miercuri, 5 noiembrie 2025

Cum se „investește” în industria românească de apărare


Praful de pușcă este produs în România încă din Evul Mediu, țara noastră având o largă tradiție. Producem praf de pușcă înaintea multor țări europene, începând undeva din secolul al XIV-lea. În vremea în care nemții și-au inventat o legendă cu descoperirea prafului de pușcă de către un călugăr, aici „prăfăriile” lucrau din plin. După Unirea Principatelor, printr-un decret din 1861 dat de Alexandru Ioan Cuza, ia naștere baza industrială de producere a prafului de pușcă prin înființarea Fabricii de Pulbere de la Dudești. Astfel, organizării anterioare bazată pe mici „prăfării” îi ia locul un complex industrial major care a statutat trecerea Regatului într-o nouă epocă. 

Ca să înțelegeți cât de mare este tradiția fabricării prafului de pușcă pe teritoriul României, vă voi mai spune doar un element de fapt divers: rețeta originală a cârnaților de Burdujeni, de acum mai bine de 120 de ani, conține o cantitate infimă de silitră(azotat de potasiu, un ingredient cheie în praful de pușcă). Adăugarea sa s-a făcut pentru conservare și culoare. 

În vremea lui Ceaușescu industria de apărare duduia, constituindu-se într-un furnizor major pe piața mondială de armament. Însă, după Revoluție, întreg complexul industrial a intrat în paragină. Motivul? Prostul management și interesele ocupantului extern. Ar trebui să știți că fabricarea prafului de pușcă nu e ceva complicat. Probabil realizați asta. Dar hai să înțelegem, pe scurt, cam care sunt etapele.

În principal, compoziția e un amestec de trei ingrediente: salpetrul(azotatul de potasiu), cărbunele din lemn moale(salcie, tei) și sulful. Performanța prafului de pușcă este dată de gradul de purificare al salpetrului și al sulfului, precum și de prepararea cărbunelui. După purificare cele trei componente se amestecă în proporții precise, în funcție de rețetă, în două etape: prima dată mecanic, cu ajutorul unor tamburi rotativi, după care întreg amestecul este umezit(pentru a se reduce riscul de aprindere) și măcinat sub presiune pentru a forța moleculele amestecului să se întrepătrundă. Așa se naște praful de pușcă. Un procedeu rămas neschimbat de secole. 

Puteți lesne înțelege că avem de-a face cu un proces simplu, pentru care există suficient know how local. Doar că, ce să vezi? În loc ca industria autohtonă să reia producție, întrucât are baza materială suficientă pentru un astfel de proces industrial, auzim că vine „investitorul strategic” Rheinmetall care ne anunță că va construi aici „cea mai modernă fabrică de pulberi din lume”. Măi să fie, tocmai ce ne-am trezit cu nemții investitori strategici în domeniul ăsta pe care-l stăpânim de secole! Nu trebuie să negăm cunoștințele extinse ale Germaniei în domeniu, dar pulberile deja nu mai înseamnă mare lucru din punct de vedere al inovației. 

OK, până la urmă am putea crede că e în regulă, doar că treburile par de-a dreptul sulfuroase și, ca să fie treaba treabă, sunt parafate de clauze secretizate. Prin contractul semnat la inițiativa USR(I), Rheinmetall pune mâna pe 51% din acțiunile viitoarei fabrici de producție a pulberilor, în condițiile în care nu este deloc clar dacă va aduce vreun sfanț din investiția de 500 milioane EUR. Este foarte posibil să se spună că Rhenmetall vine cu know how-ul în timp ce proștii de români cu restul, adică bani și personal calificat. Tare, nu-i așa? O nouă țeapă adâncă, prin intermediul căreia brava armată autohtonă aruncă în aer industria militară de-aici, privatizând-o în cel mai păgubos mod posibil.

Ceea ce am văzut cu Rheinmetall este însă doar începutul întrucât, în cazul în care nu v-ați prins, România a devenit El Dorado-ul european al producției de arme. Așa-i că nici nu știați? Hai să vedeți schema. Degeneratul Rutte vine azi la București cu peste 300 de producători de armament. Ca să-ți vină un astfel de roi de muște, e clar că e vorba de-un mare rahat care duhnește, astfel încât a stârnit un asemenea interes. Dar care să fie? 

În cazul în care nu știați, România are a doua cea mai mare alocare din programul european de înarmare SAFE. Cea mai mare alocare o are Polonia, care însă are o producție de tehnică militară consistentă și, prin acest program, intenționează să și-o întărească. România însă e zero în domeniul industriei militare, dar are alocări mai mari decât Franța sau Italia. Să vă mai spun că țări precum Germania și Spania nu au solicitat niciun sfanț în acest program? De ce oare?

SAFE este un program care facilitează ÎMPRUMUTURI pentru dezvoltarea industriei de apărare. Așadar, România și-a luat angajamentul de a se împrumuta peste 16 miliarde de EUR pentru investiții în domeniul apărării. Asta e mai rău decât ai vorbi despre funie în casa spânzuratului. Doar că, din ceea ce se vede, bravul Guvern de trădători al României merge chiar mai sus cu ticăloșia, inventând o suveică deosebit de păguboasă: statul se împrumută sume fabuloase pentru a încheia parteneriate mixte în care, de facto, industria militară a țării este privatizată pe banii României, întrucât în societățile mixte au controlul partenerii externi. Care parteneri, în plus, par că nici nu bagă mare lucru de bani. Înțelegeți de ce dau buzna muștele occidentale la rahatul românesc?

Și uite-așa aveți și imaginea clară a programului SAFE. De ce nu ia Germania niciun împrumut pentru acest program? Pentru că iau proștii din România împrumutul, iar de profitat profită ploșnițele germane. 

Pare că „invenția” privind privatizarea pe un dolar a fost înlocuită de neo-invenția uSR(I)-stă de privatizare pe mulți bani, dar dați de statul român. Nu-i frumos să fii prostul lumii? Mai ales în condițiile în care datoria publică e deja nesustenabilă. România se află lansată pe o pantă dezastruoasă, deschisă de ticălosul băsescu, cel care, ca un veritabil instrument al finanței internaționale, a crescut primul datoria României de la câteva procente la 25% din PIB. A fost o lovitură inițială care a provocat apoi o acumulare din ce în ce mai accelerată de datorie, pe fondul unor performanțe economice discutabile, bazate strict pe consum. Iată-ne acum aproape de momentul în care se trage clopotul pentru ultima dată: în loc să calmăm dependența de credit, ne afundăm și mai rapid în datorii, așa cum drogatul nu se lasă până nu ajunge la sevraj. Asta-i România, luați cu lingurița!

41 de comentarii:

  1. multumim de articol, ce ar mai fi de spus:doar ca vom deveni tinta in razboiul ce se coace si daca n-am misca un soldat catre front

    RăspundețiȘtergere
  2. Avem conducători foarte prosti, așa că ne merităm soarta, dobitoacele i-au ales!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Nici după 35 de ani nu ați mai înțeles cum sta treaba cu alegerile în România!

      Ștergere
    2. Ma bucur ca ai revenit tu cel destept cu:
      "sunteti foarte foarte prosti":))

      Ștergere
    3. Nastase l-a batut pe Basescu, Geoana l-a batut pe Basescu, Ponta l-a batut clar pe Johannis, Simion l-a batut pe Nicu Sordan. Restul a fost furt de de catre Securitate a alegerilor. Constant.

      Ștergere
  3. Domnul Dan, cu tot respectul, nu mai loviți în țară, în România! Nemernicii și trădătorii nu sunt România!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. VOI TOTI CARE TRAITI ACOLO SUNTETI ROMANIA!

      Ștergere
    2. Ce simplu ar fi daca Dan ar fi ala care loveste in Romania!

      Ștergere
    3. Chiar?! Dar am votat eu cu Băsescu cel hăhăit? Ori cu Johannis Dulapul gol?! Cu Mucușor Nevolnicul nici atât! Au votat, totuși, milioane de români, dincolo de fraudele "de finețe", realitatea este clară! Pe cale de consecință, doresc poporului român exact ceea ce merită: acești trotinetiști care-l vor îngropa!

      Ștergere
  4. Românii nu doar că sunt f@#$ți, dar mai și plătesc pentru onoarea asta.
    România nu doar că e jefuită, dar mai și semnează singură chitanța.
    E o afacere în care țara noastră este prada, iar noi suntem și complicele și victima.
    E o situație clasică în care țara noastră este prada, dar în loc să primim bani pentru resursele noastre, noi plătim să ne fie luate. E ca și cum ai plăti tu să fii jefuit.
    România se află în poziția paradoxală a unui client care plătește pentru propriul său jaf. Noi nu câștigăm nimic, dar suportăm toate costurile.
    Este un fel de privatizare inversă: în loc să vină investitorul cu banii, statul român se împrumută fabulos pentru a-și vinde propria industrie pe dărăpănate.
    E un model de business pervers: România se împrumută cu dobândă ca să finanțeze propria sa expropriere economică.
    Este o tranzacție în care partea română este prada, dar suportă toate costurile tranzacției. Un jaf cu factură, plătită de victimă.
    Prin programe ca SAFE, nu primim un cadou, ci un împrumut pentru a ne vinde pe noi înșine. Noi plătim ca alții să ne preia averea de stat.

    RăspundețiȘtergere
  5. Dacă tot suntem colonie eu zic să ne schimbăm monarhul și metropola.
    În loc de micron/macrou și franța să ne supunem Căpitanului Ibrahim Traore și Republicii Burkina Faso.
    Sunt convins că Africanii vor fi mai miloși cu noi decât românii degenerați care ne conduc!
    "Să trăiți bine"!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. adica sa ne supunem rusilor,care au eliberat Burkina Faso si l-au pus pe Ibrahim Traore sef acolo,da,n-ar fi rau,dimpotriva am duce-o mai bine decat acum in mod sigur!

      Ștergere
    2. Vorbiti despre Africa dar sinteti inculti ca noaptea(sau prosti).
      Ideea cu rusii, insa, e realista .
      Rusii sint singura solutie fireasca si eficienta.

      Ștergere
  6. astea-s ordinele ocupantului, noi doar spunem 'am inteles'.. pe noi n-au reusit sa ne distruga cu migrantii asa ca ne falimenteaza si ne fac carne de tun

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. "pe noi n-au reusit sa ne distruga cu migrantii"

      Visezi amice, ca de obicei. Ai tu impresia hilara ca s-or fi speriat de muschii tai, ca te dai rau.
      Pur si simplu migrantii in trecere nu fac purici multi pe aici, in saracie, golanie crunta, bagabonteala si tiganie.
      Iar acum ca se impute treaba pe zi ce trece chiar si cei care s-au stabilit or sa-si ia talasita in curand.
      Just watch!

      Ideea asta eronata face parte tot din seria prosteasca ca suntem smecheri "precum o tara ca afara".

      Ștergere
  7. (Scena se deschide. Domnul Ministru și Domnul Banker sorb coniac dint-un pahar cristal. Domnul Consilier studiază un teanc de hârtii.)

    DOMNUL MINISTRU: (Freacă mâinile) Monșer, să fim serioși! Am perfecționat arta jafului! Până acum, hoțul intra peste tine, îți lua banii și fugea. Era o relație simplă, săracă, fără stil. Noi am adus jaful la rang de artă! Victima nu doar că-ți aduce prada la ușă, dar mai și semnează o chitanță că a primit totul în regulă!

    DOMNUL BANKER: (Calculează repede pe un tablet) Exact, Excelență! Este un model de business revoluționar! Vorbim de un ROI... pardon, un Randament al Jafului, fantastic! Noi, banca, vă împrumutăm bani cu 5% dobândă. Cu banii ăștia, voi, statul, plătiți consultanții, șpăgile... pardon, taxele de intermediere, și facilitați vânzarea unei companii de stat de un miliard de euro, pentru câteva sute de milioane. E genial!

    DOMNUL CONSILIER: (Ridicând ochii de pe hârtii) E mai mult decât genial, domnule! Este o privatizare inversă cu leveraging. Un paradigm economic sofisticat! În loc ca capitalul să vină din exterior, noi, statul, acționăm ca un fel de... intermediar entuziast care își finanțează propria expropriere. Este o sinteză dialectică între victima și complice!

    DOMNUL MINISTRU: (Întinzându-și paharul pentru un refill) Vezi, monșer Banker? Noi nu suntem niște jefuitori primitivi. Noi suntem conceptuali. Noi nu luăm, noi gestionăm un transfer de valoare. Și partea cea mai frumoasă este că poporul plătește totul! Plătește împrumutul, plătește dobânda, și la final, plătește și factura la lumină de trei ori mai mare de la noul proprietar! E o trifectă!

    (Introdu Domnul Jurnalistul, care pare ușor pierdut.)

    DOMNUL JURNALIST: Domnule Ministru, o întrebare simplă: dacă noi, statul român, ne împrumutăm bani ca să vindem un activ... nu suntem cumva ca un om care ia un credit ca să-și vândă mașina la preț de nimic? Nu pierdem de două ori?

    DOMNUL MINISTRU: (Pufnește amuzat) Dragă domnule jurnalist, comparația ta este... pastorală! Noi nu vindem o mașină. Noi atragem investiții strategice! Noi monetizăm active neperformante! Iar banii împrumutați... uitați-vă la domnul Banker! El vă explică.

    DOMNUL BANKER: (Luminate de tableta sa) Este o mișcare de lichiditate. Voi primiți lichiditate acum, pentru a... ehm... gestiona tranziția. Da, gestiona tranziția. Este foarte avansat.

    DOMNUL CONSILIER: Înțelegeți, domnule, statul nu este un gospodar cu un sac de bani. Este un ecosistem de fluxuri financiare. Noi nu "pierdem". Noi transformăm capital fix în capital circulant, într-un context de reconversie strategică a portofoliului de state.

    DOMNUL JURNALIST: (Încurcat) Dar... capitalul circulant se duce la datorii, iar noi rămânem fără capitalul fix. Deci, la final, suntem mai săraci. Nu?

    (O tăcere incomodă. Toți trei se uită la el ca la un om care a venit la operă în papuci.)

    DOMNUL MINISTRU: (Cu o voce blândă, de profesor) Să-ți explic eu, băiete. România este ca un client într-un restaurant foarte, foarte scump. Noi comandăm cel mai scump vin, cea mai scumpă friptură, cel mai scump desert. Și la final, nu doar că plătim nota, dar mai și lăsăm bacșiș chelnerului care ne-a servit. Asta se numește cultură. Iar Europa ne vede și ne spune: "Uite, ce culti sunt românii! Își permit să plătească pentru privilegiul de a fi serviți!"

    DOMNUL BANKER: Și noi, banca, suntem somelierul care vă recomandă vinul. Cu un comision micuț.

    DOMNUL CONSILIER: (Încheind triumfător) Deci vedeți, domnule jurnalist? Nu este un jaf. Este o prestație de servicii de elită, pe care țara și-o oferă singură. Noi nu suntem făcuți. Noi ne autofinansăm să fim făcuți. Și asta, domnilor, este cel mai înalt stadiu al capitalismului!

    (Toți trei ridică paharele, râzând. Domnul Jurnalist pleacă, scărpinându-se în cap.)

    DOMNUL MINISTRU: (Către ceilalți) Să trăiască România! Țara care plătește cu zâmbetul pe buze pentru onoarea de a fi prada continentului!

    TOȚI: Să trăiască!

    (Cortina.)

    RăspundețiȘtergere
  8. Nea Dane, praful de pușcă nu se mai folosește cam de multișor, între timp a apărut cordita și altele...

    RăspundețiȘtergere
  9. E pulveri si pulveri, sunt unele pe care nu le poti face. Unii nu au invatat sa faca pulveri cu fainosag asa ca vin sa le faca ca ei stiu mai bine, dar cum se face afacerea e ca la vaccine, noi punem banii pe care nu-i avem si-i imprumutam tot de la ei. Problema e ca pulverile sunt facute sa fie folosite si nu la artificii. Plecarea multor firme nu mai ridica intrebari ci arata raspunsuri. Haloimasu e doar la inceput, fiecare zi care trece e mai buna decat cea care urmeaza, dar sa nu disperam. Dumenzeu conduce lumea.

    RăspundețiȘtergere
  10. N-am citit inca tot articolul de azi dar primele fraze m-au enervat: cum adica, praful de pusca a fost inventat de nu stiu ce preoti nemti, cand e de notorietate faptul ca praful de pusca a fost inventat de chinezi, inca de prin secolul I e.n., primele date certe despre utilizarea prafului de pusca de catre ei fiind din vremea aia, inventia lui putand fi chiar mai vremelnica???

    RăspundețiȘtergere
  11. "vă voi mai spune doar un element de fapt divers: rețeta originală a cârnaților de Burdujeni, de acum mai bine de 120 de ani, conține o cantitate infimă de silitră(azotat de potasiu, un ingredient cheie în praful de pușcă). Adăugarea sa s-a făcut pentru conservare și culoare."

    TOATA industria mezelurilor de astazi foloseste asa ceva, numai ca astazi se numeste "sare de Praga" sau "sare cu silitra" ce este rozalie la culoare sau "sarea cu nitrit" alba la culoare. Aceeasi Marie, cu alta palarie.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Curing_salt
    https://crinexcom.ro/sare-cu-nitrit/



    "compoziția e un amestec de trei ingrediente: salpetrul(azotatul de potasiu), cărbunele din lemn moale(salcie, tei) și sulful."

    Mai sunt ceva mine de vandut si ceva paduri de taiat.



    "Însă, după Revoluție, întreg complexul industrial a intrat în paragină. Motivul? Prostul management și interesele ocupantului extern."

    Doar devalizarea planificata si ascunsa in spatele unui asa zis "prost management", fara legatura cu "interesul strain".
    Asta este reteta clasica pe care romanii au aplicat-o in intreaga economie interna. De aia au intrat in politica rupti in coate si in cur, iar in cativa ani au ajuns milionari.



    "Prin contractul semnat la inițiativa USR(I), Rheinmetall pune mâna pe 51% din acțiunile viitoarei fabrici de producție a pulberilor, în condițiile în care nu este deloc clar dacă va aduce vreun sfanț din investiția de 500 milioane EUR. Este foarte posibil să se spună că Rhenmetall vine cu know how-ul în timp ce proștii de români cu restul, adică bani și personal calificat. Tare, nu-i așa? O nouă țeapă adâncă, prin intermediul căreia brava armată autohtonă aruncă în aer industria militară de-aici, privatizând-o în cel mai păgubos mod posibil."

    Nu e vorba de "tepe" ci de SPAGI!
    Niste "baieti destepti" tocmai au iesit din saracia in care se zbateau si au ajuns putred de bogati. Multimilionari, mai exact. Dar prostul intotdeauna plateste. Daca va intrebati cine este prostul vesnic si nemuritor, va spun eu: poporul de imbecili care de 35 de ani voteaza cu milioanele fix aceeasi clasa politica formata din FSN-PSD, FSN-PD/PNL, FSN-UDMR si mai nou plus USR.



    "Ceea ce am văzut cu Rheinmetall este însă doar începutul întrucât, în cazul în care nu v-ați prins, România a devenit El Dorado-ul european al producției de arme. Așa-i că nici nu știați?"

    De 35 de ani Romania este EL Dorado-ul european de incompetenta, de prostie si mai ales de HOTIE si de SPAGI!
    Acum doar se pregatesc de noi "tunuri" in stil Bechtel, Microsoft-EADS, etc.
    Sa mai manance si gura baietilor destepti ceva!
    Numai prostii si idiotii nu pot vedea asa ceva.

    RăspundețiȘtergere
  12. "România însă e zero în domeniul industriei militare, dar are alocări mai mari decât Franța sau Italia. Să vă mai spun că țări precum Germania și Spania nu au solicitat niciun sfanț în acest program? De ce oare?"

    De foarte mult timp, Romania este ZERO in absolut orice domeniu.
    La fel ca si vasta majoritate a oamenilor care o populeaza.
    De aia si unii si altii sunt de rasul si bataia de joc a Europei.



    "Doar că, din ceea ce se vede, bravul Guvern de trădători al României merge chiar mai sus cu ticăloșia, inventând o suveică deosebit de păguboasă: statul se împrumută sume fabuloase pentru a încheia parteneriate mixte în care, de facto, industria militară a țării este privatizată pe banii României, întrucât în societățile mixte au controlul partenerii externi. Care parteneri, în plus, par că nici nu bagă mare lucru de bani."

    Guvern DE HOTI, prietene, DE HOTI!
    Si nu orice fel de hoti, ci de gainari mamaligari cu pretentii de mafioti intergalactici, dar de care rade un continent intreg si nu numai. Ce iti scapa tie din vedere este faptul ca reprezentantii poporului sunt exact ca poporul din care se trag! Unii fura pentru ca pot si au de unde, iar ceilalti care nu pot, se oftica.



    "Nu-i frumos să fii prostul lumii? Mai ales în condițiile în care datoria publică e deja nesustenabilă."

    Cand anume in toata istoria lor romanii au fost altceva?



    "Asta-i România, luați cu lingurița!"

    Nu. Astia-s romanii!
    Iau tot timpul cu galeata.
    Si le place atat de mult, de nu se mai satura!
    Romania este doar dupa chipul si asemanarea oamenilor care o populeaza.



    __________
    In final doua intrebari:
    1. Cine anume va plati acest dezmat ce continua de 35 de ani?
    2. Cum anume va plati?

    Daca nu vreti sa fiti prostul care pune portofelul si cârca la bataie, a "n"-a oara in istoria recenta, ca sa nu zicem de la patruj-șopt incoace, solutia reala si 100% corecta intotdeauna a fost una singura:
    Bagajul. Ura! si La gara!

    RăspundețiȘtergere
  13. Romania nu e o țară!
    Romania este fieful medieval al unor "smecheri" din fostul PCR->FSN si din fosta Securitate->SRI.
    Ca intotdeauna, prostul plateste!
    Prostul = poporul care voteza continuu PCR->FSN & Securitate->SRI si nu se mai satura de viata mizera, de umilinte, de abuzuri si de platit. Asa ca primeste exact ceea ce merita, cu varf si indesat plus cu dobanda.
    Ca sa-i ajunga pentru mai multe generatii.

    RăspundețiȘtergere
  14. Citesc de multa vreme tone de informatii, dar sunt lucruri care nu se leaga deloc. Nu cred ca chiar exista prostie asa de avansata in mod natural la nivel inalt, fara ''ajutor''. Ajutorul acela nu vine pe filiera divina, ea eventual il ingaduie pentru ca se spune ca ''zminteala va fi, dar vai de cel prin care vine''. Vorbe vechi dintr-o carte veche. Ce nu a fost posibil in epocile de mai demult, este posibil acum pentru ca toate posibilitatiile negative trebuiesc sa fie epuizate odata declansate de-a lungul secolelor si totul se leaga printr-o cauzalitate fara intrerupere pana se termina ciclul actual a acestei lumi. Cauza si efect (nu karma care inseamna strict ''actiune'' si este un cuvant folosit abuziv) iar pe de alta parte liberul arbitru este o iluzie pentru ca creierul ia decizi inainte de a fi constient de ele. Cateodata ireversibil ca si fapte care mai pot fi reparate si asta este tot ce conteza si suntem unde suntem.

    RăspundețiȘtergere
  15. Romanistanu ,inca de la infiintare, a fost mama si tata doar pt "speciali" (politruci , administratie , aparat represiune , justitie , tagma prehotzeasca ) . Omul simplu a fost mereu un nimeni , bun doar pt corvoada si plata darilor de tot felul . De cate ori dupa 1918 a tras armata si sticletii in plin , in oameni ? A fost represiune in toate regimurile , in toate timpurile .Tzara de cacao....tzara fara viitor . Ura si in vama !

    RăspundețiȘtergere
  16. Iulian Urban:
    "Totul este planificat.
    Romania calca pe urmele Greciei din anul 2010 doar ca va fi mult mai grav, noi nu avem turismul grecilor.
    Colapsul vine cu pasi repezi si va veni din primele luni ale lui 2026 cand guvernul va spune ca "fortat de imprejurari" adica de propria "reforma", pentru a finanta imensul deficit va trebui sa faca ce ordona USR si Niku si va vinde (cu spagi si comisioane uriase pentru politicieni) catre de fondurile de investitii toate participatiile tarii la Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Transgaz etc astfel incat tot ce s-a construit in tara asta, va fi luat de straini pe pret de nimic pentru ca va fi o vanzare fortata.
    Asa ca multumiti PSD PNL USR UDMR pentru anii de guvernare dezastroasa aducand astfel Romania la stadiul de tara, "eminamente agrara" de acum 100 ani si bineinteles lui Nicusor ce va deveni putred de bogat."



    Radu Georgescu:
    "In Romania este o bomba economica cu ceas care ticaie din ce in ce mai rapid
    Aceasta bomba se numeste cursul euro
    Iti explic in acest articol cand va exploda aceasta bomba economica

    1. Romania are cel mai mare deficit de Cont Curent din Europa
    Deficitul de Cont Curent al Romaniei in 2024 a fost de 30 miliarde euro
    9% din PIB
    Adica au iesit din Romania 30 miliarde euro pe ralatia comerciala import – export
    In 2025 deficitul de Cont Curent este si mai mare decat in 2024
    In mod normal cursul euro ar trebui sa creasca in fiecare zi

    2. Monedele sunt ca orice marfa in piata
    Pretul unei monede este dat de cerere si oferta
    Sa presupunem ca leii sunt mere si euro sunt pere intr-o piata
    Daca din piata pleaca camioane intregi de pere (euro) atunci evident ca pretul perelor va creste accelerat

    3. Bomba numita curs valutar este legata la bomba denumita deficit bugetar
    Probabil te intrebi de ce nu creste cursul euro
    Deoarece aceasta bomba este legata la alta bomba economica numita deficit bugetar
    Adica Guvernul se imprumuta sume uriase de euro (pere) de la banci din strainatate
    Cu acesti bani se finanteaza deficitul bugetar si deficitul de cont curent
    Adica Guvernul aduce multe camioane de pere in piata pentru a mentine pretul perelor
    Conform raport BNR din august 2025, statul roman a imprumutat 15 miliarde euro de la banci straine
    Guvernul a imprumutat in 10 luni mai mult decat tot ajutorul FMI din criza economica 2009-2011
    Adica Romania se imprumuta 2 miliarde euro pe luna de la banci straine

    4. Toate preturile din Romania sunt exprimate in euro, a treia bomba economica
    In Romania este o anomalie economica
    Toate preturile sunt exprimate in euro : locuinte, masini, energie, telefonie, dentist, spaga etc
    Preturile sunt legate la euro, doar ca platim lei
    O crestere a euro va creste accelerat inflatia

    5. Cand va exploda cursul
    Aici este un paradox economic
    Bomba va exploda cand Guvernul, in sfarsit, va incepe sa faca reforme economice si va reduce deficitul bugetar
    Cum am explicat la pct 3 cele 2 bombe sunt legate
    Daca la anul Guvernul va reduce deficutul bugetar la 6% (cat ne spune UE) inseamna ca Guvernul nu va mai putea imprumuta indeajuns de multi euro pentru a mentine cursul
    Adica vor fi mai putine pere (euro) in piata
    Iar pretul perelor va creste

    Concluzii
    Pregateste-te de o implozie puternica in economie
    O crestere a cursului va duce la inflatie mare
    Inflatia mare va duce la scaderea consumului
    Scaderea consumului va duce la recesiune economica
    Recesiunea economica va duce la scaderea deficitului de Cont Curent
    Economia nu mai are rabdare
    Se va regla singura si va face tot ce nu au facut toate Guvernele in ultimii 10 ani"

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. "guvernul va spune ca "fortat de imprejurari" adica de propria "reforma", pentru a finanta imensul deficit va trebui sa faca ce ordona USR si Niku si va vinde (cu spagi si comisioane uriase pentru politicieni) catre de fondurile de investitii toate participatiile tarii la Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Transgaz etc astfel incat tot ce s-a construit in tara asta, va fi luat de straini pe pret de nimic pentru ca va fi o vanzare fortata.
      Asa ca multumiti PSD PNL USR UDMR pentru anii de guvernare dezastroasa aducand astfel Romania la stadiul de tara, "eminamente agrara" de acum 100 ani"

      https://www.wall-street.ro/articol/bursa-si-investitii/cfa-statul-ar-putea-incasa-din-listari-la-bvb-mai-mult-decat-din-cresterea-tva.html
      https://www.wall-street.ro/articol/bursa-si-investitii/bolojan-vrea-noi-companii-de-stat-la-bursa-cec-si-aeroportul-otopeni-pe-lista.html

      Ștergere
    2. "Daca la anul Guvernul va reduce deficutul bugetar la 6% (cat ne spune UE) inseamna ca Guvernul nu va mai putea imprumuta indeajuns de multi euro pentru a mentine cursul"

      Sari cu banu' fraiere!
      https://www.luba.ro/ministerul-finantelor-le-cere-bani-romanilor-dobanzile-pe-care-le-ofera

      Ștergere
    3. O inflatie mare avantajeaza multinationalele care vor beneficia de cresterea profitului deoarece ele fac exportul...iar noi pulimea ne vom intoarce pe vremea lui Contantinescu...parca vad imaginile de la TV cand porcii rodeau tevile de fier...Ciorbea era PM...adica o sa facem foamea...!

      Ștergere
  17. Renuntarea totala la productia de armament si la cercetarea de orice fel in domeniul militar, in special in domeniul aeronauitic, disparitia flotei militare romanesti si stoparea cercetarilor in domeniul LASER de la Magurele, printre altele, au fost conditii de baza ale acceptarii romaniei in UE si NATO.

    Desi acceptarea tarii noastre in UE si in NATO s-au facut la date diferite si aparent pe cai diferite, negocierile pentru aderarea la cele doua organizatii, au fost facute “la pachet”.

    Sa nu uitam ca la nivelul anului 1989, Romania era unul dintre cei mai mari producatori si exportatori mondiali de armament usor, din lume! Pretextul pentru renuntarea la productia autohtona de armament, a fost acela ca odata cu intrarea in NATO, trebuia sa aderam la standardele lor, armamentul produs de noi, de inspiratie sovietica, nefiind compatibil cu cel al NATO, de inspiratie americana. Adica, in loc de adaptarea productiei locale pentru noile tipuri / calibre de armament, capacitatile de productie fiind existente din plin, s-a stopat complet productia locala de armament, de orice fel!

    Imediat dupa lovilutie, Magureanu si altii din noua securitate, au incercat sa-si puna cururile pe industria romaneasca de armament dar au inceput negocierile pentru admiterea in UE si NATO si au fost fortati sa renunte. Eu unul, presupun ca renuntarea asta n-a fost pe gtratis, pentru ca ei deja preluasera multe din activele productiei de armament de la noi.

    In mod gresit se da vina pe basescu pentru disparitia flotei romaniei, pretinzandu-se ca el a facut asta ca sa-si bage el banii in buzunar! Nu zic, sigur ca n-a facut asta pe gratis dar in fapt, el n-a facut decat sa puna in aplicare una dintre conditiile aderarii romaniei la NATO si UE. E si motivul pentru care n-a fost gasit vreodata ca fiind vinovat de disparitia flotei. Si nici nu va fi!

    Nu vreau sa-mi mai amintesc cum statul roman, prin joiannis, practic a facut cadou statului francez, mai mult, PLATINDU-I pentru asta din plin, fabrica de elicoptere de la Ghimbav. Sa dai ceva din proprietatea statului tau, in proprietatea altui stat, nu stiu in ce carte de economie se numeste “privatizare” iar noi, pe reteta asta am “privatizat” cam tot ce era esential pentru Romania!

    Nu vreau sa-mi mai amintesc nici cum, in urma cu cativa ani, compania franceza Orange Telecom a scos din pamantul romanesc zeci de mii de tone de fire de cupru, care asigurau sistemul strategic de comunicatii al romaniei, ducandu-le in Franta, fara nici cea mai mica opozitie din partea romaniei, care prin MApN, Ministerul Telecomunicatiilor si CSAT, TREBUIA sa se opuna la asa porcarie!

    RăspundețiȘtergere
  18. Multumim pentru articol. Informatii valoroase.

    RăspundețiȘtergere
  19. Apropo, cu lingurita de plastic, ca sa fie clar !

    RăspundețiȘtergere
  20. Toate sistemele sunt gresit construite in Romania, Sistemul de alegeri( cine nu este in stare de o meserie,excrocii, hotii, intra in politica si conduce tara).
    Interne, armata, sanatate educatie etc. toate au fost facute praf , fara profesionisti, numai pe pile. Mai zilele trecute se vaita cineva de la tribunal ca informaticienii angajati au de fapt orice facultate , numai informatica nu. Si nici nu invata, si le fac varza inregistrarile. Pai daca in justitie totul e pe pile si pe bani, in rest ce mai vreti?

    RăspundețiȘtergere
  21. Asta este realitatea in Romania de azi
    https://www.mediafax.ro/justitie/membrii-retelei-de-trafic-de-influenta-se-laudau-ca-l-au-pus-presedinte-pe-nicusor-dan-si-ca-ei-conduc-economicul-din-romania-e-si-peste-isarescu-23637183
    https://www.mediafax.ro/politic/retineri-de-ultima-ora-in-dosarul-traficului-de-influenta-de-la-vaslui-stenogramele-care-muta-cazul-pana-in-biroul-premierului-marti-m-a-chemat-bolojan-la-el-g-23637065


    https://www.puterea.ro/romania-introduce-codul-personal-de-sanatate-cps-noul-sistem-digital-va-inlocui-cardul-de-sanatate/

    https://www.puterea.ro/bolnavii-din-romania-asteapta-ani-pentru-medicamente-inovatoare-disponibile-deja-in-ue/


    https://www.puterea.ro/patronatele-forta-de-munca-externa-a-devenit-o-necesitate-permanenta-pentru-economia-romaniei/
    https://www.puterea.ro/murad-il-loveste-verbal-pe-tanasa-fara-muncitorii-straini-30-din-firmele-romanesti-cad/




    Cand altii iti spun ceea ce este arhicunoscut ca se intampla de peste 20 de ani de zile, foarte multi patind-o in situatii identice, si anume, sa nu te intorci acasa ca ai sa pierzi totul garantat si sa-ti vezi linistit de viata ta acolo unde iti este bine si unde ai iesit din saracie, tu bati campii cu "dorul de casa" si alte rahaturi emotive ce prind la retarzi si ajungi sarac imbogatindu-i pe altii exact in locul de unde ai plecat rupt in cur de saracie.
    https://www.puterea.ro/am-vrut-acasa-dar-romania-m-a-alungat-povestea-dureroasa-a-unui-roman-intors-din-austria-care-a-renuntat-si-a-plecat-din-nou/
    https://www.tiktok.com/@claudiustan1412/video/7561687273100692758

    "Mintea cea de pe urma" care vine intotdeauna dupa ce realitatea te loveste peste bot si "ajungi la fundul sacului".
    https://www.tiktok.com/@claudiustan1412/video/7568818198078901526

    RăspundețiȘtergere
  22. https://www.tiktok.com/@gheorghepiperea/video/7566901077438778646
    https://www.tiktok.com/@gheorghepiperea/video/7568087491891186966
    https://www.tiktok.com/@gheorghepiperea/video/7564396665663196438

    RăspundețiȘtergere
  23. 🇳🇬 „Nigeria nu vrea să devină următoarea Libie sau Sudan, țări divizate, sfâșiate de război civil” — premierul nigerian Yusuf Tuggar

    El spune că Washingtonul ar putea ajuta la menținerea păcii, dar, în același timp, acuză guvernul de „divizare și transformare a Nigeriei într-un stat eșuat"...ca România.

    RăspundețiȘtergere
  24. nu exista credite si finantari, inflatii si reglari de piete - banii se injecteaza controlat in economia unui stat sau a UE, ca sa poata fi directionati si sa alimenteze puterea si jocurile celor nevazuti. Restul comentariilor sunt doar frustrari ca nu ne-am nascut si noi de vita nobila...

    RăspundețiȘtergere

Atenție! Comentariile sunt supuse moderării și vor fi vizibile după o perioadă cuprinsă între 1 și 4 ore. Sunt permise doar comentariile care au legătură cu subiectul.
Pentru discuţii mai flexibile folosiţi canalul de Telegram Dan Diaconu(t.me/DanDiaconu)