniți cu picioarele pe pământ? Toți oamenii aceștia sunt cu un picior în ograda Agenției de Șomaj. „Investițiile străine”, cum erau pompos denumite, își închid în liniște facilitățile și-o șterg englezește. Cine-i de vină? O să rămânem să ne scoatem ochii unii altora cu întrebarea asta.

Mai mult, situația referitoare la șomajul în rândul tinerilor reproduce un pattern pe care l-am văzut și la nivel mondial: a dispărut cererea de juniori din orice domeniu. De ce? Pentru că munca de junior o face AI-ul. Companiile vor doar seniori. Ai înțeles?

Valul despre care vă vorbesc este cel primar, care aici, la periferie, lovește direct și nemilos. deoarece outsourcing înseamnă, de cele main multe ori, juniori ieftini. Majoritatea covârșitoare a ceea ce înseamnă job de multinațională este, în realitate, unul de outsourcing, adică urmează să dispară. Asta nu e glumă, e un colaps în toată regula care afectează probabil 35% din piața muncii. Adăugați zona de stat care va fi decimată de Bolojan și unde, „cei 500 000 de oameni pe care vrea Simion să-i dea afară” vor fi sacrificați cu sânge rece de mucușorismul de la putere. 

Asta e criza care vine peste noi acum, când totul încă funcționează. Dar ce se va întâmpla când va veni criza reală acolo, la ei? Atunci va fi jale. Întrebați-i pe deștepții care au fost până acum responsabili cu „strategia de poziționare” a României. Veți da peste niște ramoliți jalnici care nu au habar despre ce-i cu ei pe lumea asta și pe care, cel mai grav, n-ai cum să-i tragi la răspundere. 

România anului 2026 este într-un rahat fără ieșire. Când va fi stop joc toți vor ridica din umeri. Nimeni nu va ști nimic, toți se vor întreba „ce-i de făcut”. Ce poți face când scrie faliment pe tine? Ce poți face când ai votat pentru MERCOSUR, aruncându-ți agricultura în faliment, adică cea care-ți asigura supraviețuirea? Când îi aud pe idioți vorbind de despăgubirile pe care le va da UE, îmi vine să mă urc pe pereți. Imbecililor, un proces economic odată șuntat nu-l mai pui pe picioare. Despăgubirea e un premiu de consolare pentru cei care-au pierdut meciul. Iar meciul îl pierzi pentru totdeauna. Fără industrie și agricultură, dependenți total tehnologic de exterior, cu ce naiba supraviețuim? Ne vom tunde unii pe alții? Asta e economia pe care o vor implementa cretinii incompetenți de la putere?

Ceea ce vine nu e grav, ci obsedant. Așteptați-vă să nu mai beneficiați de pensie. Așteptați-vă ca toate serviciile statului să pice. Nu, nu veți mai avea ajutoare, nu veți mai avea servicii de sănătate, nu veți mai avea job-uri. Și de-aici va veni vârtejul. Nu veți mai avea nimic, asta e sigur, dar partea cu „veți fi fericiți” va fi trecută la și altele. 

Când vom vedea asta? Pe moment toate semnele pe care vi le-am explicat le vom tot vedea, dar anumite elemente vor merge în virtutea inerției. De exemplu imobiliarele. Cu toate că e jale, cresc. Și vor continua să crească deoarece banii se retrag din business și se orientează către investiții reale. În ciuda impozitelor aberante, toată lumea mizează pe veniturile din închiriere, care funcționează de-o istorie. Așa, în ciuda penuriei în economia de bază, vom ajunge la un vârf imobiliar probabil prin 2028. Toată lumea se va întreba cât mai cresc, iar răspunsul pieței îi va umili. Așa cum acum cotațiile tehnologice îi umilesc pe cei care gândesc logic. 

Și apoi? Apoi ne vom vedea în fața zicerii care-i este atribuită lui Brâncuși: După 40 de ani de la Revoluție, „vom fi și mai proști și și mai săraci”. Ne e scris în ADN!

15 comentarii:

  1. https://thegrayzone.substack.com/p/eu-official-plotted-to-organise-resistance

    RăspundețiȘtergere
  2. Corect 💪💪💪

    IDIOCRACY scrie pe Europa.

    Totuși este o prostie crasă sa crezi că Bolojan mortu și Nicușor MUCU de țigară sunt responsabili pentru dezastrul national.

    Cine este responsabil?
    Vreau sa vedem și să aflăm exact cu nume și predicat pe cine sa luăm la înjurat!!!

    Că așa rămânem că Ceaușescu era de vina.
    Nu băi, Iliescu a fost trădătorul trădătorilor.
    Aici cine sunt trădătorii?

    RăspundețiȘtergere
  3. Apocaliptic. Asa fiind, Marx ( din pacate) are dreptate cu teoria lui
    a modurilor de productie. Respectiv, o anumita dezvoltare a fortelor de productie cere o resetare a relatiilor de productie. Nu vad o alta explicatie si nici nu poti interzice inovatia in sfera productiei. Cred ca aici suntem, iar dezordinea multilaterala si cumplita asa se explica. Probabil 80% din populatia ( care merita acest nume) va fi intretinuta, 15 % va administra procesul, iar vreo 5 % va conduce. Oricum ar fi, exista pe undeva, acolo sus, oameni care sunt perfect constienti ca lucrurile o iau la vale. Acum depinde daca ei cauta o solutie salvatoare pentru toti, sau vor profita, folosind aceasta ocazie extraordinara care se autodezvolta, pentru a castiga definitiv o putere unica. Predictiile d-lui Dan par intemeiat, dar solutii ( cat ar fi ele de teoretice )-ioc .

    RăspundețiȘtergere
  4. La mulți ani, domnule Dan! Un an nou în care Dumnezeu Cel care a creat Cerul si Pământul să vă lumineze ca să ne luminați și pe noi!
    Personal lucrez de 2 decenii în IT și după cum văd eu, IT-iștii, din care fac parte, sunt cei mai proști oameni de pe Pământ: păi să faci instrumente software care să poată duce în sclavie digitală întreaga umanitate, să faci soft de supraveghere asistată de AI, să faci AI care să îți ia slujba - toate acestea sunt dovezi de prostie crasă.
    În concluzie, singura soluție este reprofilarea: instalator, mecanic auto, electrician, șofer pe TIR, reparații centrale termice, reparații diverse echipamente, operator sau senior specialist vidanjă, meserii din astea ce s-ar preta pentru noi.
    Pensia nu este sustenabilă și oricum nu apare nicăieri în Biblie așa că nu cred că vom mai avea așa ceva.
    Dar știți ceva: mergem cu Hristos înainte și El nu ne va lăsa. Abandonăm mândria și din inamici de-ai Lui Dumnezeu devenim Fii, și atunci totul va lucra spre mântuirea noastră. Desigur că nu va fi ușor dar vom avea Viață și Lumină.

    RăspundețiȘtergere
  5. Tocmai aceste greutăți vor împinge societatea către fragmentare
    Oamenii se vor unii în comunități și cooperative de producție și consum in afară statului
    Toți fac evaziune fiscală și aceste uniuni între oameni deja există și li se rupe de stat și afacerile lor
    Deja există astfel de state în stat
    Așa cum instituțiile statului și-au creat "stat in stat" așa și oamenii din comunitățile cu cap au deja stat în statul lor de care statul român habar nu are și nici nu-i pasă
    Cine suferă până la urmă?
    Orășenii proști care stau în orașe
    Viața la oraș va deveni de nesuportat, fără locuri de munca și înghețați de frig și fomiști
    Oamenii de la țară se reorganizează în comunități ample în care până și poliția ține cu țăranii și fac afaceri cu ei nu cu statul român
    Daca mergi in comună la bunicii mei acolo și nu ești din zonă ești arestat și expulzat sa nu vezi ce se învârte acolo
    La fel du-te in Valea Jiului că nu ai ce cauta daca nu ești localnic, poți fi cel mai șmecher securist din România că ți-o iei în freză și ajungi hrană la vulturii de pe Parâng
    Așa că dobitocii care au pus țară pe butuci au pus București și marile orașe pe butuci și suferă fix ăia care nu au neamuri și au pus botul la vrajeala că pot trăi singuri fără rude și fără neamuri că în Occident
    Împreună oamenii sunt puternici
    Restul nu aveți decât să muriți de foamete că v-ați renegat românismul din voi și ați pus botul la Occident
    Mergeți și cereți iertare la bunici, la părinți la toate rudele voastre și nu mai fiți victime ale statului român
    Doar prin împăcare veți reuși să supraviețuiți
    Țară România este un teritoriu deschis capitalismului cotropitor, și fără neamul din care v-ați născut ajungeți hrană acestui capitalism
    Trădătorii care au vândut țara își vor vedea banii obținuți fără valoare în curând
    Și-au vândut țara pe mărgele colorate ca amerindienii
    Trădătorii vor primi ceea ce au oferit
    Singurul lucru permis de Univers fără Karma este hoția de la cel bogat , ca Robin Hood
    Poți fura cât vrei dacă nu furi de la cei mai săraci că tine
    Nu uita asta că altfel vei fi lovit de urgie
    In schimb Trădarea se pedepsește drastic și vei fi nimicit până în locuința morților, ăla este locul rezervat trădătorilor
    Nu am întâlnit români care sa nu facă evaziune fiscală
    Toți fac
    Singura firmă străină care nu face evaziune fiscală este firma Continental de cauciucuri
    In rest toate multinaționale fac evaziune fiscală
    Cine plătește la stat taxele se lasă furat
    Furtul este permis
    Statul fură și este hoțul număr unu
    A fura de la stat era și este sportul national românesc
    A vorbi de o ideologie națională și de funcționare a statului român înseamnă un idealism imposibil
    Trezirea românilor nu se face așa
    Se face doar când vor începe să moară de frig și de foamete
    Le-au tăiat apa la două județe și nimeni nimic
    Ce proști suntem toți românii
    Deci nu exista statul român
    Există doar mafii
    și state în stat
    Sa nu va prind in Valea Jiului că va rupem capul
    Aici nu exista nici Bolojan nici Nicușor
    Sunt două rebuturi ale căror legi nu le respectă absolut nimeni și nici un serviciu secret din București, Buzău sau Cluj nu ne poate face CEVA
    Asta nu se zice
    Că nu dețin ăia control pe nimic
    Singurii controlați sunt ăia din București și marile orașe
    Atât
    In rest se tace și se face
    Nu ai neamuri și stai la oraș ești hrană la viermi

    RăspundețiȘtergere
  6. Piata imobiliara va cadea.
    Oamenii isi vor securiza banii in mod diferit. Sau cel putin asa vor crede.

    Investitiile imobiliare nu vor mai beneficia de clienti. Chiriasii, cei care contribuiau la acoperirea acestor investitii, majoritar corporatisti, mai mult sau mai putin juniori, seniori sau ce-or mai fi ei, din cauza motivelor enumerate in articol nu vor mai putea achita chiriile. Deja se intimpla asta.

    Impozitele si taxele vor contribui si ele la prabusirea pietei.

    RăspundețiȘtergere
  7. Nu e nimic care să ateste că Brâncuși ar fi zis vreodată vestitul citat cu „proști și săraci”. Cel puțin nu refereritor la români în general. Un cunoscut al lui, nu mai știu cine, spunea că Brâncuși le-ar fi zis asta unor rude de-ale lui. Deci ar fi vorba despre rudele lui Brâncuși, nu despre români în general.
    NB

    RăspundețiȘtergere
  8. Cum se scrie in ADN ne spune rusul SN Lazarev, fără iubire nu există fericire, iar cu depresie nu realizați nimic în viață. Chiar și în cele mai grele condiții de viață prin iubire ajungi sa fi fericit.

    https://vm.tiktok.com/ZNRhFP6rM/

    RăspundețiȘtergere
  9. Romania cu conducatorii sai idioti se va adapta...De fapt adaptabilitatea cred ca este cea mai nobila caracteristica a poporului roman!...Istoria o dovedeste cu prisosinta!

    RăspundețiȘtergere
  10. Agentul AI care scrie soft nu are nevoie de haine, nu isi cumpara masina, nu cumpara legume sau carne. Fara oameni in campul muncii ori dai venit minim garantat, ori se prabusesc in masa firmele din lipsa de clienti. Oricat ar fi de optimizate cu AI.
    Fara juniori in campul muncii in vreo 10 ani nu o sa mai ai nici seniori. Ca nu mai au unde sa creasca.

    Statistic istoric cand prea multi oameni nu au ocupatie zilnica, au timp si motivatie sa o puna de o revolutie.

    RăspundețiȘtergere
  11. partea cu „veți fi fericiți” tine de "daca veti mai fi in viata"

    RăspundețiȘtergere
  12. Am inchis articolul de cateva ori. E greu de citit, apai de trait!?

    RăspundețiȘtergere
  13. Din foarte multe motive, nu mai am deloc incredere in INS, de multa vreme. Cifrele, de cele mai multe ori, sunt in mod vizibil masluite in folosul asa-zisilor “politicieni” si nu pot fi luate in consideratie. Cel putin eu, nu le iau.

    Consult uneori statisticile INS, DOAR pentru a vedea anumite trenduri dar sub nici o forma nu cred in cifrele lor. Asa stand lucrurile, am convingerea ca somajul real, e chiar CU MULT mai mare decat cel comunicat de ei. Chiar daca ar vrea sa dea o cifra reala, n-ar avea cum, pentru ca din punctul de vedere oficial, someri sunt doar cei apti de munca dar care nu-si gasesc unde sa lucreze, INREGISTRATI la ANOFM, in fapt fiind inregistrati doar o parte din cei apti de munca dar care nu-si gasesc locuri de munca. Pe de o parte, sunt cei care au fost inregistrati dar au fost scosi din sistem trecand perioada de somaj, pe de alta parte, sunt cei care nu s-au inregistrat, pentru ca, preferand munca la negru sau la gri de multa vreme, nu au indeplinit conditiile inscrierii la ANOFM, ca someri. Nici unii din acestia, care sunt foarte multi, nu sunt luati in consideratie la calculele INS privind ocuparea populatiei.

    Chestia cu imobiliarele, e cu dus si intors si chiar nu cred ca va mai fi prea mult timp o afacere. Chiria, presupune o suma lunara data proprietarului imobilului, plus o suma platita pentru utilitati, suma care fie ca e sau nu inclusa in chiria lunara, trebuie achitata. Oricat de mare ar fi impozitul anual pe proprietate, el este MAI MIC decat chiria LUNARA deci, daca cineva nu-si permite sa plateasca ANUAL o suma pentru a-si asigura PROPRIUL acoperis deasupra capului, cu maxima siguranta, nu-si va putea permite sa achite LUNAR, o suma mai mare decat acel impozit anual! Pe de alta parte, un foarte mare numar de persoane/familii, care s-au relocat la un moment dat din motive profesionale si pentru asta locuind cu chirie, pierzandu-si locurile de munca, nu vor mai avea nici de ce, nici cu ce sa mai plateasca acea chirie, intorcandu-se la locurile de bastina... daca-si mai permit. Acelasi lucru se va intampla si cu cei care stau cu chirie in marile orase, pentru a-si desavarsi studiile gratuite, care nu-s pana la urma, deloc gratuite! Nemaifiind bani pentru minima supravietuire la sustinatori, se termina si cu studiile “gratuite”, si cu chiriile prin orasele mari! Logica ne arata ca si multi dintre cei care sunt proprietari in orasele mari, ajungand fara munca, nemaiputand sa-si asigure plata utilitatilor si impozitelor si nemaiputand suporta costurile hranei zilnice, care sunt si vor fi mereu mai mari decat la tara sau in localitatile mici, vor alege, daca pot, sa-si plateasca numai impozitele aferente proprietatii si sa locuiasca la tara/orase mici.

    Sa nu uitam ca reducerea drastica a veniturilor populatiei, va genera prabusirea consumului, adica profituri din ce mai mici pentru multinationale, cu efectul reducerii personalului si efectiv, va ingropa micii comercianti, cu efectul ingrosarii numarului somerilor. Castelul din carti de joc care se numeste Romania, este deja in cadere si, ca orice castel din carti de joc, caderea nu poate fi decat accelerata, pana la prabusirea totala.

    Din ce in ce mai putine spatii comerciale, intretinerea si administrarea lor, in lipsa cumparatorilor, ajungand sa coste mai mult decat profitul, din ce in ce mai putine spatii pentru birourile multinationalelor sau marilor firme, din cauza restrangerii activitatilor.

    Din motivele de mai sus, nu cred deloc ca investitia in imobiliare pentru chirii, are vreo sansa certa! Pe termen scurt si foarte scurt, poate ca va fi “o afacere” pentru unii dar nu va fi ceva serios si nici de durata.

    RăspundețiȘtergere
  14. Da, pe moment sectorul imobiliare e in crestere dar ma tem ca motivul nu este reprezentat de CEREREA in domeniu ci, din OFERTA de pe piata! Si asta nu prea are legatura cu banii care se retrag din business și se orientează către investiții reale!

    Personal, cunosc foarte multe familii din Bucuresti, Craiova, Sibiu, Constanta sau Brasov, care si-au vandut sau care intentioneaza sa-si vanda proprietatile de acolo, pentru a cumpara si mai ales a-si construi ceva mult mai ieftin, in apropiere, la tara sau in orasele mici, unde toate costurile sunt mai mici, inclusiv taxele si impozitele pe imobile si masini! Din cauza asta, cat si din cauza taxarii enorme a muncii, in zona rurala si urbana mica, firmele de constructii au cam ajuns sa someze iar constructiile “in regie proprie”, adica la negru sau gri, au explodat!

    “Asta e criza care vine peste noi acum, când totul încă funcționează.”

    Pai aia e, ca la nivel de stat, aproape nimic nu mai functioneaza iar ce mai functioneaza, functioneaza complet aiurea!

    Avem 4 date cruciale de luat in seama:
    1- 5.10.2024, data la care CCR a interzis candidatura dianei Sosoaca, data care marcheaza nesocotirea NESANCTIONATA a Constitutiei romaniei, faza 1 a unei lovituri de stat in tara noastra;
    2- 6.12.2024, data la care CCR a anulat in integralitatea lui, procesul electoral pentru alegerea presedintelui romaniei, data care marcheaza ANULAREA Constitutiei romaniei, faza 2 a loviturii de stat;
    3- 26.05.2025, data la care mucusor ban a depus NELEGAL juramantul pentru ocuparea functiei de Presedinte al romaniei, marcand totodata si prima ocupare a functiei supreme in statul roman, de catre un individ care nu indeplinea (si nu indeplineste) nici una dintre conditiile necesare ocuparii acestei functii, mai mult, in proces incalcand flagrant si mai multe articole din Codul Penal!
    4- 23.06.2025, data la care guvernul bolojaf a depus ILEGAL, contrar atat oricarei legi in domeniu cat si contrar oricarei norme de bun simt, juramantul! Mai mult, aceasta data constituie si data la care Parlamentul romaniei a fost desfiintat de facto, persoanele care-l compuneau, continuand totusi sa fie platite si sustinute financiar din plin, de cetateni! Platite si sustinute financiar din plin, pentru A NU FACE NIMIC!

    De ce sunt aceste date memorabile? Pentru ca ele marcheaza SFARSITUL statului unitar roman, pentru ca ele marcheaza momentele in care Romania a fost acaparata de un grup infractional organizat care a suspendat sau chiar anulat TOATE legile nationale, incepand cu Constitutia, astfel inaugurand noua epoca a “legilor” conjuncturale, facute ad-hoc, de oricine are o oarecare putere, dupa propriu-i chef, toane, interese momentane!

    Ma uit deseori cu uimire la oameni altminteri educati si intregi la minte, cum spun ca daca lucrurile merg in continuare asa cum merg acum, se va ajunge la un moment dat la falimentul si apoi, la disolutia statului roman, fara sa vada ca daca falimentul statului roman a inceput la data de 23.06.2025, disolutia lui, s-a realizat deja, la data de 26.05.2025!!

    RăspundețiȘtergere
  15. Asa stand lucrurile, a afirma ca “... acum, când totul încă funcționează.”, e un anacronism!

    Toate puterile statului, cat si toate institutiile subordonate acestora, fara exceptie, functioneaza dupa mii de reguli aleatorii si conjuncturale, proprii, fara nici o baza legala, fara previzibilitate si fara consistenta temporala, inconjurate de institutiile de forta, care TEMPORAR, pana la momentul in care si membrii lor vor ajunge la sapa de lemn, le apara de cetatenii de rand, prin instituirea terorii, prin amenintare si prin brutalitate. Si, bine-ar fi sa exagerez dar nu, nu exagerez deloc!

    Ca broasca e in oala cu apa fiarta, nu inseamna deloc ca daca ea nu-si da seama de asta, va scapa de moartea care o va cuprinde peste cateva minute!

    Asa cum stau lucrurile acum, pur si simplu nu mai exista solutii INTERNE pentru Romania. A spera la solutii din exterior, cel putin la momentul asta, mi se pare cel putin naiv desi admit ca minuni, inca se pot petrece!

    La nivel de cetateni, suntem deja in faza de “scapa cine poate”, prin asta intelegand ca pentru supravietuirea individuala sau de grup restrans, e nevoie de multa, multa adaptabilitate rapida, de ingeniozitate si cunostiinte PRACTICE, aplicabile punctual cu ce e la indemna si realism, lucruri pe care nici o AI, oricat de evoluata ar fi ea, nu le poate face!

    Vis a vis de “Fără industrie și agricultură, dependenți total tehnologic de exterior, cu ce naiba supraviețuim? Ne vom tunde unii pe alții? Asta e economia pe care o vor implementa cretinii incompetenți de la putere?”

    Pentru ca natiunea deja nu se mai poate spune ca exista, da, ai dreptate daca privesti la scara asta.

    Individual sau ca grup mic insa, nu e deloc asa: agricultorii de care zici ca intra in faliment din cauza MERCOSUR, dispar ca firme, ca afaceri dar nu ca indivizi, familii sau mici grupuri mici! X, din 10 solarii, si-a pastrat pentru asigurarea hranei necesare, un solar si STIINTA + INDEMANAREA de a-l intretine. Y, desi si-a inchis sau isi inchide afacerea, isi pastreaza un tractor cu anexele lui, sculele cu care le intretine si STIINTA + INDEMANAREA de a le folosi. Z, in urma falimentului, avand un strung, o masina de cusut sau orice alte masinarii, majoritatea depasite MORAL dar perfect functionale deci, lipsite de vreo valoare pentru “guvernanti” sau multinationalele care vor sa puna curul pe tot, si le pastreaza, laolalta cu STIINTA + INDEMANAREA de a le folosi. Inginerul, tehnicianul sau muncitorul care are STIINTA + INDEMANARE in domeniul lui, va face un generator de curent, pe care-l va actiona raul sau paraul din apropiere, asigurand energia electrica, pe micile parcele de teren care le mai raman sau in poiene de pe undeva, vor cultiva cele necesare productiei de bio-diesel necesar functionarii tractorului lui Y, etc. Ca esti necalificat sau inalt calificat, atata timp cat ceea ce STII si POTI are utilitate practica si e necesar micii comunitati din care faci parte, e perfect! Nici taranul, nici constructorul, nici medicul, nici profesorul, nici inginerul, nimeni dintre cei care STIU si POT sa se faca utili, nu va muri de foame!

    Astfel, ajungem la culmea progresului pe care, pana la urma il meritam, anume la o serie de mini-societati bazate pe troc care vor avea ca singura satisfactie faptul ca au apucat in stare buna, ziua urmatoare

    Supravietuirea natiunii nu este deloc identica cu supravietuirea individuala sau a unui grup mic! Daca tot ce poti e sa vizezi afaceri sau speculatii care sa-ti ingroase contul da, supravietuirea e problematica sau chiar imposibila, in conditiile despre care vorbim. De aia, puterea REALA in situatia care se prefigureaza, nu e la Elon Musk sau Bill Gates ci, la padurarul care STIE si POATE sa manuiasca drujba sau la taranul care STIE si POATE sa manuiasca eficient sapa si coasa!

    Chestia cu “unitatea”, s-a dovedit ca nu functioneaza nici macar partial deci, a cam trecut epoca visarii de cai verzi pe pereti...

    RăspundețiȘtergere

Atenție! Comentariile sunt supuse moderării și vor fi vizibile după o perioadă cuprinsă între 1 și 4 ore. Sunt permise doar comentariile care au legătură cu subiectul.
Pentru discuţii mai flexibile folosiţi canalul de Telegram Dan Diaconu(t.me/DanDiaconu)