sâmbătă, 17 ianuarie 2026

Tsunamiul chinezesc


În 2025, China și-a consolidat statutul de lider absolut în producția de mașini. Cu 34,35 milioane de unități vândute, China e de departe lider absolut. Ca să înțelegeți magnitudinea, vă voi spune că locul 2 este ocupat de SUA cu 10,5 milioane și Japonia cu 8.8 milioane. 

Statistica nu este însă completă deoarece acelea sunt mașini produse pe teritoriul unei țări. De exemplu, Renault produce în Maroc, dar dacă nu ar fi Renault, Marocul n-ar avea industrie auto. Astfel încât mult mai interesant e să studiem producția GLOBALĂ a statelor. De exemplu, Japonia nu produce doar intern, ci firmele sale au facilități de producție în toată lumea. De aceea în 2024, primul producător mondial de automobile a fost Japonia, cu un volum global de 25-26 milioane de unități, iar China pe locul 2 cu un volum între 23 și 24 milioane de unități. Ce s-a întâmplat în 2025? Producția globală a Japoniei a scăzut, în timp ce producția globală a Chinei a crescut vertiginos. Astfel, China a atins un incredibil număr de 27 milioane vehicule, în timp ce Japonia a rămas la aproximativ 25 milioane vehicule

Statistica aceasta, cu toate că ne arată consolidarea absolută a Chinei pe piața auto, tot nu ne spune întreaga poveste. Diferența pe care o vedem la nivel statistic este încă mică față de cea reală. Sunt fenomene care țin de inerție și care ne fac să vedem cu o oarecare întârziere, din punct de vedere statistic, efectele de la nivelul realității.

Am mai spus-o cu altă ocazie că firmele auto chinezești pe care le cunoaștem, în realitate nu sunt firme de automobile. În timp ce occidentalul are întipărit în cap șablonul conform căruia firma care face oale e o firmă de oale, la chinezi paradigma s-a schimbat radical. Firmele lor auto, de fapt sunt firme tehnologice, nu de automobile. Ați citit bine! BYD nu are ca scop fabricarea de automobile, ci cercetarea tehnologică, iar producția de autoturisme este doar un efect al orientării sale. Ca să înțelegeți, o firmă producătoare de materiale de construcții, poate avea în portofoliul său producția de cuie, ceea ce n-o face însă un producător de cuie, ci un producător și de cuie. La fel e  și cu mașinile chinezești, dar la o altă scară.

Să vă dau ca exemplu Huawei. Cu toate că au lansat cinci modele de mașini - absolut remarcabile - nu dețin o facilitate de producție de automobile. Astfel, Aito a fost fabricată în facilitățile Seres, Luxeed la Chery, Stelato la BAIC Group, Maextro la JAC Motors. Limuzina premium Qijing(abia apărută anul acesta) se produce la GAC Group. 

De partea cealaltă, Xiaomi produce modelele sale în propria fabrică, denumită „Super Factory”. Nu întâmplător am luat aceste modele. Atât Xiaomi cât și Huawei sunt cunoscute în lumea tehnologică, dar când punem în balanță producția auto obținem o simetrie fantastică. Astfel, Xiaomi își produce mașinile în fabrica proprie, dar telefoanele le-a produs externalizat(la facilitățile altor producători). Huawei produce telefoanele în propriile facilități, dar producția auto a externalizat-o la alții. Ce trebuie înțeles de aici? Nici mai mult nici mai puțin decât că fabricarea unei mașini - operație extrem de complexă în sine - a ajuns o chestiune extrem de facilă în China. 

Elementele pe care vi le-am descris ne explică într-o oarecare măsură motivul pentru care metricile cu care lucrează chinezii sunt efectiv infernale pentru un occidental. Producția unui nou model auto durează în Occident între 4 și 5 ani. Știți cât durează în China? Între 12 și 18 luni!!! Practic, în momentul în care un producător chinez scoate o nouă mașină pe poarta fabricii, un producător european abia se află în etapa de „Concept și Strategie”, adică prima a dezvoltării. Ce naiba valabilitate mai are strategia pe care o faci dacă anul următor, când tu ești cu modelul occidental în faza de „Inginerie și Proiectare”(faza 2), chinezul mai poate scoate două modele diferite(această fază durează uzual între 18 și 24 de luni). Iar când tu, cu „mașina minune” proiectată hăt, în trecut ești în faza de „Testare și valiadare”(12-18 luni), chinezul mai scoate încă un model! La occidentali însă nu s-a terminat treaba deoarece vine faza de „Pregătire a producției” care mai durează între 6 și 8 luni. Înțelegeți diferența?

Când tu te sui fericit în noua ta mașină occidentală, trebuie să conștientizezi că, din punctul de vedere al conceptului, ea este deja cu cel puțin trei generații în urmă față de o mașină chinezească ieșită acum pe poarta fabricii. Și aici adăugați un alt „amănunt”: prețul! De exemplu, Huawei Maextro are un preț situat între 98 000$ și 145 000$, în timp ce concurentul său direct, Mercedes-Maybach S 680 are un preț situat între 345 000$ și 480 000$. E adevărat, Mercedes-Maybach S 680 e un simbol al statutului social în Occident, astfel încât astfel de comparații pică, mai ales că Huawei Maextro nu are o istorie în spate. Însă, un client care nu ar pune baza pe astfel de „finețuri”, ce ar alege?

Dacă la categoria lux treburile sunt discutabile din cauza altor elemente, precum cel privind poziționarea mărcii, în zona de consum, acolo unde oamenii cumpără o mașină pentru a merge din punctul A în punctul B, totul devine de-a dreptul șocant. Să vă dau un exemplu relevant. BYD Seal costă între 13 600$(varianta plugin hybrid) și 24 500 $ varianta elctrică. Varianta premium al BYD Seal este de 28 500$. Acestea sunt prețurile din China! Competitorii occidentali ai acestui model au următoarele prețuri: 

  • Tesla Model 3 ~$43.000 - $46.000
  • BMW i4 ~$58.000 - $65.000
  • Hyundai Ioniq 6 ~$45.000 - $52.000
  • Volkswagen ID.7 ~$55.000 - $60.000

Credeți că mai are sens discuția? Imaginați-vă că din momentul actual situația se va tot adânci, iar motivul pentru care se va întâmpla asta ține de un fenomen pe care îl vom înțelege imediat. Nu, nu e vorba de statistică, nu e vorba de vreo metrică sau de alt element pe care-l cunoaștem. Este altceva!

China deja trăiește în viitor, făcând un pas uriaș, pe care ceilalți nici măcar nu-l pot înțelege. Managerul unei companii auto din Europa își promite să facă reduceri de costuri și să câștige tehnologic bătălia cu China, prin prezentarea unui produs impecabil din toate punctele de vedere. Asta în timp ce managerul de proiect al unei mașini chinezești nici măcar n-are habar că acea companie europeană există. Mai mult, spre deosebire de managerul european, cel din China nu face nicio economie ba, mai mult, constată cu stupoare că are bani să pună pe mașina sa materialele de calitate premium, că poate să angajeze cei mai bine cotați designeri sau ingineri de pe piață! Iar la final mașina chinezească e mai bună și mai ieftină decât cea europeană/occidentală! Nu-i așa că viața e nedreaptă pentru europeni/occidentali? De ce se întâmplă toate acestea? 

E același fenomen care se petrecea pe vremea în care Egiptul căuta să intre pe piața bumbacului, imitând Anglia. Totul a fost un eșec. Muhammad Ali, un conducător luminat care încerca să transforme Egiptul într-un stat modern, cu o industrie contemporană vremurilor, a făcut eforturi monumentale pentru a imita Occidentul. Agricultura Egiptului producea cantități imense de bumbac. Astfel, Muhammad Ali a intuit oportunitatea și a achiziționat echipamente moderne pentru producerea metrajelor. Însă, cu toate că modelul părea identic, aceleași mașinării care în Anglia reprezentau succesul, în Egipt au fost un eșec răsunător. Motivul? Nimeni nu înțelegea ce naiba vrea să facă Muhammad Ali! De ce? Dincolo de mașinării, modelul care transforma mașinăriile în succes era cel antreprenorial, existent deja în ADN-ul societății occidentale, în timp ce în Egipt și Orient era ceva absolut de neînțeles. Nici măcar el, marele conducător, nu avea habar ce-i aia!

Revenind la industria auto, motivul pentru care companiile occidentale sunt efectiv în afara jocului ține exact de aceleași motive. China are nu doar tehnologia fizică, ci, mai ales, pe cea de la nivelul societății. Dincolo de mașinării, chinezii lucrează după un nou model antreprenorial, absolut diferit de cel occidental. Este absolut uimitor modul în care se auto-organizează companiile chineze și, mai ales, modul în care adoptă tehnologia. Imaginați-vă că aveți față în față o armată de cavaleri din Evul Mediu și câțiva soldați contemporani dotați cu mitraliere. Oricât de bravi ar fi cavalerii, soldaților cu mitraliere nu le va fi absolut deloc greu să-i anihileze pe toți în câteva secunde. Și asta chiar dacă respectivilor cavaleri le-ar fi date mitraliere. Avându-le pe mână, n-ar ști ce să facă cu ele deoarece le-ar fi imposibil să le încarce.

Cam asta e diferența dintre China(și cele câteva națiuni asiatice care deja gravitează în jurul său) și restul lumii. A spune că SUA vor reuși să-i îngenuncheze acum e ca și cum ai spune că Spania după Pacea de la Westfalia ar fi putut să învingă Olanda sau că Olanda de după Tratatul de la Utrecht ar fi putut învinge Anglia sau că Anglia de după 1945 ar fi putut învinge SUA. Nu e nevoie de un război pentru ascensiunea Chinei deoarece e ca și cum un călăreț ar încerca să depășească o mașină contemporană pe autostradă. 

Revenind la zona auto, situația e absolut ilustrativă pentru toată tranziția pe care o vedem. Occidentalii au rămas fideli unei viziuni istorice. Pentru ei mașină înseamnă o marcă solidă, cu tradiție și foarte mult marketing, cu o largă adeziune în rândul publicului, care are diverse emoții atunci când își achiziționează mașina. Mai mult, industria auto occidentală se bazează pe vechiul model second-hand, în care există o stratificare socială a achiziției de mașini: cei bogați își iau mașini noi, finanțându-le parțial cu venitul rezultat din vânzarea mașinii vechi pe piața second-hand. În China, treptat, modelul acesta e șters cu buretele. Pe nimeni nu interesează valoarea de revânzare a mașinii întrucât, treptat, mașina devine exact ca un telefon. Eu n-am habar ce s-a întâmplat cu telefoanele mele vechi. Dacă de vechiul meu telefon din anii 90 - un Motorola StarTac - încă îmi amintesc, la ora actuală nu am habar ce telefoane am folosit în ultimii 10 ani. La cel actual cunosc marca, dar n-am habar modelul său. Efectiv nu mai știu! Cam așa e și la chinezi cu mașinile. Mașina nu mai e un obiect de cult, s-a modificat optica socială. Culmea, optica socială s-a modificat și în Occident, doar că producătorii n-au habar încă de acest lucru. Și chiar dacă ar avea habar, n-ar putea - din punct de vedere tehnologic - să facă față noilor cerințe ale pieței.

Înainte de final vă voi spune că, tot derulând paginile de știri, mi-a apărut una în care Volksswagen prezenta noul său model de volan care urmează să intre în producția de serie în curând. Era ceva de o urâțenie rar întâlnită. Iar ăia îi făceau publicitate, considerându-l o chestie epocală. Serios? Cine naiba mai e interesat de cum arată volanul? Contează cum te simți în mașină. Consumatorul de azi nu mai e unul tehnicist decât în ceea ce privește tehnologia digitală. Vrea să fie uimit când se urcă în mașină, nu să citească un prospect în care inginerul german să-i explice ce deșteptăciune a făcut el inventând un buton care optimizează consumul de energie atunci când faci viraje. Aiurea, astfel de chestii plictisesc, iar consumatorul se așteaptă să fie incluse în produsul final implicit și fără zgomot. 

Sper că ați înțeles diferențele care impulsionează China și care-i fac pe refractarii occidentali să arate precum romanii care aveau speranța că barbarii cu care se confruntau erau ultimii. Și asta când valurile de invazie abia începeau să se manifeste. Așa e și cu mașinile și la fel e cu întreaga nouă economie!

28 de comentarii:

  1. Domnule Diaconu, vă rog, deși nu are legătură cu subiectul, să ne spuneți câte ceva despre moneda fiat și creditul fracționar și cum acestea afectează sistemul financiar actual și spirala continuă a datoriilor.Am citit un articol de-al lui Alex Kreiner de pe blogul lui Bogdan Herzog în care Kreiner vorbește despre creditul fracționar și moneda fiat ca fiind principalele cauze ale spiralei nesfârșite a datoriilor.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Omule, dacă ai internet, găsești destule informații despre aceste subiecte. Pune-ți discernământul la treabă, nu mai aștepta mură-n gură.

      Ștergere
    2. DD a scris despre asta de nenumărate ori însă nu oi fi fost tu pe fază.

      Ștergere
  2. "diferențele care impulsionează China și care-i fac pe refractarii occidentali"

    Aici parafrazez un campion mondial la box:

    "Toată lumea are un plan până primește un pumn în gură." - Mike Tyson

    Mașina că și orice obiect de cult care face apel la sentimentele umane cum ar fi IUBIREA se lovește de Realitate.
    Știm toți în Occident că față de Orient noi occidentalii când iubim imediat ne facem planuri.
    Nu putem ieși din determinarea noastră de a ne plănui IUBIREA.
    E că și fata dragă care se vede iubită de băiat și imediat își face planuri de măritiș.
    Și întotdeauna când îți faci astfel de planuri de iubire ajungi cu un pumn 👊 in freză. E că o lege nescrisă dar cântată de cântăreți, dramatizată de scriitori și văzută în filme.
    Totuși viața bate filmul.

    Revenind, de ce nu poate Occidentul să renunțe la paradigma lui de plănuire rocambolescă?

    Modelul chinezesc este într-adevăr șocant dar așa funcționează realitatea.
    E că și cum China a făcut un Hacking al realității.

    Ei fac cercetare nu producție.
    Producția este doar un efect secundar, nu principal.

    România chiar a aderat la ideea de a-și termina toate unitățile de producție comunistă pe motive de... Energofage.

    Dar ce am pus în loc?
    Nimic.
    Am găsit să mergem sa lucrăm în fabricile din Germania.(Includ toată Europa)
    Dar nici măcar în Germania modelul lor nu mai funcționează.
    De ce?
    Am uitat de cercetare.
    Nu mai cercetăm nimica, luăm totul de-a gata așa cum este.

    E șocant dar și revelator.
    Acest pumn 👊 in freză ar avea menirea să ne trezească.

    Să renunțăm la planuri ar părea cea mai bună idee.
    Oricum nu au succes.
    Ce punem in loc?

    In mod logic ar trebui sa ne apucăm de CERCETARE TEHNOLOGICĂ.

    Dar cu cine?
    Mafia nu face cercetări decât cel mult se interesează și face investigații pentru a ști pe cine sa elimine și a domina competiția.

    Doar că competiția nu mai este ce a fost.
    Chiar și mafia mondială și-a atins limitele.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Mike Tyson are dreptate. Acum ca iobagi prosti ce suntem trebuie doar să ne întrebăm precum în romanul cu același nume:
      “Ce-i de făcut”?

      Ștergere
    2. Toată lumea are un plan până primește un pumn în gură.
      — Mike Tyson

      Mult timp am crezut că problema noastră este lipsa de forță. Că nu suntem destul de mari, destul de bogați, destul de organizați. Abia târziu mi-am dat seama că am pus întrebarea greșit. Nu lipsa forței ne definește, ci faptul că am intrat mereu în ringuri care nu ne aparțin.
      China nu ne provoacă. China lovește. Iar între provocare și lovitură e o diferență subtilă, dar decisivă. Provocarea cere răspuns. Lovitura cere mișcare.
      Românul a fost educat să creadă că demnitatea stă în a rezista. În a strânge din dinți. În a „nu ceda”. Dar există o formă de inteligență care nu se vede în încordare, ci în absența ei. În acel pas lateral care nu pare eroic, dar salvează tot ce contează.
      Nu ne luptăm cu pumnul Chinei. Nu pentru că am fi lași, ci pentru că pumnul nu e o persoană, ci o stare a lumii. Și nu lupți cu stările lumii — le traversezi.
      De altfel, nu ar fi prima dată când supraviețuim astfel. Istoria noastră nu e una a victoriilor frontale, ci a retragerilor inteligente. Când ienicerii veneau ca o lovitură grea, nu i-am întâmpinat cu pieptul gol. Am dat foc câmpurilor, am pârjolit drumurile și ne-am retras în munți. Nu ca să dispărem, ci ca să rămânem. A fost și aceea o eschivă — una colectivă, instinctivă, mai înțeleaptă decât orice jurământ de onoare.
      Am observat că ori de câte ori ne-am făcut planuri mari, ne-am trezit cu realitatea în față, dureroasă și scurtă. Ca și cum istoria însăși ar avea un simț al umorului brutal. Planurile noastre au fost întotdeauna prea drepte pentru o lume care lovește oblic.
      Poate că greșeala noastră nu a fost lipsa de strategie, ci atașamentul față de ea. Am confundat seriozitatea cu rigiditatea și stabilitatea cu imobilitatea. Între timp, lumea a devenit rapidă, alunecoasă, imposibil de apucat cu mâinile goale.
      Nu vom câștiga ca forță. Spun asta fără tristețe. Forța e un joc al celor care au început primii. Noi am ajuns mai târziu și am adus cu noi altceva: capacitatea de a ne strecura printre lucruri, de a ne adapta fără să știm exact la ce, de a supraviețui fără să transformăm supraviețuirea într-o ideologie.
      Există popoare care se definesc prin ce construiesc. Altele, prin ce cuceresc. Noi, poate, prin ce evităm. Și nu e o rușine în asta. Eschiva nu este fugă, ci o formă superioară de prezență.
      În viață am învățat același lucru. În iubire, la fel. De fiecare dată când am vrut să fixez viitorul, prezentul m-a corectat. De fiecare dată când am încercat să țin lucrurile pe loc, ele au plecat. Abia când am renunțat la ideea de a controla direcția, am început să rămân întreg.
      Poate că și pentru noi, ca țară, adevărul e la fel de simplu și de greu de acceptat: nu trebuie să fim acolo unde cade pumnul. Trebuie să fim acolo unde pumnul nu ajunge.

      Mike Tyson știe asta cu corpul.
      Noi am mai știut-o odată, cu munții.
      Și poate că asta ne este suficient.

      Ștergere
  3. Acum 100 de ani încă mai existau oameni sănătoși la cap:

    https://dangerousminds.net/comments/100_years_ago_some_people_were_really_hostile_to_the_introduction/

    "Hostile to the introduction" adică sănătoși la cap.

    "Vermont passed a law requiring a person to walk in front of the car waving a red flag, which rather defeated the purpose of using the car in the first place. In Glencoe, Illinois, someone stretched a length of steel cable across a road in an effort to stop 'the devil wagons.' Some cities banned automobiles outright."

    RăspundețiȘtergere
  4. Producatorii vechi sunt salvati de alegerea chinezilor de denumiri de marci si modele.
    As vrea sa aud manelistul clasic zicand ‘mi-am luat un qikong luxeedy cu tablete si plafon cu beculete ‘ . Si pseudo-it istul, desi e atras de tablete si tegnologia de avangarda, ii va fi frica de reparatii si garantie.
    Ce e mai interesant e ca modelele europene de exemplu, in ciuda timpului mare de la proiectare la productie, tot nu sunt foarte fiabile.
    Deja au implementat toti sau aproape toti strategia ca masina e produsa sa fie bun consumabil pe termen scurt , ca si telefoanele, se vede pe calitea si durabilitatra lor. Au incercat integrarea si a prestigiului si imaginii marcii in societate si pe asta inca se bazeaza. E la fel si la telefoane. A durat mult sa schimbe lumea un sistem cu care s au obisnuit si sa treaca la altul, chiar daca e mai performant.

    In loc de mar , o pitipoanca nu cred ca ar alege qungbong babong.

    Inca vesticii nu au fost loviti de lumea reala , inca tot se leaga de marci si traditie. La noi , mai mult imaginea si prestigiul marcii conteaza. E vorba de cultura, de civilizatia noastra. Asa ceva cred ca se schimba doar cand oamenii sunt loviti tare de realitate, de foame, sau prin educatie, in mult timp.
    La noi sunt sigur ca va fi o copie a ce se va intâpla in vest , dar cu un ‘delay’ de cativa ani, la fel cum a fost cu orice, inclusiv constitutia si introducerea sensului giratoriu . Nu le -am descoperit , Inca nu le intelegem, dar le-am adoptat.
    Adoptarea, si doar ca si piata de consum pentru asa ceva cred ca va dura daca vom avea de ales. Modificarea mentalitatii nu cred ca se va intampla. Noi suntem mai ‘sedentari’ ca sa spun asa, ne schimbam mai greu. Poate e bine, poate e rau, nu stiu.

    RăspundețiȘtergere
  5. https://www.youtube.com/watch?v=Us81vNuX81U

    RăspundețiȘtergere
  6. Domnul Dan, am fost iar blocat la sectiunea mesaje pe canalul telwgram. Nu mai pot posta comentarii. Nu sunt eu vreo inteligenta dar e frustrant.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Eu nu am făcut blocări. Da-mi totusi userul tau de Telegram ca poate esti in pending.

      Ștergere

  7. Vader
    @byzak68
    ·
    11 h
    Dacia Sandrider a castigat raliul Dakar.
    Cotco-dacii si haterii să se abțină.
    Dacia a câștigat Raliul Dakar 2026
    De la euronews.ro
    P C
    @PCristi7
    ·
    9 h
    tare rau modelul din poza :D
    Vader
    @byzak68
    Da. La București e un departament de proiectare si dezvoltare foarte mare.Cred că e printre cele mai mari din Europa. Sunt toti unul si unul.O stiu de când aveam legături in industria auto.Fac aia niste proiecte futuriste pe acolo de te doare mintea. Si la motoare nu numai design

    https://www.euronews.ro/articole/dacia-a-castigat-raliul-dakar-2026

    RăspundețiȘtergere
  8. Tot ce spui tu aici ar avea importanta intr-o lume globalizata. Numai ca, vezi tu, globalismul e mort. Si ma bucur ca e mort! Stii cine l-a omorat? Trump. Scrie-i o poezie si roaga-i de sanatate. Poti sa crezi ce vrei despre Trump, dar daca nu castiga alegerile tu nu mai aveai blog.

    RăspundețiȘtergere
  9. Am fost in Germania de curând, și am vizitat in Wolfsburg centru Autostadt al lui Volkswagen. Acolo am văzut istorie, mărcile pe care le deține grupul, și ce tehnologii au dezvoltat. Însă am văzut și pavilioanele cu mărcile aferente, in unele chiar m-am urcat (Audi RS6 etron, VW ID7, Skoda Eniaq, Cupra, VW Golf R). Mașinile sunt frumoase, însă da - senzația de plastic ieftin nu m-a părăsit deși modelele erau premium! Menționez că nu m-am urcat în nici o mașină chinezească, presupun însă pe baza imaginilor de pe media că respectiva calitate e diferită și mai bună decât cea occidentală. Apoi am fost într-un showroom la VW, m-a contrariat prețul unui Touareg R hibrid, peste 115000€! Mi s-au părut enorm. Și încă ceva! Accesul industriei auto europene la resurse este afectat, condiționat de politicile de la vârf, politici ce nu ajută deloc, Europa fiind prinsă între o Americă ce impune taxe și expune un show de forțe și o Asie ce se dezvoltă fulminant, introducând tehnologii uimitoare in produsele lor! Mulțumesc

    RăspundețiȘtergere
  10. China depinde vital de petrolul greu (heavy oil), pe care il poate doar importa. Zacamintele de heavy oil se gasesc in Rusia, Canada, Iran si Venezuela. Importurile din Venezuela le-a pierdut. In curand va pierde si Iranul, regimul de acolo va cadea si americanii vor controla petrolul Iranian. In Canada petrolul greu se afla in Alberta. Ce sa vezi, tocmai zilele astea are loc un referendum pentru independenta Albertei, iar canadienii stau cu orele la cozi imense sa voteze in favoarea independentei. De aia s-a grabit comunistul Carney sa semneze acord cu chinezii. Dar nu-i va ajuta prea mult, pentru ca Trump va pune mana pe Alberta, apoi Canada se va milogi sa fie primita in uniune ca sa nu moara de foame. Asadar China va ramane doar cu Rusia, care e disperata sa incheie afacerea proasta pe care a inceput-o in Ucraina. Unul dintre termenii pacii va fi sa rupa legaturile cu China. Urlati la stele cat vreti, dar castigatorul va fi Trump. Si nu ar trebui sa urlati deloc, ca fara el nu mai pupati voi bloguri, X, sau alte surse de informare neaprobate de regimul bolsevic de la bruxelles. Erati toti vaccinati pana acum cu cele 10 doze pe care vi le-a cumparat ursula inca din 2021. Ma rog, aia care supravietuiati pana la a 10-a.

    RăspundețiȘtergere
  11. Imperiul de gheață
    https://substack.com/@jackanalytics/note/p-184341154?r=6khafw

    RăspundețiȘtergere
  12. Daca liderii europeni aveau ceva in cap, ii ofereau lui Trump Groenlanda legata cu o funda rosie. Prostia se plateste, iar la nivelul asta se plateste extrem de scump. Europa va disparea in 50 de ani. Pamantul nu va disparea, dar popoarele, culturile europene nu vor mai exista nici macar in carti.

    RăspundețiȘtergere
  13. Ce nu recunosti tu este ca abordarea chinezeasca nu este penalizata prin reglementare ci este lasata pe spinarea consumatorului, adica in toata masa de produse chinezesti de o anumita categorie, unele sunt de o calitate buna alte de o calitate foarte proasta, si nici o reglementare nu le opreste si nici nu sunt alte consecinte, daca tu consumatorule european nimeresti pe cea proasta asta e fraiere ti-ai luat teapa... si nici nu esti lasat sa faci mare zgomot ca ti-ai furat-o lucrul asta l-am invatat de la sine cumparand pe Ali Express, asa ca de aia merge risk no penalty la chinezi, dar tu vezi numai viteza, insa de acord mecanismele de penalizare sunt invechite de ambe parti, in special cel european, dar sa slavim ce ceilalti ca nu e cazul.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Da, adevărat, chinezii care vând pe eBay, AliExpress și chiar Temu (nu toate), oferă mărfuri pe care nu le-ar vinde la chinezii din China (calitate bună), care se vând pe TaoBao, dar românii nu au access la TaoBao care vinde extern doar in Singapore, Thailanda, Anglia, SUA, Canada si Anglia. Dar pot confirma calitatea mărfurilor de pe TaoBao e evident câteva clase peste celelalte site-uri

      Ștergere
  14. Pai sa vin chinezii, ca e o gaura in piata. Eu am cautat mult si bine cand mi-am luat ultima masina. O masina nemteasca nu se mai ia in calcul pentru ca e scumpa si proasta. Pana la urma am luat o franceza, care are un raport pret calitate mult mai bun.

    RăspundețiȘtergere
  15. Suntem in mijlocul unui razboi mondial hibrid, care se poarta pe mai multe dimensiuni, dar razboiul principal este cel rasial. Toate celelalte dimensiuni sunt secundare. Continentul european a fost invadat de barbari care ne urasc de moarte, iar invazia a fost una planificata chiar de liderii europeni, niste gunoaie globaliste care in fata dusmanului au ales sa tradeze ca sa nu trebuiasca sa lupte. Lasitate si tradare mai mare nu a existat in toata istoria lumii. Stramosii nostri s-au luptat 1000 de ani cu invadatorii si au reusit sa le tina piept cu mari sacrificii de sange, iar acum cred ca se rasucesc in morminte. Dupa ce barbarii cuceresc total vestul Europei, ce credeti ca urmeaza? Evident, urmeaza estul, adica noi. Romania e o tara mica si slaba, noi nu vom supravietui ca natie decat daca Europa supravietuieste. Si aici nu vorbesc despre UE, care e o constructie de tip sovietic si pe care o detest. Vorbesc despre popoarele si culturile europene. Iar Europa nu supravietuieste decat daca SUA castiga razboiul. Asta nu va fi suficient pentru noi, dar e o conditie necesara. Dupa aceea mai avem o sansa ca vestul Europei sa se trezeasca si sa trimita barbarii inapoi de unde au venit. Altfel disparem cu totii, si ei si noi.

    RăspundețiȘtergere
  16. Apropo de titlul articolului, am găsit un răspuns la întrebarea autorului articolului aici postat, a multor altora de pe Pământ și a mea: ce a făcut China pentru Venezuela ?
    Vă rog observați calendarul ORAR al *Loviturilor Fulgerătoare* aplicate de Dragonul Asiei în 48 de ore....
    iată articolul Ce a făcut China recent?de Kurt Grötsch
    Partea Întâia
    Fără demonstrații retorice goale în stilul lui Trump sau Macron, China a început o serie de acțiuni concrete, motivată de evaluarea sa conform căreia Statele Unite au transformat controlul asupra petrolului venezuelean într-un instrument de a limita prezența Chinei în America de Sud și de a obstrucționa o traiectorie de creștere rapidă și ireversibilă.
    China a luat măsuri care au vizat direct linia de flotație a imperiului american, întrucât agresiunea împotriva Venezuelei constituie o declarație de război împotriva proiectului mondial multipolar și împotriva grupării BRICS.
    La doar câteva ore după ce a apărut vestea răpirii președintelui Nicolás Maduro, președintele Xi Jinping a convocat o reuniune de urgență a Comitetului permanent al Biroului Politic al Partidului Comunist Chinez, care a durat exact 120 de minute. Nu au fost emise declarații oficiale și nu au fost formulate amenințări diplomatice. În schimb, a prevalat o tăcere premergătoare furtunii, activând ceea ce strategii chinezi descriu ca un „răspuns asimetric cuprinzător” la agresiunea care viza partenerii Chinei din emisfera vestică.
    Venezuela reprezintă capul de pod strategic al Chinei către America Latină, chiar în „curtea din spate” a Statelor Unite.
    Prima fază a răspunsului Chinei a început pe 4 ianuarie, la ora 9:15, când Banca Populară Chineză a anunțat discret suspendarea temporară a tuturor tranzacțiilor în dolari americani cu companii legate de sectorul american de apărare. Firme precum Boeing, Lockheed Martin, Raytheon și General Dynamics au aflat că toate tranzacțiile cu China au fost înghețate, fără avertisment prealabil.
    În aceeași zi, la ora 11:43, State Grid Corporation of China, operatorul celei mai mari rețele electrice din lume, a anunțat o analiză tehnică cuprinzătoare a tuturor contractelor cu furnizorii americani de echipamente electrice, semnalând efectiv începutul decuplării tehnologice de Statele Unite.
    La ora 14:17, Corporația Națională de Petrol din China, cea mai mare companie petrolieră deținută de stat din lume, a anunțat o reorganizare strategică a rutelor sale de aprovizionare la nivel global. Aceasta a marcat reactivarea „armei energetice”, prin anularea contractelor de furnizare de petrol către rafinăriile americane în valoare de 47 de miliarde de dolari anual.
    Petrolul destinat anterior Coastei de Est a SUA a fost redirecționat către India, Brazilia, Africa de Sud și alți parteneri din Sudul Global, declanșând o creștere de 23% a prețurilor petrolului într-o singură sesiune de tranzacționare.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. ,,comunisti din toate tarile unitiva,, comunismul sau marksismul sau -ismul , nu sunt SCOP, sunt mijloc prin care TU fraiere esti dus unde trebe. In curand vom vorbi din nou de proletari, deoarece vor fi singurii cu sirviciu, fata de restul, crezand ca au o demnitate si o speranta...
      Oare nu va intrebati de ce congresul SUA abia cu 1 vot a reusit sa nu blocheze miscarea de schimbare a regimului marxist de la Caracas ?

      Ștergere
  17. Partea a doua
    Mai important, mesajul strategic era inconfundabil: China poate sufoca energic Statele Unite fără a trage un singur foc de armă.
    Într-o altă mișcare, China Ocean Shipping Company (COSCO), care controlează aproximativ 40% din capacitatea maritimă globală, a implementat ceea ce a numit „optimizarea rutelor operaționale”. Navele chineze au început să evite porturile americane precum Long Beach, Los Angeles, New York și Miami.
    Aceste porturi puternic dependente de logistica maritimă chineză au pierdut brusc 35% din traficul lor obișnuit de containere, provocând un șoc sever corporațiilor mari precum Walmart, Amazon și Target, ale căror lanțuri de aprovizionare s-au prăbușit parțial în câteva ore.
    Ceea ce a ieșit cel mai în evidență a fost sincronizarea momentului acestor măsuri, creând un efect în cascadă care a amplificat exponențial impactul lor economic. Aceasta nu a fost o escaladare treptată, ci un șoc sistemic menit să împiedice capacitatea Americii de a răspunde.
    Înainte ca Washingtonul să poată absorbi complet lovitura, China a activat o altă pârghie: mobilizarea Sudului Global. Pe 4 ianuarie, la ora 16:22, ministrul chinez de externe Wang Yi a oferit Braziliei, Indiei, Africii de Sud, Iranului, Turciei, Indoneziei și altor 23 de țări condiții comerciale preferențiale imediate, condiționate de refuzul lor public de a recunoaște orice guvern venezuelean instalat prin sprijin sau intervenție din partea SUA.
    În mai puțin de 24 de ore, 19 țări au acceptat oferta, conduse de Brazilia, urmate de India, Africa de Sud și Mexic. Conceptul unei „lumi multipolare funcționale” a devenit astfel o realitate concretă.
    China a reușit să formeze instantaneu o coaliție anti-SUA prin utilizarea stimulentelor economice.

    RăspundețiȘtergere
  18. Partea a treia
    „Lovitura finală” a venit pe 5 ianuarie, când Beijingul a activat arma financiară. Sistemul de plăți interbancare transfrontaliere (CIPS) din China a anunțat o extindere a capacității sale operaționale de a procesa orice tranzacție internațională care urmărește să ocolească sistemul SWIFT controlat de SUA.
    Astfel, China a oferit lumii o alternativă completă și eficientă la sistemul financiar occidental. Orice stat, companie sau bancă care dorește să desfășoare activități comerciale fără a se baza pe infrastructura financiară a SUA poate utiliza acum sistemul chinezesc, care este cu 97% mai rapid și mai ieftin.
    Răspunsul a fost imediat și copleșitor: în primele 48 de ore, au fost procesate tranzacții în valoare totală de 89 de miliarde de dolari, iar băncile centrale din 34 de țări au deschis conturi operaționale în cadrul sistemului chinez – accelerând dedolarizarea uneia dintre sursele cheie de finanțare ale Statelor Unite.
    Pe frontul tehnologic, China, care controlează 60% din producția globală de pământuri rare, vitale pentru fabricarea semiconductorilor și a componentelor electronice, a anunțat restricții temporare asupra exporturilor acestor minerale către orice țară care a sprijinit răpirea președintelui Nicolás Maduro.
    Această decizie a alarmat giganți tehnologici americani precum Apple, Microsoft, Google și Intel, ale căror sisteme de producție s-ar putea confrunta cu perturbări severe în câteva săptămâni.
    Fiecare mișcare chineză lovește direct inima economică a imperiului american.
    „Ce a făcut China pentru Venezuela?”, se întreabă deopotrivă aliații și adversarii.
    Răspunsul este acum clar: fără a declara război, China acționează, influențează și impune noi realități.
    Notă – Kurt Grötsch este un academician și cercetător german, doctor în filosofie la Universitatea din Nürnberg, MBA la Madrid, profesor și lector la universități europene și internaționale. Specialist în cultură, comunicare și industrii creative; fondator al mai multor instituții culturale; vicepreședinte al „Catedrei China” și ambasador al Universității Minzu din China.

    RăspundețiȘtergere
  19. Un articol ...interesant, în spiritul exprimat de chinezi: https://ortodoxinfo.ro/2026/01/18/interviul-lui-tucker-carlson-cu-sergei-karaganov-in-2-ani-rusia-va-lovi-nuclear-germania-si-marea-britanie/
    Rusul punctează tare, ca Mike Tyson odinioară.Cine să-l audă?!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Karaganov a spus ca maxim doi ani mai sunt pana la un atac nuke preventiv rusasupra Ioropei deVest....

      Ștergere

Atenție! Comentariile sunt supuse moderării și vor fi vizibile după o perioadă cuprinsă între 1 și 4 ore. Sunt permise doar comentariile care au legătură cu subiectul.
Pentru discuţii mai flexibile folosiţi canalul de Telegram Dan Diaconu(t.me/DanDiaconu)