Să începem cu partea hazlie. Trump pretinde că Meloni l-a implorat să-și facă o fotografie împreună. Unii râd, neînțelegând că o astfel de informație e deosebit de prețioasă întrucât ne arată declinul cognitiv al lui Trump. Probabil, dacă aș fi în clasa a șasea, aș putea să afirm că Bella Hadid m-a rugat s-o scot la o întâlnire. Dar chiar și în acele condiții aș spune-o cu teamă întrucât s-ar putea afla că ... după toată tărășenia am căzut din pat și m-am trezit. Cam asta e treaba cu Trump. El se află - atunci când e în formă maximă din punct de vedere mental - undeva pe la pubertate. Toată lumea cu capul pe umeri înțelege că afirmațiile precum cea cu Meloni arată fața adevărată a Occidentului.
Keir Starmer urmează să-și piardă fotoliul deoarece scandalurile legate de violurile în grup acoperite încep să iasă la suprafață. Merz și Macron - două nulități care și-au prăbușit economic țările - se află în mijlocul unui scandal ca efect al dorinței lor de a continua să profite de pe urma războiului din Ucraina. De fapt, povestea cu Ucraina poate fi sumarizată mult mai clar: Europa a sacrificat-o crezând că va da lovitura. De fiecare dată a escaladat mai sus, crezând că, după escaladare, va sosi „momentul”. Ultima năzdrăvănie este eliberarea către Ucraina a unor rachete cu rază lungă de acțiune. Și sunt convins că după asta va urma trezirea. Mai precis atunci când marile capitale europene se vor trezi moarte, vorba proastei de Turcan. Fără să-și dea seama, Europa își sapă groapa: din ce în ce mai adânc, de parcă n-ar vrea să mai poată găsi ieșirea!
E suficient să constatați că SUA au cheltuit cel puțin 200 miliarde de dolari în Iran pentru a avea privilegiul de a se retrage de acolo, achitând un bilet de ieșire cu 300 miliarde $. Și, pe lângă asta, daune permanente de peste 1 trilion(fostele baze militare americane din jurul Iranului). Dar chestiunea e chiar mai adâncă:
„Cred că în momentul de față ne aflăm pe o muchie de cuțit. Intrăm într-o perioadă deosebit de riscantă, preconizată între alegerile parlamentare parțiale din 2026 și alegerile prezidențiale din 2028. În același timp, situația monetară devine din ce în ce mai amenințătoare. Guvernul SUA cheltuiește în prezent 7 trilioane de dolari, în timp ce încasează doar aproximativ 5 trilioane de dolari, ceea ce înseamnă o cheltuială în exces de 40%. Deși guvernul are o cantitate uriașă de datorie de finanțat, cererea pentru această datorie este în scădere. Acest declin al cererii este alimentat de factorii standard de cerere și ofertă, precum și de temerile deținătorilor de titluri de stat cu privire la potențiale sancțiuni.”
Sunt vorbele legendarului Ray Dalio, citate de pe contul său de Substack. Între timp ce se întâmplă în lume? V-ați uitat doar în troaca occidentală, fără să vedeți esența. Hai să v-o arăt în doi timpi și trei mișcări.
La reuniunea G7 au fost invitate trei țări din Golf: Emiratele Arabe Unite, Qatar și Arabia Saudită. Ultima a ales să sară peste summitul degenerării. De ce? Pentru că trebuie să se repoziționeze în contextul în care Iranul și China construiesc acum un parteneriat solid. Ieșit cu fruntea sus din confruntare, Iranul este principala putere din zonă, cu care China dezvoltă un parteneriat amplu. Caracterul duplicitar al saudiților i-a făcut să piardă teribil din relevanță, iar acum fac tot posibilul să nu piardă trenul.
O să sar puțin în domeniul AI, pentru a înțelege un alt aspect. Anthropic a lansat modelele din seria Mythos, pe care le-au marketat ca revoluționare. Sunt mai bune decât modelele lor vechi, dar eu unul le încadrez la buzz-uri de marketing. Fable, modelul lansat în preview pentru cei cu subscripție, a făcut senzație. Doar că, imediat, Trump a semnat un ordin prin care a interzis accesul din străinătate la acest model. Vă amintește de ceva similar? Vă spun eu: interzicerea Nvidia de a vinde în China. Iar acum Nvidia plânge că a pierdut piața chineză. Și, cu toate că vrea să vândă, cu toate că a obținut OK-ul să exporte, chinezii nu mai cumpără.
Cu modelele AI, cu toate că povestea e similară, deznodământul e mult mai rapid. GLM-5.2 e un model pe care firma chinezească Z.AI l-a lansat în regim open source și care este practic similar ca performanță modelelor Anthropic. GLM-5.2 a reușit să surclaseze Claude Fable 5, obținând un scor ELO de 1360 față de 1350 (Fable 5). Sunt teste în care Fable câștigă. Însă câștigătorul moral e clar modelul chinezesc!
Poate vă întrebați ce legătură este între tehnologie și geopolitică. Este. În ciuda sancțiunilor, în ciuda rămânerii încă în urmă a tehnologiei hardware chineze, modelele sale AI sunt similare celor mai bune modele americane și asta la o fracțiune de cost! AI-ul de azi este similar fenomenului industrial din trecut. Când industria americană scala, fenomenul era echivalentul „opensource-ului” de azi. Dacă aveai bani, mergeai în America și-ți luai echipamente industriale(sau agricole). Nu-ți trebuiau avize, autorizații sau mai știu eu ce. „Secretele” n-aveau cum să existe la niște mașinării cu mecanismul la vedere. De ce câștigau americanii? Era efectul dinamismului: „cumpără pentru că oricum mâine creativitatea noastră debordantă ne va permite să optimizăm sau să inventăm ceva mai bun”. Capitalul trebuia să se rotească: luai mașinării, creșteai productivitatea, scalai, după care aveai nevoie de alte mașinării mai performante pentru a continua să scalezi.
În timpul acesta, pe Bătrânul Continent, în Anglia, vestitele țesătorii se închideau în sine. Aveau „secrete de producție”, păstrate din tată-n fiu. Stofele lor de o calitate impecabilă erau mult peste ceea ce oferea America. Doar că aici e secretul: AMERICA PRODUCEA IEFTIN! Așa cum, în zorii revoluției industriale făcuse și Anglia, inundând piețele cu textilele sale ieftine. Inclusiv acum marile țesătorii englezești produc vestitele lor materiale, cu toate că la capitolul finețe italienii sunt liderii de necontestat. Doar că acum Anglia nu există pe piața volumetrică. Și nici Italia! Acolo China, India și Turcia sunt liderii. Restul? Undeva pe la coadă. Da, există, dar ca nișă. Banul e rulat de volume.
Dacă mergi în Londra, pe St. James's Street la numărul 9, te vei lovi de celebrul John Lobb, cel care face pantofi din 1849. Pe Savile Row vei găsi atelierul Henry Maxwell care, din 1750, face pantofi la comandă. Sunt istorii fabuloase și același mod de operare ca la inaugurare. Dar ele sunt doar dinozauri conservați. Știu, te simți impecabil într-o pereche de pantofi făcuți pe comandă. Nimic nu se compară cu sentimentul pe care-l ai atunci când mergi și cizmarul îți scoate calapodul personalizat. Dar lumea se încalță cu pantofi sport. E mizerabil, nici eu nu suport femeile cu rochii și „adidași”(Doamne, e horror să ofensezi în asemenea hal un picior făcut pentru stiletto!). Dar asta e realitatea. Relicvele rămase prin Londra au fost prima dată călcate în picioare de producția de masă americană, iar acum de „invazia asiatică”.
La fel e și cu AI-ul, cu mașinile electrice, cu roboții și cu restul tehnologiilor. Asia e cheia. Ei nu au secrete comerciale pentru că au vigoare. SUA e pierdută în spațiu, cu un președinte suferind și el, ca și precedentul, de demență senilă. Europa e mai imbecilă ca niciodată, dinamitându-și sursa de energie, Rusia, într-un război pe care-l întreține și care-o va costa un nou deceniu postbelic.
Ca să înțelegeți exact la ce mă refer - în special cei tineri care au impresia că magazinele pline sunt o normalitate - după Al Doilea Război Mondial a devenit celebru un slogan al Ministrului Economiei din Germania acelor vremuri, Ludwig Erhard: „Ein Huhn in jedem Topf am Sonntag”, care s-ar traduce cu „Duminica, un pui în fiecare oală”. Asta înseamnă deceniului postbelic, băgați bine la cap!
Priviți lumea așa cum e. Ramoliții se întâlnesc prin cluburi care nu mai iteresază pe nimeni: G7, Bilderberg, Comisia Trilaterală s.a.m.d. Pe cine interesează în condițiile în care greutatea atârnă la ceea ce se discută în „Marea Sală a Poporului”? Nu cumva de-acolo s-a întors Trump cu basca-n mână și a făcut pacea rușinoasă cu Iranul?
Treziți-vă! Noua lume există! Căutați-vă destinul în ea întrucât în vechea lume nu puteți găsi decât frustrate și moarte.

Desi am o varsta (60) nu inteleg ce inseamna "a scala" in contextul din articolul/articolele dumneavoastra. "Cand industria americana scala...". Sa-mi fie cu iertare dar cand nu inteleg ceva (un cuvant, o expresie, un context...), intreb. Cred ca e mai rusinos sa te faci ca intelegi ceva decat sa intrebi. Chiar si la "60";"omul cat traieste invata".
RăspundețiȘtergereNu există un DEX a scala dar înseamnă a umfla prețurile
ȘtergereA scala, în busienss, înseamnă a crește veniturile într-un mod mult mai rapid decât cresc costurile operaționale. De exemplu: japonezii, încercând să concureze Europa(Anglia) puneau țăranii să facă metraje de bumbac manual. Se ajunsese la un ritm atât de infernal încât, chiar și după ce năștea, femeia avea doar câteva ore de odihnă, după care trecea la muncă. Alăptarea se făcea strict în pauze, indiferent cât de tare țipa copilul. Astfel, o întreagă națiune concura cu câteva războaie de țesut din Anglia. Care Anglia știa de la Revoluția Industriala să-și scaleze producția. Ăsta e sensul
ȘtergereMulțumesc
Ștergereadica a scula
ȘtergereNu stau acum sa caut in dex. Dar pe vremuri hartile serioase aveu undeva jos "scala 1: la 1 milion". era in cifre ceva la genul : " scala 1"1 000 000" .
ȘtergereA scala ar fi verbul.
Scalare ar insemna crestere in functie de coeficient.
Acum , in lumea cocalarilor, ii veti vedea pe toti, inclusiv pe la tv cum va spun ca e un impact "la scara", sau ca evenimentul a fost "la scara" de magnitudine ... etc.
De unde scara asta ... nu stiu.
bre corect este numai SCARA HARTII nu scala hartii, Scala este la radio , la Milano , a fost odata cinema Scala etc. Termenul e din inglese si ca orice este varza pentru linba romaneasca. Nu ai auzit noveluri ca ,, este despre tine,, sau ,, nustiu, gen plm,, , ,, un munte de bunatate,, , ,, nu e nemec OAU,, etc, vorbe in sabloane varza...
ȘtergereDe la italiana Scala, adk scara, a mari sau micsora pe o scara proportionala, gen harta geografica sau desen industrial la scara. Of, romgleza asta corporatista-cancerul limbii neaose....!
ȘtergereMagistral!
RăspundețiȘtergereDomnu' Dan!
prea multe greseli...
RăspundețiȘtergereInca nu e gata. Tin minte precis ca acum 10-12 ani ( poate un pic mai mult ), SUA au spus ca nu se pune in nici un fel problema schimbarii lidershipului mondial, dar, daca se va pune, au ele ac de cojocul indraznetilor. Se subintelegea ca reactia va fi militara. Cred ca exact despre acest ac e vorba acum, iar intrebarea este : se vor multumi cu cat n-au reusit, sau vor duce lucrurile "pana la capat " ? Pe de alta parte, cei amenintati astazi repeta soarta tuturor celor amenintati de cand avem istorie : stiu despre ce este vorba, stiu ca le vine randul, spera ca nu se va intampla si apoi mor pe rand. Dar, sa se uneasca - in rupul capului ! asa ca inca nu este gata.
RăspundețiȘtergere”Toate-s vechi și nouă toate”...spune Eminescu, iar asta reprezintă încremenirea psihologică a oamenirii în trecut. Și cum acest ”sistem sclavagist” este de când lumea, indiferent cu s-ar fi numit sau se numește forma de guvernământ pe care o îmbracă sclavia, ”beneficiarii” acestui sistem, al acestui trecut ”convenabil” lor, cei din fruntea statului sunt hotărâți să facă și imposibilul pentru ca să-l mențină și să-și mențină privilegiile nemeritate și ilegitime. Cu ajutorul presei, șantajului, trădării, minciunii, forței, adică a manipulărilor...acestă formă de control și exploatare, acești minoritari conducători ilegitimi, de mii de ani tot alții, dar cu aceleași metehne egoiste, păstrează și perpetuează de la o generație la alta ”sistemul” și pentru ei privilegii nemeritate, în dispreț total față de imensa majoritate aflată în diferite grade de sclavie, în funcție de ”clasa socială” din care face parte fiecare, după o ”ierarhie” total nedreaptă, discriminatorie, care nu se bazează pe nici un criteriu valoric. Cei mulți, popoarele lumii, marea masă a sclavilor ”educată” să accepte aceste forme de manipulare sclavagiste, au devenit supuse celor ”suspuși” și au căutat să se adapteze acestei anormalități luptînd unii cu alții pentru o poziție socială cât mai înaltă, în falsa ierarhie socială inventată de stăpânii de sclavi. Aici ne aflăm noi astăzi, în care trecutul sclavagist putred, retrograd, decadent, nu mai reușește ca să manipuleze decât o parte din ce în ce mai nesemnificativă dintre oameni, dar care totuși luptă ca să nu fie înlăturată cu disperarea înecatului. Dar, cum inerția, frica de represalii, de nou sau de schimbare a celor mulți încă mai funcționează, find cam singurul aspect ”funcțional”...acum omenirea se află între lumi...iar acestă poziționare generează și va mai genera multe probleme, suferințe și victime. Este prețul ce trebuie plătit pentru inconștiența milenară în care s-a zbătutut și încă se mai zbate omenirea. Nașterea NOULUI, această ”prefacere” a lumii, nu poate fi lipsă de durerile binemeritate ale ”facerii”. Dar, ATENȚIE, noul nu vine cu o schimbare transformatoare radicală. Va fi doar o ”îmbunătățire” a unui rău lăsat ”la liber”, care a devenit insuportabil. Adevărata transformare eliberatoare fiind strict individuală, este în responsabilitatea fiecărui om și ține de o resurecție interioară a treziri la realitatea CONȘTIINȚEI UNICE. Această trezire nu are un termen de început, fiecare om este liber să și-o asume oricând, cu orice risc. Dar, acest drept căpătat prin naștere, va fi prescris în momentul revelației ”impuse”, atunci când ”binele” și ”răul” devin ireconciliante și se împiedică unul pe celălalt ca să-și execite libertatea de manifestare, atunci când ”grâul se separă de neghină” sau se ”despart apele”, fiecare mergând pe drumul ales. Acest moment este consacrat ca...Apocalipsă sau REVELAȚIE.
RăspundețiȘtergereUn rus, despre escaladare:
RăspundețiȘtergerehttps://youtu.be/v8E6RBpYMuc
Gigi:
RăspundețiȘtergereA m 76 ani dar inteleg mult mai profund lupta intre mai marii lumii.
În primul rând puterile (alea cate conteaza) nu țin cont de frontierele terestre ci frontierele capitalurilor.
În consecință se folosesc alte arme.intre cate si scalarea care are ca efect final controlul evoluției relațiilor inter umane.:dacă vrei să trăiești plătește dar o sa trăiești cum vrea vânzătorul care scaleaza mereu chiar în timpul derulării tranzacției.suntem pur si simplu o marfă dar în proces de degradare.
La Oradea mai sunt vreo 30 de persoane care nu au aflat că lumea s-ar schimbat
RăspundețiȘtergerehttps://www.facebook.com/watch/?v=1809005590076743&vanity=bobbydtiktok
🤣🤣🤣🤣
Ar fi mult de discutat aici. In primul rand ca ce e pe piata nu e ce este in materie de ... nici nu stiu cum sa-i zic. Daca zic AI nu cred ca prind tot in materie de tehnologie. Asa ca ii zic in continuare IT, sau mai bine zis tehnologia informatiei.
RăspundețiȘtergereOfff... si noua lume e atat de haotica si cu multe frustari in acelasi timp la fel ca cea veche.Oricum SUA incepe sa se clatine si sa cada la fel ca Imperiul Roman din cauza problemelor interne cat si a problemelor externe dupa senilul Biden si acum Trump la pubertate! UE a ajuns la disperare si la fel exista riscul destramarii din cauza politicilor aberante care le tot impune NaziUrsula si folosind muiecraina pentru spalari de banii si implicandu-se in acest conflict care exprimand o parere personala nu era treaba MUE-ului,trebuia doar strict ajutoare umanitare daca erau in necesare,in rest trebuia sa isi vada de treaba si nu sa se arunce cu capul mai tare in rahatul decaderii economice. MUE-ul ca intotdeauna cu pro-occidentalismul american si fiind curva SUA si a banilor care proveneau de acolo s-a aruncat la ordinele lor in mizeria din muiecraina.
RăspundețiȘtergeredin nefericire ramolitii din bilderberg etc detin cheile imparatiei: finantele...prin ele guverneaza si china si restul lumii...e doar o parere ca lumea veche piere de la sine...lumea veche a fost dorita sa cada (inca din anii 70) iar semnalul a fost dat pe 11 sep.2001
RăspundețiȘtergereNeah !Cheile le-a primit Petru, de la deținătorul de drept și de fapt !Ceilalți se autoiluzionează !
ȘtergereN-ați primit nota? Cică dacă nu este semnată face impresie. Ca și cum gunoaiele împuțite nu pot ști în cîteva minute cine le este fatal.
RăspundețiȘtergereDestinul.
Traiasca Romania!
RăspundețiȘtergereTrebuie doar sa credem si putem face minuni!
Alastair Crooke discută despre înfrângerea SUA și a Israelului, precum și despre atacul NATO asupra Moscovei. Crooke este un fost diplomat britanic și fondatorul Forumului Conflictelor cu sediul la Beirut. Anterior, a fost consilier pe probleme din Orientul Mijlociu al lui Javier Solana, șeful politicii externe a UE.
RăspundețiȘtergere…
https://youtu.be/GkiCgI8QwiM
Merită văzut și înțeles de toți:
RăspundețiȘtergerehttps://www.facebook.com/share/v/1DyYoL5LX4/?mibextid=wwXIfr
Contabila MAE care a plătit salarii fictive de 1,6 milioane de euro iubitului ei timp de 16 ani intră, de bună voie, 3 ani și 1 lună în pușcărie. Povestea acordului de recunoaștere a vinovăției, realizat, în premieră, de DNA
RăspundețiȘtergerehttps://www.mediafax.ro/stirile-zilei/contabila-mae-care-a-platit-salarii-fictive-de-16-milioane-de-euro-iubitului-ei-timp-de-16-ani-intra-de-buna-voie-3-ani-si-1-luna-in-puscarie-povestea-acordului-de-recunoastere-a-vinovatiei-reali-23759537
16 ani, un milion șase sute de mii de euro, familia iubitului plătită din banii statului. Pedeapsa: 3 ani și-o lună.
Vă explic cum funcționează România reală.
#bobbyd #romania #romaniavanduta #romaniateiubesc #romaniataramea See less
"Cazul asta este radiografia Romaniei din ultimii ani" - Bobbyd
https://www.facebook.com/reel/3255328827983056